TRENČÍN. Fakultná nemocnica v Trenčíne má od 1. mája troch riaditeľov. Okrem generálneho riaditeľa pôsobí v nemocnici aj medicínsky a ekonomický riaditeľ.
Podľa hovorkyne nemocnice Petry Nevláčilovej ide o štandardizáciu procesov v oblasti riadenia a kontroly zdravotníckych zariadení.
Rada riaditeľov sa aktuálne skladá z generálneho riaditeľa, ktorým je Marián Juruš, ktorý predtým pôsobil v bankovom sektore, ekonomickým riaditeľom je Marek Šedík a medicínskym riaditeľom je Stanislav Pastva. Ten naposledy viedol nemocnicu, koncom januára tohto roka sa vzdal funkcie.
Ministerstvo zdravotníctva plánuje na novovytvorené miesta vyhlásiť výberové konanie.

Podľa hovorkyne nemocnice nový generálny riaditeľ pozitívne vníma postupné zlepšovanie hospodárskych výsledkov nemocnice.
"Jeho prioritami sú pacientsky orientovaná nemocnica, pokračovanie v zefektívňovaní hospodárenia a hľadanie rezerv na jednotlivých útvaroch," skonštatovala Nevláčilová.
Okrem Rady riaditeľov aj dozorný orgán
Okrem Rady riaditeľov má nemocnica aj kontrolný dozorný orgán.
„Ten dohliada na činnosť organizácie a stanovuje úlohy pre vedenie nemocnice na ďalšie obdobia. Ministerstvo chce týmto krokom posilniť zodpovednosť a priniesť vyššiu mieru kontroly s cieľom maximálnej transparentnosti,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
V Trenčíne nominovali do dozorného orgánu riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky Ministerstva zdravotníctva Martina Smatanu, primárku interného oddelenia Fakultnej nemocnice Tímeu Rebrovú a lekára Lukáša Kráľa z Kliniky úrazovej chirurgie. Toho nominovali odborové organizácie z trenčianskej nemocnice.
Rizikom môže byť rozrobená zodpovednosť
Podľa analytika Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Dušana Zachara je za novým systémom riadenia nemocníc odmietanie ministerstva zdravotníctva transformovať nemocnice na akciové spoločnosti.
„Hľadajú sa spôsoby, ako nastaviť pravidlá manažmentov nemocníc tak, aby sa nezadlžovali. Nie je to opatrenie, ktoré by prinieslo zázračné zlepšenie stavu v nemocniciach, veď aj doteraz existovali funkcie námestníkov pre ekonomiku a zdravotnú starostlivosť, “ myslí si Zachar.
Slabinou nového systému podľa neho môže byť riziko, že kolektívne rozhodovanie prinesie rozdrobovanie zodpovednosti.
„Takto nebude jasné, kto má niesť akú zodpovednosť. Pozitívom je, ak budú mať títo vrcholoví manažéri rovnocenné postavenie, ťažšie sa budú korumpovať,“ dodal Zachar.
To, či je tento model úspešný ukáže podľa neho budúci rok. „Výsledky za tento rok - či už hospodárske, alebo spokojnosti pacientov o kvalite zdravotníckej starostlivosti ukážu, či to prinieslo reálny úžitok, alebo je to len kozmetická zmena,“ dodal Zachar.