Svoju knižnú prvotinu pokrstila v deväťdesiatke

Libuša Prekopová svoju prvú báseň napísala v 20 rokoch, poslednú v 84.

Libuša Prekopová (v strede) pri krste svojej prvej knihy.Libuša Prekopová (v strede) pri krste svojej prvej knihy. (Zdroj: ERIK STOPKA)

TRENČÍN. O zápis hodný do Guinnesovej knihy rekordov sa postarala deväťdesiatročná Libuša Prekopová. Seniorka minulý týždeň v Trenčíne pokrstila svoju knižnú prvotinu Spomienky v srdci hlboko ukryté. V desiatkach básní sa dotýka vzťahu k svojim naj-bližším, Slovensku, aj k Bohu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Básne písala 64 rokov

Jedna z najstarších klientiek Zariadenia pre seniorov na Lavičkovej ulici prišla do Trenčína spolu so svojimi rodičmi ako dvanásťročná. Rodnú Orlovú pri Karvinnej na česko-poľskom pohraničí opustili na konci tridsiatych rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Talent na písanie v nej videl pedagóg na Ekonomickej škole v Trenčíne, jazykovedec, profesor Mistrík. „Nabádal ma, aby som písala básne, prvú som venovala jemu,“ prezradila. Ako dodala, jednu z básní si profesor Mistrík uchoval 50 rokov. Chcel, aby odznela na jeho pohrebe, čo sa napokon aj stalo.

Seniorka sa v súčasnosti písaniu aktívne nevenuje.„Už nepíšem, nemám také myšlienky, aj zdravie je už všelijaké,“ povedala Libuša Prekopová.

Riaditeľ Sociálnych služieb mesta Trenčín Ladislav Pavlík vidí v autorke skromnú a pokornú ženu, do zariadenia prišla v roku 2016. „Je to skôr introvertka, tunajšie osadenstvo a spolubývajúci veľmi dlho netušili, že má takúto záľubu a schopnosť umelecky stvárniť svoje predstavy o živote. Bolo veľmi zaujímavé pozorovať, ako sa začlenila do kolektívu tunajších, ktorí sa venujú umeniu,“ povedal Pavlík. Podľa riaditeľa klienti venujúci sa umeniu, hudbe, či maľovaniu vytvárajú v zariadení príjemnú atmosféru, ktorú potrebujú.

SkryťVypnúť reklamu

Libuša Prekopová nie je medzi seniormi jediná s literárnou minulosťou. „V zariadení je viac ľudí, ktorí píšu, ale tí si netrúfajú na vydanie svojej písanej tvorby. Zväčša kvôli tomu, že ju považujú za príliš osobnú, intímnu. Pani Prekopová dokázala túto bariéru prekonať,“ vyzdvihol Ladislav Pavlík. Básne, ktoré sa dostali do zbierky, napísala medzi jej 20. až 84. narodeninami.

Seniori sú aktívnejší

Predsedníčka miestneho odboru Matice Slovenskej v Trenčíne Jana Poláková pomáhala autorke pri knižných prípravách, ocenila aj jej rukopis. „Priznám sa, že stretnutie s ňou a jej básňami napísané krásnym rukopisom na mňa zapôsobilo. Jej poézia stojí za to, sú to básne prežité, venované blízkym ľuďom, rodnému kraju, Slovensku,“ priblížila Poláková.

Podľa nej sa v básňach odráža skromnosť autorky a pokora k životu a k Bohu. Spomienky v srdci hlboko ukryté majú podľa Jany Polákovej nádych možného zápisu do Guinnesovej knihy rekordov. „Pozrela som sa v Guinnesovej knihe a najstaršia autorka, Američanka, mala 85-rokov. Myslím, že Libuška Prekopová je v tomto priekopníčka,“ povedala s úsmevom predsedníčka trenčianskej pobočky Matice Slovenskej.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivity, ktorým sa venujú klienti v centrách a zariadeniach pre seniorov, majú podľa psychológa Karola Kleinmanna zmysel. „Posledné štúdie naznačujú, že sa nám vek predlžuje a seniori sú čoraz aktívnejší. Práve takéto aktivity, nielen športové alebo chodecké, ale písanie pamätí, románov pomáha tomu, že človek je stále aktívny, svieži, čulý a mozog pracuje na plné obrátky, je to veľmi prospešné,“ myslí si psychológ.

Karol Kleinmann súčasne dodáva, že aktivitami sa seniori dokážu vyhnúť depresiám a somatickým ochoreniam, rezervy vidí v ich väčšom zapojení do moderných aktivít.

„Aj aktivity, ktoré sú na úrovni 21. storočia, povedzme počítačové aktivity, by oživili záujem seniorov a tým by sa ich život zlepšil,“ myslí si psychológ. Tieto však do zariadení prenikajú veľmi pomaly, zaujímavejšie stále sú napríklad literárne krúžky.

Libušu Prekopovú teší, že jej tvorba sa ľuďom páči, verí, že literatúra a čítanie nevymrie. „Niekto hovorí, že ľudia nečítajú, ale sú aj takí, ktorých poézia zaujíma,“ dodala Libuša Prekopová, ktorej stokusový náklad knižnej prvotiny nachádza prvých čitateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 088
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 075
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 861
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 976
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 653
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 308
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 992
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 535
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Boris Vitázek.

Festival sa koná 11. a 12. apríla na rôznych miestach


Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer.

Kotlár avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer.


SITA

Cintorín pri pamätníku v lesoparku Brezina v Trenčíne pripomína beštiálne vraždy 69 vojakov, partizánov i civilných obyvateľov.


TASR

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu