TRENČÍN. Do priestorov Verejnej knižnice Michala Rešetku sa po niekoľkých mesiacoch vrátil historik, autor literatúry faktu a prozaik Pavel Dvořák.
Milovníkom histórie po dvojročnej práci predstavil v poradí ôsmy zväzok z edície Stopy dávnej minulosti s podtitulom Slovensko v čase tureckých vojen.
150 rokov histórie v jednej knihe
Ôsmy zväzok z pera Pavla Dvořáka rozpráva o vzniku Osmanskej ríše, vstupe Turkov na územie Uhorska a o prvej fáze uhorsko-osmanských vojen za sultána Sulejmana až po jeho smrť. Pre uznávaného historika bol zrod knihy jedným z doposiaľ náročnejších.
„Toto obdobie u mňa nepatrí k najobľúbenejším, je dosť zle preskúmané a pri písaní som nemal žiadny predobraz,“ vysvetlil Dvořák. I keď podľa neho existuje veľa faktografií, sú nevytriedené a vyznať sa v nich vyžaduje dostatok času.
„Ide o o 150 rokov slovenskej histórie, o dramatické roky, pričom nemajú bádateľa, ktorý by sa nimi zaoberal,“ dodal Dvořák. Významný slovenský autor prezradil, že už niekoľko mesiacov pracuje na deviatom zväzku, začína v rokoch po smrti sultána Sulejmana, v pláne má aj spracovanie stavovského povstavania. Termín vydania nedokázal odhadnúť.
„Začiatok je veľmi náročný, dosiaľ som nedokončil ani prvú kapitolu. Nie som ešte tak ďaleko, aby som hovoril o termíne,“ povedal.

Kniha má úspech
Pri pohľade do minulosti Pavel Dvořák najradšej spomína na prvú časť Stôp dávnej minulosti, v ktorej rozoberá Slovensko v dobe praveku.
„Z hľadiska prípravy bola táto kniha najjednoduchšia, keďže som predtým robil 30 rokov pravek, veľa sme toho nafilmovali a vydal som aj jednu knihu. Pristupoval som už k hotovému, iné to bolo ale v prípade tejto osmičky. Kniha má, našťastie, veľký ohlas a predáva sa zo všetkých vydaných Stôp dávnej minulosti najlepšie, čo ma teší,“ vyznal sa historik.