Vojenský priestor obsadili feťáci

Necelé dva kilometre od obľúbenej Holubyho chaty na Veľkej Javorine narazíte priamo v lese na zdevastované budovy, tajomné podzemie a bunkre. Odvážlivci vylezú na „rozhľadňu“, ktorá ale rozhľadňou rozhodne nie je.

Vojenský priestor je zdevastovaný.Vojenský priestor je zdevastovaný. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

JELENEC. Nekonečný rebrík do útrob zeme, schody vedúce do veľkých betónových bunkrov hlboko pod neznámymi objektmi, vyše metra hrubé steny medzi sebou poprepájaných železobetónových krytov, zdevastované budovy s nebezpečnými otvormi a hrdzavá a takmer päťdesiat metrov vysoká veža, ktorú si mnohí zamenili za turistickú rozhľadňu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre milovníkov konšpiračných teórií je bývalý vojenský objekt Jelenec na Javorine ideálnym zdrojom fantastických myšlienok. Pre ľudí, čo riskujú život, je monumentálna veža skvelou rozhľadňou. Samozrejme, pokiaľ sa s nimi nezrúti niektorý z trojice chátrajúcich rebríkov, ktoré už vyše dvadsať rokov nikto nekontroloval.

SkryťVypnúť reklamu

A v posledných rokoch aj ideálne miesto pre narkomanov. Bongá a ohniská, ktoré v minulosti priamo v strážených objektoch po sebe zanechali, hovoria o tom, čo sa tu pod rúškom anonymity deje.

Podzemie s bunkrami a hlbokou šachtou

Hoci 1500 metrov od tajomných objektov vás víta tabuľa: Práve vstupujete do chráneného územia v Krajinnej oblasti Biele Karpaty, po prejdení turistického chodníka sa ocitnete v priestore, ktorý dýcha minulosťou.

Ste v priestore, ktorý porušuje všetko, čo tabuľa ochranárov zakazuje aj v anglickej jazykovej verzii. V bývalých vojenských budovách i v podzemí porozbíjané fľaše od alkoholu, použité vodné fajky, vulgarizmami a mnohými odkazmi popísané steny, rozpadnuté tehlové múry, zvyšky oceľových konštrukcií, vytrhané elektrické rozvody a hlavne – všade nebezpečie úrazu. Prechádzate podlažiami a očakávate, ktoré sa pod vami zrúti.

SkryťVypnúť reklamu

V kúte dreveného zrubu, ktorý aj desiatky rokov po svojom opustení prekvapí kvalitnou konštrukciou, leží satelitný tanier. Po pár metroch narazíte na schody do tmy a špiny.

Desiatka stupienkov a po deväťdesiatstupňovom odbočení doprava prichádzajú schody ďalšie. Tma, všade vôkol betón, baterka v rukách a bunkre s hrubočiznými múrmi a rozlohou vyše sto metrov štvorcových nadosah. Cítite chlad, vlhko a možná infekcia z plesní, špiny a hávede, ktorá kraľuje hlboko v nevetranom podzemí, je už „bonus“ adrenalínového rizika. Rizika, ktoré vám otvorí cestu k poznaniu. Samozrejme, k poznaniu na vlastné nebezpečie.

Konšpiračné teórie na mnoho spôsobov

Internetové diskusie sa predbiehajú „zaručene správnymi “ názormi, čo vojenský priestor na vrchu Jelenec v časoch socializmu ukrýval a čo sa tam dialo. „Ide o vojenskú vežu, ktorá za éry socializmu slúžila ako cvičný cieľ pre armádne stíhačky. Bol to cvičný cieľ pre leteckú armádu,“ tvrdí jeden z diskutujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

„Slúžil som v protivzdušnej obrane, zhruba viem, ako vyzerá vojenská strelnica. Kanónová aj raketová. Takže som si skoro istý, že v prípade Veľkej Javoriny o nič podobné nešlo. Skôr predpokladám, že tam bol nejaký dôležitý komunikačný uzol,“ oponuje druhý diskutujúci. Zároveň dodáva: „Inak si neviem vysvetliť ten – zrejme protichemický – kryt a nezvykle precízne spracovanie všetkých detailov. S tým som sa v armáde ČSSR, až na jednu výnimku, ale to šlo o ukážkové pracovisko pre najvyššiu generealitu a zahraničné delegácie, kam bigoši nesmeli – nestretol.

Že by „červený telefón“ spred satelitnej éry? „Jeden z miestnych mi tvrdil, že to bola ruská základňa, ale aj tak mi to nedáva žiaden technický, taktický či strategický zmysel. Preto by ma zaujímalo, čo to vlastne bolo, aký to malo režim práce a aké zariadenia tam boli umiestnené, keďže raketová základňa to určite tiež nebola,“ špekuluje tretí diskutujúci.

Podzemné kryty s vyše metrovými stenami

Na internete nie je jediná oficiálna informácia, ani jeden se-riózny odkaz o priestore, ktorý bol v minulosti zahalený vojenským tajomstvom. Iba turistické odkazy, že po výstupe na rozhľadňu uvidíte nádherný výhľad na slovenskú i moravskú stranu. A tak sme sa rozhodli pátrať po informáciách priamo na Ministerstve obrany SR. Dostali sme sa vyše desať metrov pod zem.

