BREZOVÁ POD BRADLOM. Položením vencov k pomníku Milana Rastislava Štefánika na Bradle si v sobotu uctili pamiatku generála, politika a diplomata minister obrany Peter Gajdoš, veľvyslanci Francúzska, Ruskej federácie, predstavitelia štátnej správy, samosprávy, cirkví aj politických strán pri príležitosti 98. výročia jeho smrti.
M. R. Štefánik je príkladom pre mladú generáciu
Minister Gajdoš označil vo svojom príhovore Štefánika za vzrastom drobného, ale duchom veľkého človeka, ktorý sa zaslúžil o vznik Československej republiky.
„Organizoval česko-slovenské zahraničné vojsko, légie v Srbsku, v Rusku, vo Francúzsku a v Taliansku, aby bojovali po boku vojsk Dohody s cieľom vytvoriť samostatný československý štát. Jeho národovecký sen sa 28. októbra 1918 stal skutočnosťou a na troskách habsburskej monarchie vznikla Československá republika,“ pripomenul časť Štefánikovych aktivít minister obrany.
„Štefánik je príkladom pre mladú generáciu, ale aj pre všetkých profesionálnych vojakov, diplomatov, politikov a myslím, že príklad z neho si môže zobrať každý na Slovensku,“ povedal po skončení celoštátnej spomienkovej slávnosti, na ktorej sa zúčastnili ľudia z rôznych častí Slovenska. Medzi účastníkmi slávnosti nechýbalo približne 150 obyvateľov dediny Kočín – Lančár a susedných obcí v okrese Piešťany. Na Bradlo si prichádzajú uctiť pamiatku Štefánika pravidelne už 21 rokov, trasu dlhú takmer dvadsať kilometrov absolvujú vždy pešo.
Generál, ktorého myšlienky sú živé
Ako po pietnej spomienke povedal veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Christophe Léonzi, Milan Rastislav Štefánik tak, ako bol občanom Slovenska, bol aj občanom Francúzska. Bol to francúzsky generál, vedec, politik, ktorého myšlienky sú živé aj dnes najmä vo vzťahu k spoločnej histórii Francúzska a Slovenska a predtým Československa.

„Jeho odkaz je aktuálny najmä v súčasnosti, keď žijeme v spoločnej Európe. Spoločne musíme zachovávať nielen jeho myšlienky, ale aj bojovať proti tým, ktoré rozdeľujú ľudí, a to fašizmus, nacionalizmus, populizmus a extrémizmus,“ zdôraznil francúzsky veľvyslanec na Slovensku.
GENERÁL MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK
Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách v rodine evanjelického farára. V roku 1912 získal francúzske občianstvo. V rokoch 1914 – 1918 bol v službách francúzskej armády a diplomacie a súčasne sa stal spolu s Tomášom Garriguom Masarykom a Edvardom Benešom hlavným predstaviteľom československého odboja, usilujúceho o vytvorenie samostatného československého štátu.
Od októbra 1918 bol prvým československým ministrom národnej obrany, od novembra 1918 minister vojny prvej československej vlády. Štefánik 4. mája 1919 nastúpil na letisku Campoformido pri Udine do lietadla Caproni 450. Cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo a náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Všetci v lietadle boli na mieste mŕtvi.
Okolnosti havárie talianskeho bombardovacieho lietadla Caproni 450, pri ktorom zahynuli generál M. R. Štefánik, pilot Gabriele Aggiusti, poručík Giotto Mancinelli Scotti a seržant Umberto Merlini, ostali nevyjasnené. Milan Rastislav Štefánik je pochovaný v mohyle na Bradle.