TRENČÍN. Na pozemku vedľa Gymnázia Ľudovíta Štúra v časti pred kostolom Notre Dame v Trenčíne vznikne ešte tento rok malé námestie.
Tehlový plot, za ktorým je sklad odpadu, zmizne a pod troma gaštanmi pribudnú lavičky. Vznikne tu rozptylná plocha pre návštevníkov kostola, študentov gymnázia a priestor pre ľudí, ktorí čakajú na autobus na blízkej zastávke MHD.
Myšlienka je súčasťou projektu Mestské zásahy, navrhli ju architekti Július Bruna a Radovan Zelik.
Zmizne plot, pribudnú lavičky
Hlavný architekt mesta Martin Beďatš hovorí, že námestie vznikne odstránením plotov na rohu gymnázia.
„Otvorí sa tak priehľad na kostol na Ul. 1. mája v smere od Posádkového klubu a vznikne priestor na posedenie pri zastávkach MHD s možnosťou zakúpenia občerstvenia v existujúcom stánku,“ avizuje Beďatš.
Tento priestor bude podľa neho vydláždený, so zeleňou a mobiliárom ako mikro-námestie.
„Na konci Ul. 1. mája býva umiestnená terasa priľahlého podniku. Túto terasu námestie opticky aj funkčne prepojí so zastávkami MHD,“ dodal Beďatš.
Zámena pozemkov
Vznik námestia umožnila výmena pozemkov medzi mestom a Trenčianskym samosprávnym krajom. „Mesto bolo vlastníkom pozemkov pod krajskou Strednou odbornou školou obchodu a služieb na Jilemnického ulici, kraj vlastnil pozemky pri Gymnáziu Ľudovíta Štúra, kde má vzniknúť nové námestie,“ skonštatoval župan Jaroslav Baška.
Zastupiteľstvo kraja schválilo zámenu pozemkov na svojom marcovom zasadnutí.
„Pre gymnázium musíme zabezpečiť plochy, ktoré sa využívali pre odpady, treba tam urobiť nejaké ďalšie schodisko. To budeme musieť urobiť z našich finančných prostriedkov. Celá výstavba námestia už bude v réžii mesta,“ skonštatoval Baška.
Podľa viceprimátora Trenčína Jána Forgáča je začiatok stavebných prác naplánovaný na koniec jari alebo začiatok leta.
„Čas realizácie sa trochu natiahol pre neusporiadané majetkové vzťahy. Poďakovať chceme ústretovosti samosprávneho kraja, ktorého poslanci schválili zámenu pozemkov, takže budeme mať ďalší pekný priestor, nové námestie,“ doplnil Forgáč.
Celkové náklady mesta na výstavbu Námestia študentov nepresiahnu 40-tisíc eur.
Ľuďom sa myšlienka pozdáva
Projekt malého námestia pri Gymnáziu Ľudovíta Štúra sa osloveným Trenčanom pozdáva.
„Schvaľujem to, je to dobrý nápad. Bolo by to nádherné, treba tých mladých niečím podnietiť, aby sa mali kde schádzať na otvorených miestach, privítala by som to,“ povedala Marta Malániková.
Novým lavičkám a upravenému priestoru by sa potešil aj študent gymnázia Branislav Harušťák. „Bolo by to super. Chodím sem do školy, mohli by si tu všetci oddýchnuť na čerstvom vzduchu, posedieť si alebo sa aj učiť,“ skonštatoval.

Mestské zásahy sú pozitívna vec
V Trenčíne stojí za organizáciou projektu mestských zásahov Richard Ščepko.
„Cieľom bolo spojiť exekutívu, vedenie mesta a vedenie samosprávneho kraja a aktívnych ľudí, čo sa aj podarilo. Teší ma to,“ povedal Ščepko.
Z pôvodných 37 návrhov mestských zásahov sa zatiaľ podarilo dokončiť maľované názvy ulíc a tiež smerové tabule k pamiatkam v meste na betónovom múriku pri synagóge. Aktuálne prebieha projekt vylepšenia podchodu na Noviny, blízko k realizácii je aj spomínané Námestie študentov.
V minulosti tiež prebehol projekt Farby pre život, ktorý pomocou očíslovaných stĺpov verejného osvetlenia pomáhal lokalizovať záchranárom presné miesto, kde sa volajúci nachádza. Spoločnosť Siemens, ktorá na tomto projekte spolupracovala, už z Trenčína odišla.
Myšlienku Mestských zásahov oceňuje aj prezident Spolku architektov Slovenska Juraj Hermann.
„Je to pozitívna vec, mnohé nápady v mestských zásahoch sú inšpiratívne a inovatívne, môžu mestám pomôcť. Môže to byť aj taký impulz, pozitívny návod, ako dosiahnuť zlepšenie mestského prostredia,“ uviedol Hermann.
„Nápady treba preveriť, určite nie každý nápad je pozitívny, mestá nemôžu bez výhrady zobrať každý takýto nápad,“ dodal Hermann. Aj tu je však podľa neho potrebná kontrola a spätná väzba.