TRENČÍN/BRATISLAVA. V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave na Kramároch otvorili 15. februára novú Dennú kliniku pri Klinike detskej hematológie a onkológie.
Neľahký údel deťom trpiacich rakovinou sa na podnet architektov projektujúcich rekonštrukciu tohto zariadenia rozhodol spríjemniť architekt a výtvarník Juraj Hubinský.
Steny dennej kliniky, kde sa bude deťom podávať chemoterapia a uskutočnia sa menšie zákroky, rodák z Trenčína pomaľoval veľkoplošnými maľbami. Tie malým pacientom, ktorým nepriaznivý osud nedoprial zdravie, aspoň na pár chvíľ prinesú úsmev na perách. Denná onkologická klinika začne naplno fungovať v apríli.
Podmorský svet i tváre v kvetináčoch
Fantastický podmorský svet, obrovský „niekoľkoposchodový“ jazvečík, ale aj rozprávkovo vybájené zvieratká a tváre spríjemňujú najmenším onkologickým pacientom ich chvíle na oddelení už od prvých dní jeho otvorenia.
„Na stenách podmorského sveta sú zoštylizované koraly a riasy, sardinky i chobotnica. Na ďalšej stene sú aj absurdné maľby. Je medzi nimi konzerva, z ktorej plávajú ryby,“ usmial sa Juraj Hubinský.

Na ďalšej z pomaľovaných veľkých plôch čaká na malých pacientov viacpočetný zverinec. Pozerá sa na nich opica so psíkom, okolo nich lietajú vtáky. Juraj sa v minulosti venoval aj streetartu i graffiti a mnohé z inšpirácií z čias svojich výtvarných počiatkov využil aj pri koncipovaní nástenných malieb v nemocnici.
„Niektoré zvieratká sú druhovo neidentifikovateľné. Je tam aj medvedík mýval s nasadzovacím nosom na šnúrke, či kôň v podobe pokladničky. Na stenách nechýbajú ani maľby tvárí v kvetináčoch. Chcel som, aby to bolo hravé a rozveseľovalo to deti v pochmúrnej nálade,“ pokračoval Juraj.
Výtvarník, ktorý svojimi monumentálnymi maľbami začal písať novú kapitolu slovenského interiérového dizajnu, strávil v pripravovaných priestoroch novej detskej onkológie štyri dni. Predtým vyše mesiaca pripravoval štrnásť rôznych návrhov pre novootvorenú kliniku.
Maľbami pokryl vyše sto metrov štvorcových
„Maľby sme museli na steny umiestňovať aj podľa rozloženia polohovateľných postelí či ďalšieho nábytku a prístrojov, aby ich bolo vidieť. Nástennými maľbami sme pokryli približne 120 m2. Naj-dlhšia stena má dĺžku sedem metrov a výšku 270 centimetrov,“ informoval mladý tvorca.
Steny s čerstvo namaľovanými výtvarnými dielami napokon pokryl špeciálnym lakom. V tejto podobe môžu prísť do styku s pokožkou i ústami detí. Pútavé artefakty vznikli v ambulanciách i v chodbových priestoroch.
„Tri najväčšie steny boli v rámci chodieb i v priestore čakárne s herňou,“ pokračoval Hubinský. Diela na stenách realizoval interiérovými farbami. Použil dvanásť rôznych odtieňov, ktoré si vopred namiešal. Pútavé a zalakované maľby sú umývateľné i oderuvzdorné.
Náročné maľby zvládol v časovej tiesni
Jurajove maľby vznikali na novej maľovke. „Pri realizácii som využil aj premietanie svojich výtvarných nápadov na stenu prostredníctvom projektora, aby to bolo v požadovaných proporciách. Náčrty pôvodného návrhu som si na stenu pripravoval aj ceruzou. Väčšina plôch sa maľovala dvakrát, na záver potom prišli linky,“ prezradil spôsob vzniku malieb.
Vzhľadom na časovú náročnosť projektu a blížiaci sa termín otvorenia dennej kliniky podali Jurajovi pomocnú ruku jeho tri spolužiačky z Vysokej školy výtvarných umení a kamarát. „8. februára som mal štátnice. Dovtedy som nemal šancu sa venovať týmto maľbám. V minulosti som spolupracoval na nástenných maľbách v Brne i v Karlových Varoch aj s otcom. Tentokrát bol v čase vzniku odcestovaný v Poprade,“ povedal.
V Karlových Varoch rodinná dvojica vyzdobila oddychové zóny, v Brne zase kancelárske priestory vo funky štýle pre počítačovú firmu. „So synom je skvelá spolupráca, vždy si máme čo povedať. Juraj sa potatil,“ usmial sa trenčiansky výtvarník a Jurajov otec Ján Hubinský.
Maľby realizoval na siedmich stenách
Inšpiráciu maľovať na steny nemocníc získal Juraj v čase, keď jeho synovec ležal na detskej neurológii. „Stav interiérov nemocnice bol žalostný. Steny neurologického oddelenia mi už vtedy napadlo pomaľovať a skrášliť príjemnými motívmi, ktoré by vyvolali úsmev a dobrú náladu. To prostredie nebolo vôbec povzbudivé,“ povedal Juraj.
Vtedy sa jeho zámer ešte nepodarilo realizovať. Onedlho Juraja oslovila bývalá spolužiačka z architektúry. Tá spolu s kolegom spracovávala architektonický návrh a projekt interiéru tohto priestoru a prostredníctvom nej sa podieľal na výtvarnej úprave interiéru vznikajúcej Dennej kliniky pre pacientov s onkologickými ochoreniami.
„Dohodli sme sa na maľbách na siedmich stenách. Nechali mi voľný priestor na tvorivosť a na moju fantáziu. Neobmedzovali ma ani tematikou či farebnosťou,“ pochvaľoval si mladý architekt. Už v najbližšom období vymení smutné nemocničné priestory za iné. Tentokrát na jeho výtvarné realizácie nástenných malieb čakajú steny apartmánu v Moskve.