TRENČÍN. Pacienti, ktorí prídu do Fakultnej nemocnice v Trenčíne na vyšetrenie alebo v nej budú hospitalizovaní, nebudú od prvého júla platiť za parkovanie.
Je to výsledok dohody medzi aktivistami z občianskej iniciatívy Hore rampy bez platenia a ministerstva zdravotníctva.
K zrušeniu platenia za parkovanie príde vo väčšine nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva.
Ide o najväčšie univerzitné a fakultné nemocnice, detské nemocnice a niektoré špecializované ústavy.
Pacient a sprievodca zadarmo
Mám pripravený príkaz ministra, ktorý sa zaoberá aj parkovaním pred nemocnicami, povedal v pondelok poobede na tlačovej besede minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
V príkaze sa podľa neho počíta s dvoma variantmi. V prvej by pacient a osoba, ktorá ho doprevádza, nemali za parkovanie platiť prvé štyri hodiny. Po ich uplynutí by mal byť paušálny poplatok jedno euro až do odchodu z parkoviska.
V druhej variante sa počíta s nespoplatneným parkovaním pre nich počas prvých piatich hodín a po ich uplynutí by pacienti mali platiť podľa komerčného cenníka prevádzkovateľov parkovísk.
Tieto pravidlá však budú platiť len pre jedno auto, na ktorom príde pacient aj s doprovodom.
Na takýto systém parkovania bude pre pacientov vyhradených 70 percent z celkového počtu parkovacích miest, ktoré má nemocnica k dispozícii.
Zvyšných 30 percent bude určených pre zamestnancov nemocnice.
Zrušenie parkovného od začiatku prázdnin budú postupne nasledovať aj iné nemocnice. Od prvého októbra sa rovnaký systém zavedie aj v nemocniciach, ktoré sú neziskovými organizáciami. Ide o nemocnice, v ktorých riadiacich orgánoch má svojich zástupcov aj ministerstvo.

Aktivista Miroslav Kollár z iniciatívy Hore rampy bez platenia uvítal rozhodnutie Druckera. Dodal, že je to prvý minister, ktorý zrušenie spoplatnenia dokázal zrealizovať. Jeho predchodcovia vraveli, že sa to nedá, lebo zmluvy s prevádzkovateľmi parkovísk sú nevypovedateľné, vysvetlil aktivista.
V Trenčíne vybrali minulý rok štvrť milióna eur
Zmeny, ktoré nariadil minister, sa dotknú aj rozpočtu nemocnice v Trenčíne. Tá len za minulý rok vybrala na parkovnom viac ako štvrť milióna eur, úpravu parkovacej politiky z dielne ministerstva však bude napriek výpadku peňazí podľa hovorkyne Petry Nevláčilovej v plnej miere rešpektovať.
Parkovacie služby si nemocnica prevádzkuje vo vlastnej réžii. „Dnes nedokážeme presne definovať prípadný výpadok na výnosoch, keďže pôjde výhradne o pacientov, prípadne ich doprovod, preto by bolo predčasné sa k tejto téme akokoľvek vyjadrovať,“ skonštatovala Nevláčilová.
Mesto pred časom spoplatnilo parkovanie aj v širšom okolí nemocnice. Vedenie nemocnice sa však zneužívania parkovania zadarmo v svojom areáli neobáva.
„Bezplatné parkovanie bude určené výhradne pacientom, prípadne ich doprovodu, ostatní užívatelia parkovísk budú za tieto služby riadne platiť v zmysle platného cenníka, neobávame sa toho,“ dodala hovorkyňa Fakultnej nemocnice.
Parkovanie nonstop, ceny ako v centre mesta
Parkovisko v nemocnici vybudovali v roku 2010. Stálo viac ako 460 tisíc eur. Je otvorené nonstop od pondelka do nedele. Prvých dvadsať minút, potrebných na naloženie či vyloženie pacienta, je aktuálne bez poplatku, za každú začatú hodinu zaplatíte jedno euro.
Celodenné parkovanie, teda päť hodín a viac, stojí desať eur. Bezplatné parkovanie majú v nemocnici zabezpečené iba návštevníci s parkovacím preukazom pre fyzické osoby so zdravotným postihnutím. Celkovo je v nemocnici 260 parkovacích miest.