NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Spanilá jazda dvoch majstrov Európy, ktorí ovládajú jojo najlepšie na starom kontinente, prilákala k jednoduchej hre starej vyše 4000 rokov množstvo mladých záujemcov.
Šampióni Vašek Kroutil a Robert Kučera zasvätili do tajov tejto obľúbenej hry krátko pred začatím majstrovstiev Európy v Bratislave deti z Nového Mesta nad Váhom, Trenčína a ďalších miesta a obcí Trenčianskeho kraja.
Predviedli im a naučili ich základy a princípy preslávenej hry, predstavili aj pokročilejšie triky až po majstrovské kúsky.
S jojom sa hral aj Ludvík XVII.
Tušili ste, že najstaršie dochované jojo má už 4000 rokov a je terakotovým pozostatkom protoindickej harappskej kultúry? Alebo žijete stále iba v predstave dvoch rovnako veľkých a rovnako ťažkých diskov spojených osou, okolo ktorej je namotaný povrázok?
S jojom sa v roku 1789 hral už štvorročný Ludvík XVII. „Jojo v jeho rukách je zachytené na predrevolučnom obraze. Pred bitkou pri Waterloo sa hrali s jojom aj francúzski vojaci a krátili si tak čas,“ povedal Vašek Kroutil, svetová hviezda joja.
500 rokov pred naším letopočtom sa hrávali s jojom už aj Gréci. V hroboch detí z týchto čias archeológovia našli keramické disky slúžiace na túto hru. „Používanie joja dokazujú aj kresby v starom Egypte. Gréci si jojo kreslili zasa na nádoby,“ pokračoval druhý z dvojice majstrov Európy Robert Kučera. Do Európy sa jojo dostalo z Indie. Dochovaná je indická krabička joja z roku 1865.
Obrovská vlna záujmu pohltila v 20. storočí najskôr USA. Jojo sa onedlho stalo hitom v rukách detí i dospelých v celom Československu i za bývalého režimu.
Oživiť jojo na Slovensku majú majstrovstvá Európy
Jojo je hrou, ktorá dodnes pretrváva v celom svete. Vo freestyleových súťažiach sú najväčšími hviezdami Japonci a Američania. Na chrbát im začínajú dýchať Európania. V starej hre s moderne inovovaným jojom sa organizujú roky majstrovstvá sveta i Európy.
„Počas šampionátu je v hľadisku aj tisíc divákov. Na Európe bojuje o titul až 150 súťažiacich. A býva tam poriadne rušno,“ usmial sa Vašek, ktorý je jedným z najlepších hráčov joja na svete.
Jojo má najväčšiu popularitu v Čechách a v Poľsku, tradíciu tejto hry chcú vrátiť Slovensku aj majstrovstvá Európy na našom území. Tie sa v Bratislave konajú tento víkend.
„Na súťažiach je päť základných štýlov jojovania. Súťažiaci sú rozdelení aj podľa výkonnostných kategórií. Dievčatá majú na majstrovstvách Európy špeciálnu kategóriu,“ vysvetlil Rob Kučera, semifinalista súťaže Československo má talent. V súťažiach sú predpísané aj povinné prvky, vo vyšších kategóriach sú choreografie s hudobným pozadím v trojminútovom čase. Každé vystúpenie má množstvo iných prvkov.
„Porota býva 10 – 12-členná. Rozhodcovia najviac oceňujú vlastné triky a kreativitu,“ nadviazal Vašek Kroutil.
Jojo pretrvalo tisícročia
Jojo býva plastové i kovové, objavia sa aj drevené. Šnúrka je z polyesteru, bavlnené sa zvykli trhať. Kvalitné však nájdete najmä v špecializovaných obchodoch.
„Klasické jojo je iba hore – dole. Freestylové yoyo je moderné, prvýkrát som ho zobral do rúk v osemnástke,“ pokračoval Rob. „Vypilovanie“ zostavy v kategórii pokročilých vo freestyle trvá niekedy aj dva roky poctivého jojovania.
„Tú trojminútovú rutinu som potom drel pred ziskom európskeho šampióna denne dva mesiace pred súťažou. Triky sa dajú nadrilovať. Šancu majú aj tí, ktorí nemajú supertalent. Chce to ale veľkú trpezlivosť, pretože trik sa nepodarí aj tisíckrát. Talent je ale dôležitý, najmä pri kreovaní nových prvkov,“ prízvukoval Kroutil.
Jojo má podľa neho nekonečnú a neobmedzenú možnosť nových trikov. Módnym trendom bolo pred pár rokmi aj diabolo, rýchlo sa však vytratilo. Jojo pretrváva tisícročia.
„Bolo obdobie, že v Čechách bola v niektorých školách hra s ním zakázaná. Lebo v rukách s ním behali všetci. V súčasnosti ale popularita poklesla,“ priznal Kroutil.
Školy mali k turné rôzny postoj
Jojovanie rozvíja jemnú motoriku, postreh, koordináciu ruka – oko i prepojenie mozgových hemisfér. „Ale je to aj zábava, ktorá nie je vo virtuálnej realite, ale v skutočnej realite, čo je dnes už skôr výnimka,“ podotkol Robert, ktorý je aj víťazom medzinárodných majstrovstiev Maďarska, Poľska, Talianska i Rakúska.
Napriek tomu, že kurzy jojovania prišla česká dvojica na Slovensko predstaviť zadarmo, školy sa zachovali rôzne. Začali Trenčínom, pokračujú Trnavou skončia 12. marca v Bratislave.
„V školách je cítiť náladu mesta. Pre niektoré školy je zaradiť naše vystúpenie problém. Niekde ani nechcú vedieť, o čo ide. Pre mnohé školy je to zase fajn. Deťom sa ukáže, že vo voľnom čase nemusia sedieť iba za počítačom,“ usmial sa Kučera. Tí najlepší sa môžu dostať až na súťaže po celom svete. Okrem trikov zaboduje aj show. Dôležitá je aj podpora fanúšikov.
„Komunita ľudí okolo joja je skvelá. Súťaž je pre mňa síce stres, ale na každú sa teším. Sú tam skvelí ľudia a kamaráti,“ dodal Vašek Kroutil.