„V objektovej skladbe sa nachádza podzemný kryt z roku 1953 s rozmermi 11,52 x 11,6 m, zastavaná plocha je 105 m2. Ide o železobetónový kryt pod terénom, pozostávajúci z miestností 4 x 4 m, miestností 1,5 x 1,5 m a miestnosti 2 x 1 m,“ uviedla Danka Capáková, hovorkyňa ministra obrany SR.

Neuveriteľne mocné sú aj steny krytu pod „rozhľadňou“ a niekoľkými budovami. Steny a strop majú hrúbku jeden až 1,2 metra, kryt je opatrený tromi vetrákmi a jedným núdzovým východom. Stropná konštrukcia je z betónových panelov.

„Vstup do podzemného krytu je v sklade – zrube, ktorý s krytom tesne susedí,“ pokračovala Capáková. Nejde o objekty určené na návštevu turistov. Hovorkyňa dôrazne upozornila, že vstup je preto iba na vlastné riziko.

Žiadna rozhľadňa – anténny stožiar

Vojenský objekt s nedobytnými bunkrami hlboko pod zemou musel mať preto mimoriadnu dôležitosť pre socialistickú armádu. „Objekt slúžil ako retranslačná stanica pre komunikačné účely a po rozdelení Československa pripadol do majetku Slovenskej republiky.

Prevádzka objektu bola ukončená v roku 1996, pričom telekomunikačná technológia bola odstránená,“ prezradila armádnu funkciu priestoru na Jelenci. V súčasnosti objekt nie je využívaný a pre technickú nespôsobilosť nie je ani predpoklad pre jeho ďalšie využitie.

„Anténny oceľový stožiar má výšku 48 metrov a do prevádzky bol uvedený v roku 1981. Slúžil pre umiestnenie telekomunikačnej technológie a nikdy nebol určený na užívanie ako turistická rozhľadňa pre verejnosť,“ prízvukovala hovorkyňa.

Objekt sa nachádza na rozmedzí Slovenskej a Českej republiky. Pozemky na území Slovenskej republiky sú v správe Lesov SR. Správcom pozemkov v katastrálnom území Strání je Pozemkový fond ČR, Lesy ČR a Urbariát Moravské Lieskové a Lesy SR. Stavebné objekty sú v správe Ministerstva obrany Slovenskej republiky.

Adrenalín s nádherným výhľadom

Anténny vojenský oceľový stožiar „ospevujú“ ako skvelú rozhľadňu aj najznámejšie turistické slovenské i české internetové stránky. Vrch Jelenec je v nadmorskej výške 925 metrov a je začiatkom horského masívu Veľkej Javoriny. Na vrchol stožiara sa dostať ale nedá. Tí najodvážnejší sa po rebríku v strede s ochranným prstencom dostanú až na predposledné poschodie vo výške 30 metrov. Tento rebrík vedie cez niekoľko medziposchodí s výškou 8 metrov. Ďalšie dva rebríky sú nebezpečné a smerujú bez medzizastávok priamo k vrcholu. Aj turistické portály tieto rebríky neodporúčajú a upozorňujú na riziko výstupu.

„Ak vás už nebavia klasické drevené rozhľadne, prípadne menšie murované rozhľadničky a máte chuť na niečo nové a adrenalínové, ste tu správne. Výstup na rozhľadňu Jelenec, ako aj pohyb v jej okolí je na vlastné nebezpečenstvo, ale za ten výhľad... Veža ponúka naozaj krásny pohľad na okolité vrchy,“ dodávajú turisti.

Vyhliadke dominuje Veľká Javorina s Holubyho chatou, nasleduje Myjavská pahorkatina okolo Starej Turej, Čachtické Karpaty, Nové Mesto nad Váhom, Lieskovská dolina, Květ-ná a Strání, nad nimi Nová hora, Veľký Lopeník a ďalšie moravské obce v podhorí Bielych Karpát.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 637
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 118
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 174
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 642
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 216
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 282
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 149
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
  1. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  2. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  3. Štefan Šturdzík: 350
  4. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  5. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  6. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  7. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  8. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 352
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 668
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 174
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 159
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 440
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 665
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 578
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 468
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Myjava (v žltom) remizovala v Martine.

Prehľad výsledkov, komentárov, hráčov zápasu a tabuliek od III. po IX. ligu.


Otec a dvaja synovia Bredschneiderovci.

Dvaja synovia s otcom pripravili výstavu Hračkovo, ktorá fascinovala všetky generácie nadšených návštevníkov.


Na snímke ľadová plocha a hľadisko v budove Regionálnej hokejovej akadémie počas slávnostného otvorenia v Trenčíne v sobotu 5. apríla 2025.

Výstavba spolu s vyvolanými investíciami stála vyše 23 miliónov eur.


TASR 1
Ilustračné foto.

Z 33 projektov prihlásených uspelo 24, ktoré najviac napĺňajú ciele Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026.


TASR
  1. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  2. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  3. Štefan Šturdzík: 350
  4. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  5. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  6. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  7. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  8. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 352
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 668
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 174
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 159
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 440
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 665
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 578
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 468
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu