TRENČÍN. Slovenská republika a Karol Mikloš majú jedno spoločné – svoju samostatnú históriu píšu od roku 1993. Od tohto roku vystupuje Karol Mikloš ako sólový spevák, ktorý si za debutový album The Same Mist Here v produkcii Laca Lučeniča vyslúžil nomináciu na Objav roka.
Na druhom albume Vis-á-Vis sa objavili aj skladby v slovenčine, tej sa ale na jeho najnovšom počine Poisoned EP poslucháči nedočkajú. EP so šiestimi skladbami vychádza v digitálnom formáte, aj na zelenom vinyle. Jeho vydanie oslávil spevák a skladateľ sobotňajším koncertom na domácej pôde v Klube Lúč.
Skladby na Poisoned EP sa odlišujú od zvuku Vášho zatiaľ posledného albumu z roku 2008. Ide o nový smer v hudbe Karola Mikloša?
– V skutočnosti robím na elektronickej platni, čo je ale veľmi komplikovaná vec. Pri skladbách sa snažím o ich vývoj, stále ich vylepšujem, snažím sa nájsť svoj vlastný elektronický štýl. Vzal som preto po dlhých rokoch do rúk španielku a skúsil som, či sa mi po čase podarilo zabudnúť na vychodené chodníčky systému tvorby pesničky na španielke, ktoré sú ako keby dané už od čias The Beatles.
Nasledovali dva dvojtýždňové momenty, počas ktorých vznikli tri pesničky, ktoré na španielke zneli super, ale mal som pocit, že keby som ich prerobil do elektroniky, vznikol by nejaký remix.
Ako dlho ste na EP pracovali?
– V decembri 2014 som mal pripravených šesť vecí a v januári 2015 prišlo prvé nahrávanie. Uvedomil som si, že pokiaľ ich budem chcieť vydať, musím mať kapelu. Oslovil som bubeníka Alexandra Salviany, ten pritiahol ďalších dvoch muzikantov a z 80 percent vznikla nová kapela.
Začali sme sa zohrávať, v decembri 2015 bola hlavná nahrávacia session a na jar ďalšieho roka to pokračovalo. Pesničky sme nahrali v auguste minulého roka, ale keďže sme chceli, aby vyšli na vinyle a dodacie lehoty naň boli veľmi dlhé, vydanie sme nechali na február.
Vinyl dostal zelenú farbu, prečo práve táto farba?
– Obal namaľoval náš bubeník, ktorý je zároveň výtvarníkom. Keď som sa ho spýtal na farbu, bolo jasné, že vinyl bude v rovnakej farbe ako cover.
Fanúšikovia vás poznajú hlavne ako umelca spievajúceho v angličtine. Vyhýbate sa slovenským textom zámerne?
– Všetka hudbu, ktorú počúvam, je v angličtine, ako jazyk ma veľmi zaujíma. Napísať skladbu v angličtine je pre mňa prirodzené, v slovenčine by som s tým mal problém.
Vidíte v anglických skladbách ich potenciál rozšíriť sa aj mimo slovenského trhu?
– Možnosti sú obrovské, ale miestami mám pocit, že počet muzikantov a ľudí, ktorí sa hudbou zaoberajú, je približne rovnaký. