TRENČÍN. Šoférov, ktorí sadnú za volant pod vplyvom alkoholu aj napriek častým kontrolám, vysokým pokutám a prísnym trestom výrazne neubúda. Policajti o prípadoch informujú takmer denne, posledný prípad bol však výnimočný.
Trenčianski policajti zastavili v pondelok 4. hodine ráno Škodu Favorit, ktorú šoféroval 46-ročný Ladislav z trenčianskeho okresu.
Muži zákona ho vyzvali k predloženiu dokladov a k dychovej skúške.
„Výsledok bol pozitívny, v dychu mal takmer dve promile alkoholu, pri opakovanej skúške táto hodnota ešte stúpla,“ informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová. Policajti ďalej zistili, že Ladislav má neplatný vodičský preukaz, dokonca, že má súdom doživotný zákaz riadiť akékoľvek motorové vozidlá.
„Za ohrozenie pod vplyvom návykovej látky a marenie výkonu úradného rozhodnutia Ladislava obvinili, v zmysle zákona Ladislavovi hrozí až dvojročné väzenie,“ dodala Antalová.
Počty previnilcov neklesajú, auto je zbraň
Celoslovenské štatistiky hovoria, že počet vodičov, ktorých chytili jazdiť pod vplyvom alkoholu stagnuje. Za posledné štyri roky sa pohybuje okolo päť tisíc previnilcov. V Trenčianskom kraji ich bolo minulý rok 447, roky predtým sa číslo prichytených pohybovalo okolo päťstovky.
Podľa dopravnej psychologičky Eleny Pipiškovej je vodičov, ktorí opakovane sadnú za volant pod vplyvom alkoholu stále veľké množstvo.
„To, že prídu doživotne o vodičský preukaz by pre nich mala byť výstraha, ale mám pocit, že toto sú ľudia, ktorí sú alkoholici. Nedokážu si rozkázať a alkohol je pre nich pánom. Je im úplne jedno, či majú vodičský preukaz, alebo nie. On za ten volant sadne aj keď nebude mať vodičák, pokiaľ mu nezošrotujú auto, mám obavy že sa na cesty vydá aj v ďalšej dobe,“ komentovala posledný prípad z Trenčína.
Auto je podľa nej zbraň a treba ho vedieť ovládať správnym spôsobom.
„Pokiaľ nie, u takýchto vodičov je to doslova neriadená strela. Ten vodič je oslabený nielen osobnostne, nesprávne vyhodnocuje situácie, jeho funkcie sú oslabené alebo úplne odrovnané. Ľudia v alkohole hľadajú prostriedok, aby zabudli, ale alkohol je konzervant, problémy nerieši, ale konzervuje,“ skonštatovala Pipišková.
Podľa nej by bol riešením pre previnilcov súdny príkaz na protialkoholické liečenie a tiež častejšie kontroly. „Musel by ho absolvovať, kým by ho neabsolvoval, nesmel by sadnúť za volant. Viacero vodičov sa ale radšej vzdá vodičského preukazu, ako by sa vzdalo alkoholu. Aj kontrola je určitá forma výchovy, ale na druhej strane, koľkých nikdy nechytia?,“ dodala psychologička.