Na pôde univerzity preinvestujú milióny eur

Vďaka FunGLASSu si prácu v Trenčíne môže nájsť viac ako sto ľudí, vrátane doktorandov.

Do Trenčína pricestovala aj zástupkyňa financujúcej agentúry Federica Roffi. Do Trenčína pricestovala aj zástupkyňa financujúcej agentúry Federica Roffi. (Zdroj: ERIK STOPKA)

TRENČÍN. V utorok 7. marca odštartovala Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne projekt budovania Centra pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá FunGLASS.

Univerzita uspela v medzinárodnej konkurencií viac ako 160 projektov, z európskeho programu Horizont 2020 získa na sedemročné obdobie 15 miliónov eur, takmer desiatimi miliónmi prispeje aj štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Centrum vytvorí viac ako 40 pracovných miest, záujem o prácu majú ľudia z Európy aj Ázie.

Vylepšia vlastnosti skla

FunGLASS vzniká pod vedením prorektora a vedúceho Centra excelentnosti pre keramiku, sklo a silikátové materiály Dušana Galuseka. Ten v ňom vidí šancu vytvoriť v Trenčíne jedno z centier európskeho sklárskeho výskumu.

SkryťVypnúť reklamu

Pri projekte pôjde o upgrade existujúceho Centra excelentnosti pre keramiku, sklo a silikátové materiály na medzinárodne etablované centrum špičkového sklárskeho výskumu. Podľa Galuseka sa jedná o významnú investíciu, ktorá vytvorí celý rad pracovných miest a môže zintenzívniť medzinárodnú spoluprácu. Tú chcú dosiahnuť prioritne spoločnými doktorandskými študijnými programami, absolventi FunGLASSu budú môcť získať diplom aj zo spolupracujúcich zahraničných univerzít.

Do projektu je zapojená Univerzita Friedricha Schillera v Jene, Erlangensko-norimberská univerzita Friedricha Alexandra a Padovská univerzita, spoluprácu dopĺňa Inštitút skla a keramiky v Madride.

Potenciál Centra je podľa prorektora obrovský. V Trenčíne budú vedci pracovať aj na vytvorení bioskiel, ktoré možno použiť na náhradu kostí a ďalších materiálov s biopolymérmi k náhrade mäkkých tkanív v ľudskom tele. Úlohou vedeckých pracovníkov bude sklo modifikovať, vzniknúť majú aj sklá zabraňujúce prehrievaniu budov, ale aj sklá na fotovoltaické panely s vyššou účinnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

„Našim cieľom je vytvoriť centrum, ktoré bude permanentným zdrojom inovácií v oblasti výskumu na Slovensku, v európskom a možno celosvetovom meradle,“ priblížil Galusek.

V Trenčíne chcú pracovať aj vedci z Indie

Záujem o prácu vo FunGLASSe prejavujú ľudia z celého sveta, univerzita na konci financovaného obdobia ráta so zamestnaním asi stovky ľudí, vrátane doktorandov.

Rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Jozef Habánik prezradil, že o prácu v Trenčíne prejavili záujem Indovia, Česi, Ukrajinci, Portugalčania, Španieli a Slováci.

„Našou ambíciou je robiť špičkový aplikovaný výskum, s partnermi vytvárať spoločné študijné programy a chceme sa uchádzať o nové granty, aby bolo zabezpečené kontinuálne financovanie Centra. Nebudeme sa orientovať len na štrukturálne fondy na Slovensku, ale budeme sa orientovať aj na ďalšie výzvy v rámci programu Horizont,“ vysvetlil Habánik, ktorý dodal, že spolufinancovania projektu sa zúčastnia aj priemyselní partneri v rámci aplikovaného výskumu.

SkryťVypnúť reklamu

Spolupracovať môžu aj s regionálnymi zamestnávateľmi

Možnosť úzkej spolupráce medzi výstupmi vedeckých pracovníkov a zamestnávateľmi v sklárskom priemysle vidí trenčiansky župan Jaroslav Baška. Z výskumu a vývoja by mohli ťažiť sklárne v Lednickych Rovniach, či nemšovský Vetropack.

„Tieto firmy zamestnávajú v regióne veľmi veľa ľudí. Medzinárodný projekt ukazuje, že na Slovensku a v kraji dokážeme mať naozaj veľmi schopných ľudí. Nielen tých, ktorí manuálne robia, ale aj tých, ktorí rozmýšľajú a venujú sa vede a výskumu,“ povedal Baška na margo univerzitného úspechu.

Podľa ministra školstva Petra Plavčana je zisk grantu z programu Horizont 2020 asi najväčším úspechom zo slovenských škôl. „Je to veľká príležitosť pre vysokú školu zmedzinárodniť svoje vnútorné prostredie v oblasti vedy a vysokoškolského vzdelávania. Utvoriť medzinárodné tímy výskumníkov a samozrejme pomôcť regiónu,“ povedal Plavčan.

Podľa Plavčana je pre školy výhodné zapájať sa do veľkých výskumných aktivít, zvyšujú tým šancu získať pre svoju činnosť viac peňazí. „V rámci metodiky rozpisu finančných prostriedkov sa práve takéto medzinárodné úspechy započítavajú pri rozdeľovaní štátneho rozpočtu napríklad v podobe medzinárodnej publikačnej činnosti. Priamo z eurofondov to bude desať miliónov eur, ďalších päť miliónov eur to bude v ďalších rokoch trvania projektu na základe výsledkov vedeckej práce,“ vysvetlil minister školstva Peter Plavčan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 099
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 086
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 867
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 979
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 661
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 283
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 996
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 535
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Boris Vitázek.

Festival sa koná 11. a 12. apríla na rôznych miestach


Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer.

Kotlár avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer.


SITA

Cintorín pri pamätníku v lesoparku Brezina v Trenčíne pripomína beštiálne vraždy 69 vojakov, partizánov i civilných obyvateľov.


TASR

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu