TRENČÍN. Rozmary počasia počas tohtoročnej zimy poriadne preverili nielen cestárov, ale aj rozpočty miestnych samospráv. Dlhá zima bohatá na sneženie v kombinácii so silnými mrazmi spravila v mnohých prípadoch z ciest a chodníkov klziská, prekročenie rozpočtu hlási mesto Trenčín, Myjava aj Bánovce nad Bebravou.
Zima trenčiansky rozpočet nešetrila
Po teplotne priemerne až nadpriemerne teplých zimách bola tohtoročná zima dlhá, chladná a bohatá na sneh.
Rovnica čím väčšie mesto, tým väčšie náklady na údržbu sa naplnila aj v Trenčíne. Pokým zimná údržba v sezóne 2015/2016 stála mesto vyše 160-tisíc eur, náklady na sezónu 2016/2017 vyčíslili na viac ako 300-tisíc eur.
Údržbu približne 150 kilometrov ciest a 50 kilometrov chodníkov, ktoré nesusedia s nehnuteľnosťami súkromných vlastníkov, zabezpečuje pre trenčiansku samosprávu spoločnosť Marius Pedersen.
Mesto so stavom ciest v januári spokojné nebolo, po dvoch týždňoch od posledného sneženia mnohé chodníky pokrýval ľad. Trenčianska hovorkyňa Erika Ságová v tom čase potvrdila, že mesto pripravuje revíziu plánu zimnej údržby, aby sa na vzniknuté problémy dalo reagovať promptnejšie. K postihom pre súkromnú spoločnosť ale nedošlo, pretože mestu bude služby poskytovať aj počas nasledujúcej zimy.
Neupravené chodníky neboli problémom iba mesta, za chodníky patriace k nehnuteľnostiam nesú zodpovednosť ich vlastníci. Pokiaľ sa o ich údržbu nestarajú, mestská polícia im môže udeliť pokutu.
„Počas zimy riešila mestská polícia 15 porušení v súvislosti s údržbou chodníkov. Šlo o neodpratanie snehu z chodníkov, ktoré boli vo vlastníctve fyzických osôb alebo priľahlé k rôznych prevádzkam. Všetky tieto prípady riešila napomenutím, pričom následne došlo k náprave,“ informovala Ságová.

Rozpočty prekročili aj inde
Finančne nákladná bola zima v Myjave. Tamojšiu zimnú údržbu zabezpečuje spoločnosť Brantner Slovakia v spolupráci so Správou majetku mesta, náklady vyčíslili na 70 770 eur.
„Vzhľadom na skutočne tuhú zimu boli oproti predošlej sezóne náklady vyššie. V zime 2015/2016 to bolo 53 910 eur,“ ozrejmil hovorca Myjavy Marek Hrin. „Máme na starosti asi 58 kilometrov mestských komunikácii, plocha chodníkov dosahuje výmeru 61 000 m2, plocha parkovísk je okolo 14 000 m2 a k tomu treba pripočítať aj schodiská s plochou 2 700 m2,“ vypočítal Hrin.
Majitelia nehnuteľností, ku ktorým patria chodníky, boli na rozdiel od trenčianskych disciplinovanejší, podľa hovorcu Myjavy mestská polícia žiadne zanedbanie starostlivosti o chodníky nezistila.
Rozpočtový stop prekročila aj bánovská samospráva, tá pre rok 2017 vyčlenila 50-tisíc eur na čistenie mesta a 10 000 eur na nákup materiálu. Suma v porovnaní s predchádzajúcou sezónou výrazne narástla.
„Suma za zimnú údržbu je 97 209,75 eura. Pozostáva zo zimnej údržby, pohotovosti, nákupu posypového materiálu a čistiacich prác. Rozpočet bol prečerpaný a čerpalo sa z rezervného fondu,“ vysvetlil zvýšené náklady hovorca mesta Bánovce nad Bebravou Miroslav Schlesinger.
Počas zimy mesto udržiava 36 km ciest a 42 km chodníkov. Rovnako ako v prípade myjavských mestských policajtov, ani v Bánovciach nemuseli majiteľov pozemkov pokutovať. Výzvy policajtov, aby urobili nápravu, podľa Schlesingera rešpektovali a nápravy vykonali.