S Jankom Lehotským prišiel do Nového Mesta aj Richard Gere a Belmondo

Spevák skupiny Modus Ján Lehotský svoje hudobné múzy už desať rokov prelína s múzami výtvarného umenia.

Spevák sa výtvarnej tvorbe venuje už desať rokov. Spevák sa výtvarnej tvorbe venuje už desať rokov. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Legendárne modusácke trio Lehotský – Gombitová – Žbirka rezonuje už desaťročia v žilách každého priaznivca dobrej hudby. Ján Lehotský od 17. februára odkrýva svoju dušu na novomestskej pôde aj prostredníctvom výtvarných artefaktov. V Mestskom kultúrnom stredisku môžete v rámci výstavy Súzvuky vidieť až do 24. marca jeho maľby na kameňoch i plátne, ale aj množstvo drevorezieb z kôry stromov. Nechýbajú na nej ani portréty svetoznámych hviezd. Spolu s ním vystavuje veľkoformátové akrylové maľby vo výstavnej sieni aj Igi Brezo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štetec v ruke má už desať rokov

Svoju výstavnú kariéru odštartoval známy spevák, hudobník a skladateľ Janko Lehotský expozíciou Moje druhé ja v roku 2014 v Bratislave. Výtvarnej tvorbe sa však venuje už desať rokov. „Obrazy maľuje technikou akrylu. Koncentruje sa na portréty blízkych ľudí z rodiny, priateľov a známych. Na portrétoch nechýbajú ani vyjadrenia expresívnych emócií, plaču, spevu, údivu i strachu,“ uviedla kunsthistorička Barbara Brathová. Lehotský pri maľbách používa spektrum teplých farebných tónov a do výrazu zobrazovaných vnáša istý stupeň ľahkého karikovania. Dominantou jeho tvorby sú však artefakty z kôry stromov i maľby na kameňoch.

„Drevo alebo kameň dotvára farbou, rezom, aby tak vdýchol do matérie ľudskú dušu, dal jej novú tvár i tvar,“ pokračovala Brathová. Lehotský tak svojou tvorbou posúva malé objekty, ktoré nájdeme pri jazere alebo v lese, do podoby drobných umeleckých diel, ku ktorým vtipne radí emóciu, charakter i príbeh.

SkryťVypnúť reklamu

Stvoril Jima Morrisona i Janka Súmračného

Janko Lehotský začal maľovať v roku 2006. „Upokojovalo ma to, hľadal som aj kamene a vyrezával z kôry stromov. Kameň môžete nájsť aj na štrkovisku. Buď vám niečo povie alebo nie. Vôbec som nerozmýšľal nad tým, že by som začal niekedy vystavovať,“ povedal obľúbený spevák. Niektoré diela v jeho rukách vznikajú zo dňa na deň, k iným sa podľa nálady vracia neustále aj tri – štyri dni. Hudba, komponovanie, spev, ale i maľba a drevorezba dáva možnosť vyjadrenia emócií onedlho sedemdesiatročného umelca.

„Muzika je cit, ktorý človek má a musí ho skúšať priamočiaro. Vzniknú potom tisícky melódií. Podobne to je aj s drevom, len v inej polohe,“ vyznal sa. Svoje komorné dielka pomenúva s jemu vlastným humorom a s esenciou láskavej irónie, provokácie a hry so slovom. A tak na jeho kameňoch či kôre stromov nájdeme aj Janka Súmračného, Starú modelku, Zamysleného klauna i Prísnu učiteľku.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevníkov výstavy pri vstupe do výstavnej sály víta pri dverách zasa slávny Jim Morrison vytvorený v Lehotského ateliéri.

Kôru topoľov nosí od Dunaja

Inšpiráciou pre prácu s drevom bola pre neho dcéra. Vyrezávala si z kôry vtáčikov a vnukla mu zaujímavú myšlienku. „Kôra je úžasná a zároveň veľmi krehká, ľahko sa dá pokaziť. Niekedy ponúkne to, čo človek ani nečaká a niekoho to pripomína. Preto som tomu prišiel na chuť,“ prezradil autor drevorezieb. V jeho rukách vznikol z kôry fenomenálny Belmondo, ale aj schúlený papagáj, maturant, či usmiaty jedinec a Mona Líza.

„Vyrezávam vo voľnom čase. Pôvodne som drevo chcel zakonzervovať aj lakom, ale kazilo mi to dojem a nebolo to také, aké som chcel. Preto lak už nepoužívam. Iba v prípade, že by drevo išlo do priestorov vonku, kde by pršalo,“ podotkol Lehotský. Jeho kroky často vedú k Dunaju, kde pre výtvarnú tvorbu nachádza množstvo suchej kôry z topoľov. „V žiadnom prípade nerobím nejaké harakiri so sekerou. Drevo musí byť suché a musí ma osloviť a nejakým spôsobom sa mi v prvom momente prihovoriť,“ zdôraznil.

Onedlho oslávi sedemdesiatku

Na plátnach Lehotského nechýbajú portréty svetoznámych hviezd či jeho autoportrét. Spevák Ray Charles, herci Jean Reno a Richard Gere, ale aj slávny vedec Albert Einstein sa zrazu ocitli spolu na jednej stene. Nechýbajú aj podobizne z našich končín – zosnulého kňaza Antona Srholca i komika Jula Satinského.

„Niektorí sa v tom našli a videli, iní možno nie. Možno na niektorých prejde tiež tá rezonancia alebo si pomyslia, že som blázon,“ usmial sa. Obľúbeným portrétom interpreta hitov je Ray Charles. Osobnosť, ktorá ho priviedla na hudobnú dráhu. „Z obrazov som prešiel na maľovanie kameňov. Hľadal som niečo, čo bude vyžarovať energiu a bude to treba minimálne dokresľovať a dotvárať,“ povedal. Vyjadril sa aj k dlhej koncertnej odmlke na novomestskej pôde. „Som na to pripravený, len sa musí urobiť turné. Hrávam s dobrými zostavami, ktoré sú ochotné hrať moje pesničky. Či už s Valihorom, Rózsom alebo Bugalovcami,“ dodal Lehotský, ktorý k svojej blížiacej sa sedemdesiatke nahral nový album.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 119
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 094
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 882
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 980
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 669
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 233
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 008
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 536
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Boris Vitázek.

Festival sa koná 11. a 12. apríla na rôznych miestach


Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer.

Kotlár avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer.


SITA

Cintorín pri pamätníku v lesoparku Brezina v Trenčíne pripomína beštiálne vraždy 69 vojakov, partizánov i civilných obyvateľov.


TASR

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu