TRENČÍN. Na konci augusta vyprší zmluva mesta so Slovenskou autobusovou dopravou na prevádzku hromadnej dopravy v Trenčíne.
Mesto ju chce predĺžiť o ďalších päť rokov, verejnú súťaž, ktorá by mohla priniesť úsporu peňazí alebo zvýšiť kvalitu cestovania, nechystá.
Podľa Transparency International tak samospráva vytvára pre aktuálneho poskytovateľa regionálny monopol.
Verejné obstarávanie by bolo náročné, tvrdí mesto
Zmluvu s dopravcom uzavrelo mesto ešte v roku 2005, o jej predĺžení rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva na májovom zasadnutí.
„Navrhnúť predĺženie zmluvy o päť rokov sme sa rozhodli aj s ohľadom na hodnotu investícií dopravcu do obnovy a rozšírenia vozového parku v minulých rokoch. Súčasný dopravca bude aj naďalej používať zakúpený vozový park, čím nebudú vznikať dodatočné náklady vo forme zvýšených odpisov,“ zdôvodnila rozhodnutie mesta hovorkyňa Erika Ságová.
“Súťaž by mohla priniesť kvalitnejšiu alebo lacnejšiu službu pre obyvateľov.
„
Nevyužiť verejnú súťaž, ale predĺžiť zmluvu s aktuálnym dopravcom, je podľa nej v súlade so zákonom.
„Túto možnosť nám dáva legislatíva a využili ju už viaceré mestá na Slovensku. Okrem toho, proces verejného obstarávania by bol – pokiaľ ide o službu vo verejnom záujme v cestnej osobnej doprave – veľmi náročný a komplikovaný,“ skonštatovala hovorkyňa Trenčína.
Vyjednali lepšie podmienky
Dodatok podľa nej vylepšuje pozíciu mesta ovplyvniť výšku ekonomicky oprávnených nákladov, a tým aj výšku straty z prevádzky mestskej hromadnej dopravy, ktorú platí mesto zo svojho rozpočtu.

„Nákup nových autobusov bude možný len po predchádzajúcej dohode formou dodatku k zmluve, dohodnutá je maximálna cena opráv autobusov, pričom všetky opravy nad túto cenu budú musieť byť odsúhlasené mestom, pričom je na rozhodnutí mesta, či bude súhlasiť s opravou, alebo požadovať iné riešenie. Ak mesto nájde ekonomicky výhodnejší spôsob riešenia, dopravca ho musí akceptovať,“ uviedla Ságová.
Hovorkyňa Slovenskej autobusovej dopravy Trenčín Ivana Strelcová tvrdí, že o podpise zmluvy s mestom ešte intenzívne rokujú.
„Súčasná zmluva platí do konca augusta a my len privítame, ak budeme môcť plynule pokračovali ďalej,“ uviedla Strelcová s tým, že mesto má už roky dôležité slovo a plnú kontrolu pri všetkých väčších investíciách.
„Rozhoduje o tom, či sa bude obnovovať vozový park, akými autobusmi, ale aj to, akým spôsobom sa bude riešiť následná údržba a servis vozidiel,“ dodala Strelcová.
Súťaž mohla priniesť lepšie podmienky
Poslanec mestského zastupiteľstva a člen komisie dopravy Richard Medal považuje predĺženie zmluvy a nevypísanie verejnej súťaže za neprístojné.
„Je to proti všetkým pravidlám transparentnosti a spravodlivej súťaže medzi rôznymi dodávateľmi tejto služby. Z tohto vývoja som veľmi prekvapený a rozhodne s ním nesúhlasím,“ skonštatoval Medal s tým, že verí, že opozícia v mestskom parlamente spoločne zahlasuje proti návrhu.

„Pokiaľ sa pamätám, hneď na začiatku tohto volebného obdobia pán primátor poslanecký zbor informoval o tom, že nás čaká práve verejná súťaž na nového dopravcu,“ povedal.
Ak by mesto vyhlásilo súťaž, podľa neho by to prinieslo pre mesto lepšie podmienky.
Samospráva vytvára monopol, tvrdí Transparency
Absenciu verejnej súťaže kritizuje aj mimovládna organizácia Transparency International Slovensko.
„V prípade automatického predlžovania zmluvy samospráva vytvára pre aktuálneho poskytovateľa regionálny monopol, čo znižuje tlak na efektivitu poskytovania služby ako i nakladania s verejnými prostriedkami,“ uviedol projektový koordinátor organizácie Michal Piško.
Ten by za zodpovedný považoval prístup, ak by mesto pred vypršaním zmluvy urobilo minimálne dôkladný prieskum trhu a zistilo, za akých podmienok sú poskytovatelia schopní službu pre obyvateľov poskytovať.
„Bez vykonania dôkladného prieskumu trhu môže byť pre samosprávu ťažko obhájiteľné, prečo nepristúpila k súťaži, ktorá je transparentnejšia. Mohla by priniesť kvalitnejšiu alebo lacnejšiu službu pre obyvateľov,“ dodal Piško.
Mesto platilo stratu takmer dva milióny
Minulý rok najazdili autobusy MHD v Trenčíne takmer dva milióny kilometrov, odviezli viac ako 5 miliónov cestujúcich.
Tržby za rok 2016 boli vo výške 1,44 milióna eur, ekonomicky oprávnené náklady vrátane zisku boli vo výške 3,42 milióna eur.
Strata za minulý rok, ktorú mesto uhradilo dopravcovi, bola vo výške takmer dva milióny eur.