TRENČÍN. Trenčianski hygienici objavili v jednej zo škôlok v Novomestskom okrese kuracie pečienky nakazené salmonelou, časť z nich stihli pred-školáci zjesť.
Podľa riaditeľky trenčianskeho regionálneho úradu verejného zdravotníctva ochorenia spôsobené ich skonzumovaním u detí ale nezaznamenali.
Hygienici urobili stovky kontrol
Na marcový oznam zodpovedných inštitúcií o náleze 21 ton brazílskeho mäsa nakazeného salmonelou zareagovali aj hygienici Trenčianskeho kraja.
V zariadeniach spoločného stravovania vykonali do minulej stredy 490 kontrol.
„V kontrolovaných prevádzkach sa nachádzalo asi 2 600 kg mäsa brazílskeho pôvodu, z ktorého bolo pozastavené a vrátené dodávateľom 250 kilogramov pre nevyhovujúce mikrobiologické požiadavky,“ informovala riaditeľka Regionálneho úradu verej-ného zdravotníctva (RÚVZ)v Trenčíne Ľudmila Bučková.
Hygienici analyzovali aj pôvod mäsa v školských stravovacích zariadeniach, kontroly v kraji odhalili skladovanie a používanie brazílskeho mäsa a vnútorností v dvanástich z nich.
„V jednej materskej škole v okrese Nové Mesto nad Váhom bola odobratá vzorka mrazenej kuracej pečienky, z ktorej bola izolovaná salmonela, pričom časť bola spotrebovaná. Bolo nariadené zostatok zlikvidovať,“ povedala Bučková s tým že vďaka dodržaniu technologického postupu nedošlo k vzniku ochorení, nakoľko v oblasti nezaznamenali žiadne ochorenia.
Mäso od brazílskeho výrobcu našli aj v Novom Meste
Hygienici zistili prítomnosť mrazených kuracích pŕs z rizikových brazílskych závodov aj v dvoch prevádzkach spoločného stravovania v Novom Meste nad Váhom. Tým dodatočne pozastavili dovoz do Európskej únie, dôvodom sú nekalé praktiky a falšovania mäsa. „Vo vzorkách odobratých z tohto druhu mäsa nebola v laboratóriu RÚVZ Trenčín zachytená salmonela, ale zistila sa prítomnosť veľkého počtu bakteriálnych kmeňov, ktoré majú proteolytické a lipolytické účinky a tým zodpovedajú za kazenie mäsa,“ skonštatovala hlavná hygienička.
Nielen salmonela predstavuje riziko
Ľudmila Bučková upozornila na to, že nielen baktéria salmonela, ale aj iné mikroorganizmy predstavujú riziko pre zdravie človeka. Mäsové výrobky by podľa nej mali byť zdravotne bezpečné a biologicky hodnotné. „Mali by sme sa zamyslieť a vykonať všetko preto, aby sa takéto mäso nedostalo do našich skladov, stravovacích zariadení a domácností. Je ťažké hľadať ihlu v kope sena,“ upozornila na problém s dodatočným vyhľadávaním nakazeného mäsa.
„Pri akejkoľvek manipulácií s mäsom a ďalšími živočíšnymi produktmi je potrebná opatrnosť. Dôkladná tepelná úprava ničí mikroorganizmy, podmienkou však je dosiahnutie teploty 70 °C minimálne desať minút vo všetkých častiach spracovávanej potraviny,“ poznamenala hlavná hygienička.
Potraviny kontaminované salmonelou spôsobujú salmonelózu, infekčné črevné ochorenie, ktoré sa prejavuje nevoľnosťou, bolesťami brucha, silnými hnačkami, zvracaním a vysokými horúčkami.