TRENČÍN. Na pôde Strednej odbornej školy Pod Sokolicami 14 sa už po dvanástykrát odohral Trenčiansky robotický deň. Do medzinárodnej súťaže robotov sa zapojilo 131 tímov zo 40 škôl zo Slovenska, Maďarska a Nemecka.
Oproti roku 2016 sa ich počet zvýšil takmer dvojnásobne. Podľa riaditeľa hostiteľskej školy Ľuboša Chochlíka zásluhu majú na tom aj základné školy, ktoré žiakov vedú viac k vede a technike, ale aj požiadavky trhu práce.
Súťaž každým rokom inovujú
Cieľom súťaže je podľa Chochlíka spopularizovať techniku deťom a mladým ľuďom v trenčianskom regióne. „Robíme to dvomi spôsobmi. Prvá časť je súťaž, máme tri súťažné kategórie v oblasti robotiky a automatizačnej techniky. Druhá časť je prezentačná, zameraná na predstavenie stredných a vysokých škôl a podnikov, ktoré sú zamerané na techniku. Je to také previazanie súťažných tímov a mladých ľudí, ktorí sú výborní v programovaní, robotike, automatizácií,“ vysvetlil.Na podujatí sa prezentovali vysoké školy aj zamestnávatelia, spomedzi súťažiacich si vytypovali budúcich kandidátov na štúdium či prácu.
Rekordný počet účastníkov
Trenčianske robotické dni 2017 privítali aj rekordne veľa detí zo základných škôl, prínosom bolo zavedenie nových podkategórií s ľahšou aj ťažšou náročnosťou. Podľa Ľuboša Chochlíka rastúci záujem možno pripísať i práci základných škôl. „V oblasti vyučovania techniky základné školy začali niečo robiť, je to ovplyvnené aj potrebami trhu práce,“ doplnil.
Učiteľ fyziky Miloš Marko vidí v súčasnosti problém s humanitnými študijnými odbormi, namiesto nich by uvítal viac študentov na technických odboroch. „Problém je, že okolie málo pracuje na tom, aby sa študenti viac brali k technickým odborom a nie humanitným a podobným, ktoré v republike nepotrebujeme v takom množstve, v akom sú,“ myslí si Marko.
Súťažiace deti ho pozitívne prekvapili, z technických noviniek posledných rokov učiteľa fyziky nadchli najmä 3D tlačiarne a roboty. „Roboty sú budúcnosťou, ktorej sa možno musíme trochu báť, ale nemáme inú možnosť, pretože technika ide dopredu a musíme ísť s ňou,“ predpovedá Miloš Marko.
DoIt!
Žiaci a študenti si zmerali sily v niekoľkých disciplínach, jednou z nich bola DoIt! „Táto kategória je postavená na tom, aby robot prešiel čo najrýchlejšie danú dráhu. Dráha sa skladá zo sledovania čiary a prechodu bludiskom. Medzi týmito samostatnými úlohami je depo, kde má súťažiaci možnosť opraviť robota, ak sa mu stala nehoda,“ vysvetlil jeden z porotcov Pavol Kollár.
Vlastného robota zostrojila aj trojica študentov tercie jedného z bratislavských gymnázií. Medzi ich obľúbené predmety patrí informatika a matematika, poskladať robota zvládli za asi 90 minút.
„Je to stavebnica lega a sú v nej nejaké technické súčiastky. Vnútri je základná doska, má aj vlastnú inteligenciu, treba to len naprogramovať,“ opísal svojho robota Peter z tímu mladých výskumníkov.
Cieľom súťažnej disciplíny bolo postaviť robota, ktorý bude vyznačenou dráhou postupovať bez nabúrania či vybočenia z čiary.
Porotcom pre zložitejšiu trasu vyhľadávania čiary na dráhe bol odborný pracovník Žilinskej univerzity Marián Hruboš. Podľa vlastných slov venoval v detstve stavaniu rôznych modelov mnoho času, čo mu v istej podobe zostalo dodnes.
„Som rád, že sa na školách ukazuje trend venovať sa fyzike a matematike, pretože veľa vecí v praxi si ich vyžaduje. Keď som bol malý, postavil som si autíčko na diaľkové ovládanie, momentálne som výskumným pracovníkom a robím na projektoch s o dosť drahšími hračkami, ale stále je to vlastne to isté,“ vysvetlil návrat k stavaniu techniky, tentokrát s vysokou pridanou hodnotou.
VÝSLEDKOVÁ LISTINA:
Dolt! <16
1. miesto: Timotej Fojtík, Lucianna Fojtíková (ZŠ Dudova, Bratislava)
Dolt! >16
1. miesto: Dávid Stanga, Benedek Török (Gymnázium Zoltána Kadálya s VJM, Galanta)
Follower Hard <16
1. miesto: Michal Chorvát, Andrej Svatík (ZŠ s MŠ Samuela Timona, Trenčianska Turná)
Follower Hard >16
1. miesto: Samuel Furiel, Pavol Furiel (SOSP Dolný Kubín – Knazia)
Follower Easy >16
1. miesto: Anton Janík, Jakub Kuhajda (Spojená Škola, Tvrdošín)
Follower Easy <16
1. miesto: Mário Šútovec (ZŠ s MŠ Chlebnice)
Free style
1. miesto: Lukáš Frank (SPŠ elektrotechnická Piešťany)