DUBNICA NAD VÁHOM. Pre spoločnosť, ktorá v tomto roku oslávi 80. výročie založenia, je ocenenie veľkou cťou. Potvrdil to aj generálny riaditeľ Jozef Janeček, ktorý si myslí, že etickosť v podnikaní by mal byť základný princíp fungovania každej spoločnosti. „Dlhé roky pôsobíme v obrannom priemysle, kde na etickosť kladieme mimoriadny dôraz. Dodržiavame všetky zákony a nepripúšťame výnimky. Podnikáme v súlade s podmienkami legislatívy v našom štáte,“ uviedol generálny riaditeľ.
Dôležitosť regiónu
Deväťdesiat percent produkcie ZVS Holding smeruje na export. Výroba je špecificky zameraná, čo si vyžaduje kvalifikovanú pracovnú silu. Spoločnosť zamestnáva ľudí z okolia a je si vedomá dôležitosti regiónu a ľudí v ňom.
Na to, aby všetko fungovalo, ako má, je podľa generálneho riaditeľa potrebné dodržiavať etickosť nielen v podnikaní, ale aj vo vystupovaní. „Osvojili sme si pravidlo, koľko dáš, toľko dostaneš. So zamestnancami jednáme férovo. Úspešne konkurujeme i zahraničným spoločnostiam, ktoré sú v okolí a majú iné možnosti a podporu zo strany štátu. Okrem slušnej mzdy poskytujeme zamestnancom benefity rôzneho druhu a dávame im pocítiť, že práve oni sú tou najdôležitejšou súčasťou spoločnosti. Aj napriek vysokej fluktuácii v iných spoločnostiach sa nám darí ľudí dlhodobo udržať.“
Založené na dôvere
Medzi kľúčové zásady etického podnikania patrí korektnosť vo vzťahu k zákazníkom. Tento faktor zohral významnú úlohu aj pri hodnotení štrnástich spoločností, ktoré (SOPK) zaradila do užšieho výberu.
Podľa Jozefa Janečka musia byť obchodné vzťahy založené na dôvere. „Spolupracujeme so špičkami v celosvetovom meradle. Sme si vedomí, že máme za sebou 1200 ľudí, takže zodpovednosť je jednou
z vecí, ktorá nás vie priviesť k realite. To, že sme na trhu 80 rokov, svedčí o tom, že vieme dodržať slovo. Sme jednoducho partner, na ktorého sa dá spoľahnúť.“
Limitujúci faktor – ľudia
Dnes je pre každú strojársku firmu limitujúcim faktorom pracovná sila. S jej nedostatkom, bojuje aj spoločnosť ZVS Holding, ktorá sa zapojila do systému duálneho vzdelávania.
Personálny riaditeľ Michal Baláž vidí v novom systéme návrat k tomu, čo kedysi výborne fungovalo. „Spolupracujeme s odbornými školami a vychovávame študentov – dualistov, priamo v praxi. Do budúcna nám to môže vygenerovať slušný počet zamestnancov. Tento však nebude dostatočný, vzhľadom na aktivity súvisiace s rozširovaním výroby, ktoré si už v blízkom čase vyžiadajú ďalších odborníkov. Úvahy smerujú k prijatiu zahraničnej pracovnej sily, pretože iná možnosť nie je,“ uvádza Baláž a dodáva, že spoločnosť má malú výhodu pred konkurenciou najmä v odlišnosti výroby, čo vie motivovať nadšencov.
Pod vlastnou značkou
Spoločnosť ZVS Holding úspešne uviedla na trh nové produkty pod vlastnou značkou, ktoré modifikuje pre viaceré svetové trhy. Ide najmä
o pištole P20 a vzduchovky Perún, ktorých výrobu prevzala od českej zbrojovky.
No nielen obranný priemysel zastrešuje MSM Group, pod ktorú ZVS Holding patrí. Prevádzkuje viacero typov biznisu. Jedna z výrob funguje v režime Just in time a produkcia smeruje do automobilového priemyslu. Je to menšia výrobná časť na výbornej technologickej úrovni. Najnovšie v Novákoch vybudovali super vyspelú prevádzku na vývoj a opravu vstrekolisových foriem. Podľa vyjadrenia Michala Baláža je to unikum, za ktoré sa nemusia hanbiť ani v stredoeurópskom priestore. Spoločnosť sa aktuálne pripravuje na príchod nových automobiliek, kde bude fungovať na subdodávateľskej úrovni.
Ocenenie je záväzkom
Cenu za etické podnikanie obdržali v minulosti veľkí zamestnávatelia a spoločnosti s tradíciou. To, že ku nim pribudla aj dubnická zbrojovka, vníma generálny riaditeľ ako záväzok pre splnenie všetkých cieľov, ktoré si spoločnosť predsavzala. „Najbližšie dva roky nás čakajú rozsiahle investície do všetkých spoločností. Gro z nich poputuje do vývoja v Snine, kde je kľúčová časť procesu výroby. Vývoj je zameraný na zvýšenie bezpečnosti a predĺženie životnosti munície. Ďalšie investície budú smerovať do obnovy budov a technologického rozvoja, dôsledkom čoho dôjde k vytvoreniu nových pracovných miest pre 150 až 200 ľudí.“

Podpora etických princípov podnikania v SR
SOPK od roku 2002 vyhlasuje súťaž – Veľká cena SOPK - zameranú na dodržiavanie etických princípov v podnikaní v záujme rozšíriť okruh tých podnikateľov na Slovensku, ktorí budú dôveryhodným subjektom pre svojich obchodných partnerov, svojich spotrebiteľov a zákazníkov, pre svojich zamestnancov, pre príslušné orgány štátnej správy a širokú verejnosť, ale napokon aj vzorom pre svojich konkurentov.