BECKOV. V podvečer celoslovenských národných osláv pri príležitosti 200. výročia narodenia Jozefa Miloslava Hurbana v Beckove spomienkovým pochodom otvorili prírodno-historický turistický chodník medzi Beckovom a Kálnicou, ktorým chodieval do Kálnice.
Pri tejto príležitosti sa stretlo asi 60 účastníkov pochodu pred evanjelickou farou v Beckove, aby sa vydali na novovyznačenú 5,5-kilometrovú trasu chodníku.
Osadili informačné tabule
Po príhovore starostu Beckova a recitácii vlastnej príležitostnej básne farárom Dušanom Vaňkom účastníkom pochodu odovzdali pamätné listy. Počas pochodu dvomi stanovišťami mali účastníci možnosť bližšie sa zoznámiť nielen so životom, ale aj prínosom J. M. Hurbana pre slovenský národ, pre uznanie jeho svojbytnosti i kodifikáciu spisovnej slovenčiny.
Predovšetkým ale ako vedúcej osobnosti národného hnutia tej doby, neváhajúcej sa postaviť i so zbraňou v ruke za práva slovenského národa.
Účastníci mali počas pochodu možnosť oddýchnuť si a pokochať sa pohľadom na okolitú prírodu i na Považie, ktorú Hurban v básni „Po padesáty letech“ dôverne opísal. Niektoré uvádzané miestne názvy v básni znovu ožili na upravenej podrobnej mape spracovateľa Jána Valoviča, ktorá dotvára obsah dvoch informačných tabúľ.
Cenná je aj skutočnosť, že zriadením Hurbanovho chodníka došlo k vzájomnému informačnému prepojeniu ochranárskeho náučného chodníka „Beckovské Skalice“ a „Prvého slovenského včelárskeho náučného chodníka J. M. Hurbana v Kálnici. O ich význame počas zastávok hovoril Viliam Maslo, budovateľ Hurbanovho chodníka, a Tibor Valovič na včelárskom stanovišti.
Po úvodných slovách matičnej hymny „Kto za pravdu horí“ starosta obce Ján Krchnavý privítal prítomných a zdôraznil dôvod zriadenia pamätníka, ktorým boli cesty Hurbana do Kálnice a jeho úprimný vzťah k nej. Poukázal na rôzne formy a podujatia, ktorými si Kálničania pripomínajú jeho odkaz, pamiatku i málo známu epizódu o jeho korunovaní za slovenského kráľa v Kálnici.
Hurban mal k Novému Mestu vzťah vďaka svojej manželke
Predseda miestneho odboru Matice slovenskej Miroslav Borcovan informoval účastníkov o zaujímavých okolnostiach Hurbanovho života, vrátane takzvanej korunovácie v Kálnici. Zvýraznil jeho povahu muža činu, prvého predsedu SNR a evanjelického kňaza. Poukázal aj na jeho blízky vzťah k ľudu podjavorinského kraja, k účasti a úlohe na 4. sednici Tatrína v Čachticiach, k organizovaniu stretnutí na Javorine aj vzťah k Novému Mestu nad Váhom. Najmä prostredníctvom manželky Aničky, rodenej Jurkovičovej, čo symbolizuje pamätník z čachtického kameňa a miesto jeho postavenia.
Miroslav Borcovan vyslovil presvedčenie, že zriadenie náučného chodníka bude začiatkom jeho ďalšieho budovania a jeho turistický prechod sa stane tradíciou.
Na záver poďakoval Štefanovi Šickovi, Milanovi Šišmišovi, Ferdinandovi Bolebruchovi, Milanovi Stanovi a obetavému Jozefovi Karlíkovi za zviditeľňovanie života a významu J. M. Hurbana pre slovenský národ i Kálnicu.
Autor: Miroslav Borcovan