TRENČÍN. AS Trenčín a združenie Légia Laugaricio spustili na Slovensku unikátny projekt. Počas jarnej časti robia na stredných školách v Trenčíne besedy so študentmi na futbalové i mimošportové témy.
Iniciatíva vyšla od fanklubu. Ten premýšľal, ako prilákať na tribúnu štadióna viac divákov. Vedeniu futbalového klubu sa nápad navštevovať stredné školy páčil. Okrem predstaviteľov na každú besedu chodí aj dvaja hráči prvého tímu. Jeden Slovák a jeden cudzinec.
„Cieľom projektu nie je iba budovanie fanúšikovskej základne. Veľmi radi sa so študentami podelíme s tým, ako funguje naša medzinárodná kabína. Dnes máme v tíme hráčov z deviatich krajín. Mieša sa množstvo kultúr a chlapci sa museli naučiť rešpektovať jeden druhého. Je skvelé vidieť, ako dokážu pracovať pre dosiahnutie jedného cieľa. Nezakrývame našu skutočnú inšpiráciu. Dnešná spoločnosť je polarizovaná. Často máme strach z neznámeho. Práve preto chceme ukázať, že farba pleti alebo rozdielne vierovyznanie nie sú prekážkou pre vzájomné spolužitie,“ povedal Martin Galajda, ktorý má v klube na starosti styk s verejnosťou a médiami.
Ťažké začiatky
Posledné stretnutie so študentmi sa konalo v priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb. Na otázky študentov odpovedala dvojica Lukáš Skovajsa a Rodney Klooster. Prvý menovaný prešiel mládežníckymi výbermi AS Trenčín. Medzi mužmi sa stretol s hráčmi z iných kultúr i kontinentov. „Boli tu hráči z Afriky či Južnej Ameriky. Bol som mladý, dovtedy som sa stretával iba so Slovákmi. Zrazu to bolo o niečom inom a musel som si zvyknúť na iné veci,“ povedal rodák zo Zamaroviec.
Kozmopolitná kabína mu pomohla vo viacerých veciach. Naučil sa chápať problémy iných, zdokonalil sa v angličtine a je tolerantnejší. Spoluhráčov z Afriky obdivuje, pretože opustili svoje domovy a cestovali tisíce kilometrov do neznámej krajiny. „Aklimatizácia v novom prostredí a inej kultúre pre nich nie je jednoduchá. Skvelou pomocou je pre nich, ak majú v klube niekoho, kto im dokáže v začiatkoch pomôcť. V minulej sezóne bol ich „otcom“ Ibrahim Rabiu,“ pokračoval reprezentant Slovenska do 21 rokov.
Ako následne priznal, hráčov spoza hraníc v kabíne víta. Do kádra sa nedostávajú iba kusy, ale konkurencieschopní futbalisti. Najdôležitejší je však duch kabíny, aby ťahala za jednu stranu povrazu. „Sme jeden tím a máme spoločný cieľ. V predchádzajúcich sezónach sme vyhrali všetko čo sa dalo najmä vďaka jednoliatemu kolektívu. Hoci sme mali hráčov rôznych národností, pôsobili sme celistvo.“
Rasizmus v Košiciach
Trenčianski futbalisti študentom hovoria aj o tom, ako sa rasistickým urážkam nevyhnú priamo na trávniku. Najvypuklejší problém vznikol pred rokom v semifinálovom zápase Slovnaft Cupu v Košiciach. Niektorí domáci priaznivci napodobňovali pri dotyku hráčov Trenčína tmavej pleti opičie zvuky.
„Počas zápasu som to veľmi nevnímal. Po skončení boli moji spoluhráči smutní. Celou cestou sme sa o všetkom, čo sa udialo, rozprávali v autobuse. Podobné prejavy by sa mali z našich ihrísk a celkovo spoločnosti vytratiť,“ nabáda kapitán AS Peter Kleščík a dodáva: „V zahraničí sa proti podobným prejavom bojuje dlhodobo, aby sa niečo také neopakovalo častejšie.“
Kapitán AS Trenčín je momentálne jediným futbalistom, ktorý si pamätá príchod holandského majiteľa Tschena La Linga v roku 2007. Ani on pôvodne nebol nadšený z myšlienky príchodu pre našinca exotických hráčov. „Trvalo mi určitú dobu, kým som všetko pochopil. Je na každom z nás, aby sme si zo situácie zobrali iba to najlepšie. Chlapci si zaslúžia obdiv, keď cestujú do neznámeho prostredia ďaleko od rodiny. Ja by som si niečo také nevedel predstaviť ani dnes, nie ešte vo veku tínedžera,“ vzdal hold spoluhráčom Kleščík.