TRENČÍN. Dopravné značenie, ktoré mesto urobilo pri príprave nového spoplatnenia parkovania v Trenčíne, má podľa polície závažné nedostatky. Tie dokonca môžu ohrozovať verejnú bezpečnosť.
Policajti urobili ešte 8. marca spoločne so zástupcami radnice kontrolu značenia, podľa trenčianskeho krajského policajného hovorcu Pavla Kudličku zistili závažné nedostatky vo vodorovnom dopravnom značení, ktoré je v rozpore s projektovou dokumentáciou, ktorú schválil okresný dopravný inšpektorát.
"Zistené skutočnosti sú príčinou ohrozovania verejného poriadku v súvislosti s bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky,“ informoval minulý utorok Kudlička.
Polícia súhlas nedala
Ani jedna zo šiestich náhodne vybraných ulíc nebola podľa polície v súlade s projektovou dokumentáciou, ďalej v kontrole nepokračovali.
Následne upozornili mesto na nutnosť bezodkladného odstránenia zistených nedostatkov.
Polícia podľa hovorkyne Eleny Antalovej na spustenie rezidenčného parkovania nedala súhlas a opätovne vyzvala Mestský úrad Trenčín na komplexnú kontrolu.
„Skontrolovať treba celé mesto. Povolenie na spustenie plateného parkovania vydáme až po odstránení všetkých nedostatkov,“ dodala Antalová.
Hasiči v niektorých uliciach neprešli
Ešte pred spustením nového systému parkovania prebehla na miestach, kde vyznačili parkovacie miesta, skúška prejazdu hasičských áut.
Hovorca krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru Marián Petrík upozornil, že pri súčasnom stave umiestnenia parkovacích miest nebol v niektorých lokalitách možný prejazd hasičskej techniky.
„Na základe skutočností zistených počas monitoringu prejazdu jednotlivých komunikácií bolo dohodnuté, že ďalší postup bude riešený v súčinnosti s kompetentnými zástupcami mesta a policajným zborom,“ informoval Petrík.

Časť nedostatkov odstránili, súhlas nepotrebujú, tvrdí mesto
Podľa trenčianskej hovorkyne Eriky Ságovej spustili ostrú prevádzku parkovacej politiky na základe nariadenia o dočasnom parkovaní, ktoré platí od 15. marca.
„Okresný dopravný inšpektorát nemá kompetenciu na vydávanie povolenia alebo súhlasu na spustenie parkovacej politiky,“ uviedla Ságová.
Kontrola podľa nej preukázala celkovo šesť nedostatkov v dopravnom značení, na termín spustenia nového systému spoplatnenia parkovania však nemajú vplyv.
„Viaceré nedostatky sme už v uplynulých dňoch odstránili. Pri odstránení zostávajúcich dvoch nedostatkov sme požiadali o súčinnosť dopravný inšpektorát, lebo bez ich súhlasu nie je možné urobiť nápravu,“ informovala Ságová.
Rovnako podľa nej postupne odstraňujú aj nedostatky, ktoré zistili v spolupráci s hasičským zborom.

Podľa Žáka sú ulice iné ako v projekte
Viceprimátor Trenčína Patrik Žák tvrdí, že polícia vydala súhlasné stanovisko s dopravným značením pred niekoľkými mesiacmi.
„V teréne sa opakovane stretal zástupca polície s vedením mesta, zmeny boli zapracované, máme ich potvrdené, takže to súhlasné stanovisko máme,“ povedal Žák.
Nesúlad projektovej dokumentácie s realitou je podľa neho spôsobený tým, že ulice sú v realite často iné ako v projekte.
„Projektová dokumentácia je založená na nejakých fyzických rozmeroch vo výkresoch. Ulice majú nejaké fyzické rozmery, keď je niekde ulica 7 metrov, a tak to schváli polícia, pričom v realite je 7,9 a keď sa to nastrieka, pruh sa zúži, tak je to na hrane, že kto za to môže. Oni povolili projekt, ale v realite sa to fyzicky nedá vykonať,“ skonštatoval Žák.
“Pokiaľ existuje nesúlad medzi projektom a vyhotoveným dopravným značením, je povinnosťou mesta nedostatky odstrániť.
„
Mičega hovorí o hazarde
Podľa predsedu komisie životného prostredia, dopravy, investícií a územného plánovania a poslanca mestského zastupiteľstva Miloša Mičegu je spustenie spoplatnenia parkovania v tejto podobe hazardom.
„Niekto si to musí zobrať na zodpovednosť. Minulý rok v júli nám vedenie mesta tvrdilo, že v novembri bude všetko nachystané. Dnes je marec a nie je to tak. Pokladám to za zavádzanie obyvateľov mesta,“ skonštatoval Mičega.
Podľa právnikov hrozia mestu žaloby
Šéf Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák tvrdí, že z dopravného hľadiska je potrebné, aby projekt dopravného značenia odsúhlasila dopravná polícia.
„Samotné značenie musí byť v súlade s touto dokumentáciou. Pokiaľ existuje nesúlad medzi projektom a vyhotoveným dopravným značením, je povinnosťou mesta tieto nedostatky odstrániť. Do tejto doby je potrebné zabezpečiť, aby nebola ohrozená plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky,“ uviedol Palčák.
Podľa viacerých právnikov hrozia mestu v prípade nerešpektovania stanoviska policajtov žaloby.
„V tomto prípade ide o nesúlad vodorovného dopravného značenia s odsúhlaseným projektom. Ak mesto nebude rešpektovať stanovisko dopravného inšpektorátu, vystaví sa riziku náhrady škody v prípade vzniku kolíznych situácií, ktoré by mohli nastať nerešpektovaním odsúhlasenej projektovej dokumentácie,“ uviedol dopravný právnik Peter Grendel.
„Policajti sú povinní upozorňovať samosprávy na skutočnosti, ktoré vedú k porušeniu alebo ohrozeniu bezpečnosti. Mesto by stanovisko polície malo rešpektovať a nemalo by ho brať na ľahkú váhu. Ide o bezpečnosť občanov,“ dodal.
Reguláciu parkovania po novom spustili celkovo v šiestich zónach, v priebehu tohto roka majú pribudnúť ďalšie tri zóny – na Mládežníckej, Sihoti III a IV a na najväčšom trenčianskom sídlisku Juh.
Predaj parkovacích kariet spustili v Klientskom centre na Mestskom úrade ešte 9. februára. Do polovice marca predali 2 572 parkovacích kariet, z toho 313 abonentských a 2 259 rezidentských. Najväčší záujem bol o karty do niektorého pásma.