Záchranár Viliam Dobiáš predstavil knihu z praxe

Viliam Dobiáš doma zakázal dojčiť poležiačky aj žuť žuvačku v pohybe

Podľa V. Dobiáša sú záchranky pýchou zdravotníctva.Podľa V. Dobiáša sú záchranky pýchou zdravotníctva. (Zdroj: PETER MARTINÁK)

TRENČÍN. Špecialista urgentnej medicíny a prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš predstavil v trenčianskej knižnici knihu príbehov z vlastnej praxe. Väčšina z pacientov, ku ktorým vyrazí záchranka, podľa neho potrebuje disciplínu, nie lekára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Túžili ste byť od detstva lekárom a zachraňovať ľudské životy?
- Nie, pre medicínu som sa rozhodol až dva týždne pred podaním prihlášky na vysokú školu. Chcel som študovať žurnalistiku alebo za pilota, rodičia mi to vyhovorili, pretože v komunistickom režime to neboli slobodné povolania. Navrhovali stavbárčinu, techniku, no to som nechcel ja. Kompromis bol v medicíne. Našťastie ma to začalo v treťom ročníku baviť.

SkryťVypnúť reklamu

Po prečítaní vašej knihy „Volali ste záchranku?“ možno dospieť k záveru, že rutina v práci lekára záchrannej služby neexistuje. Súhlasíte?
- Áno aj nie. Rutina je v tom, že mnohí pacienti volajú záchranku opakovane a už ich poznáme. Zopár diagnóz sa opakuje, čo je tiež rutina. Ale konať ako rutinér je nebezpečné, hrozí riziko prehliadnutia dôležitých príznakov.

Najviac ma teší, keď poctivo vyšetrujem aj opakovaných pacientov a nájdem niečo nové, čo by sa pri povrchnejšom prístupe dalo prehliadnuť.

Čitatelia v publikácii nájdu veselé i smutné príbehy z vašej dlhoročnej praxe. Čo podnietilo zrod tejto knihy? Ktoré zážitky z terénu vás rozosmejú aj s odstupom času?
- Po začiatku vysielania relácie „112“ ma začali známi a rodina ľutovať, lebo naraz videli záchranku len pri bitkách, toxikomanoch, nehodách či úmrtiach. Pravda je taká, že síce sa natáčali všetci pacienti v službe, no tých starých, smutných, chorých, osamelých vystrihli ako nezaujímavých pre televíziu. Tak som si povedal, že do knižky opíšem takmer všetky stavy a diagnózy, ku ktorým záchranka chodí. Je to neskreslený pohľad na prácu posádok Rýchlej lekárskej pomoci. Veselé príhody sú v dvoch rovinách. Niektoré sú veselé aj pre pacienta s rodinou, aj pre posádku. Iné len pre posádku.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz k tej vážnejšej téme. Ako vnímate smrť?
- Smrť chápem ako súčasť životného príbehu. Mrzí ma, keď je to smrť predčasná u mladého človeka a ešte viac, keď si ju postihnutý neprivodil sám nedbalým konaním alebo dlhodobo nezriadeným spôsobom života. V ostatných prípadoch to nazývam Božou vôľou.

Samozrejme, ak pacient zomrie v mojej prítomnosti, musím mať čisté svedomie, že som spravil pre jeho záchranu všetko, čo sa dalo a čo poskytuje súčasná lekárska veda. V prípade, že je príroda silnejšia ako moja šikovnosť, pokorne skloním hlavu.

Uvádzate, že každý lekár si počas praxe vybuduje v hlave cintorín pacientov, ktorým nevedel pomôcť. Ovplyvnili niektoré tragické prípady aj váš súkromný život?
- V práci som sa stretol s toľkými náhodami, ktoré by mi ako príčina smrti nikdy nenapadli, ale môžem ich okamžite aplikovať v rámci rodiny, známych, ale aj vo vyjadreniach pre médiá. Zažil som smrť dojčaťa pod prsníkom matky i úmrtie mladej devy po vdýchnutí žuvačky. Od tých čias sa u nás doma nedojčí poležiačky, ani žuvačka nežuje v pohybe.
Všetci nosíme prilby pri lyžovaní, bicyklovaní a deti aj pri korčuľovaní, v aute sú pásy vždy zapnuté a naše tri deti a päť vnúčat sedelo prvýkrát v detskej sedačke už cestou z pôrodnice.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi smutne vyznieva konštatovanie, že poskytnutie prvej pomoci pred príchodom záchranky je zriedkavé. Prečo nepomáhame, resp. nevieme alebo nechceme pomáhať?
- Mám pocit, že ľudia sú čoraz pasívnejší. Vo voľnom čase sa kedysi zabávali spevom, hraním, čítaním kníh. Dnes chcú, aby ich bavila televízia, alkohol. Kedysi manuálne pracovali alebo rekreačne športovali, chodili do prírody. Dnes sa prechádzajú v nákupných centrách a na gumenom chodníku vo fitnescentre.

Kedysi žili zdravo a pili bylinky, dnes si škodia stravou a myslia si, že chémia z lekárne v podobe liekov a výživových doplnkov všetko napraví. S prvou pomocou je to rovnako. Vraj – platím si zdravotné poistenie, nech sa o mňa postarajú.

Prezraďte, ktorými tvrdeniami či výhovorkami sa ľudia najčastejšie snažia ospravedlniť svoju pasivitu k neposkytnutiu laickej prvej pomoci.
- Napríklad – bojím sa, že to neurobím dobre; veď som zavolal na tiesňovú linku a splnil si občiansku povinnosť, tak čo ešte chcete? Prípadne – nemám rád pohľad na krv...

Kde vidíte záchrannú službu v kontexte slovenského zdravotníctva?
- Záchranná zdravotná služba je jedna z najlepšie fungujúcich častí nášho zdravotníctva. V zákone je uvedené, kto vysiela na výjazd, v akom čase ho treba uskutočniť, kam s pacientom, kto to kontroluje, tiež čo za to, keď to funguje, prípadne, keď nefunguje.

Vyhláška k zákonu upresňuje vybavenie vozidiel záchrannej služby aj to, aké má byť vzdelanie členov posádky. V tomto sa môžeme porovnávať s ktorýmkoľvek vyspelým štátom EÚ. Medzinárodné odporúčania nám hovoria, ako liečiť zastavenie krvného obehu, bezvedomie, úraz, infarkt, mozgovú príhodu, vysoký tlak, astmu. Toto v iných častiach zdravotníctva nefunguje.

Napriek tomu v spoločnosti často rezonuje polemika o zneužívaní výjazdov záchraniek.
- Zneužívanie je diskutabilný pojem. Väčšina ľudí si myslí, že záchranku zneužívajú opilci a bezdomovci. Ale práve tieto skupiny si ju nevolajú. Keď opilec leží niekde v bezvedomí, okoloidúci sa k nemu nezohne, aby sa opýtal, či niečo nepotrebuje. Pseudohumanista radšej zavolá záchranku.

Podľa mňa častejšie a viac zneužívajú záchranku ľudia s vysokým tlakom, ktorí majú problémy, lebo nechcú schudnúť, prestať soliť alebo sa začať hýbať.

Podobne cukrovkári, z ktorých mnohí nedržia správnu diétu, srdciari fajčiaci cigarety a podobne. Ak je k opilcom asi osem percent z výjazdov, výjazdy k vysokému tlaku tvoria až dvadsať percent. Len asi každého desiateho berieme do nemocnice na ďalšiu liečbu. Ostatní potrebujú disciplínu, správnu životosprávu a nie lekára.

O čom to teda svedčí?
- Volanie záchranky, keď nejde o ohrozenie života, je dôsledkom nefunkčného systému. Pacienti chodia na vyšetrenia hore-dole, musia cestovať, objednávať sa, čakať, doprosovať sa. Po privolaní záchranky dostanú plný servis doma, prípadne s individuálnou dopravou na urgentný príjem. Tam si síce počkajú, ale absolvujú vyšetrenia, dostanú odporučenie na lieky a ešte aj sanitku na cestu domov. Boli by hlúpi, keby to nevyužili.

Autor: Gabriela Balážová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 755
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 624
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 780
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 725
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 617
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 142
  1. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  3. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  4. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  5. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  6. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  7. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  8. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 716
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 366
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 196
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 229
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 13 985
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 344
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 003
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 830
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Projekt zahŕňa rekonštrukciu polikliniky, modernizáciu ambulancií či vybavenia laboratórií.


TASR
Bývalý starosta obce Dolné Srnie Ivan Gavalec

Starostom bol päť volebných období.


Ilustračné foto.

Opatrenie umožní mimoriadny zásah do populácie medveďa hnedého vo vybraných okresoch Slovenska.


SITA

Práce trvali osem mesiacov.


  1. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  3. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  4. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  5. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  6. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  7. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  8. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 716
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 366
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 196
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 229
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 13 985
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 344
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 003
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 830
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu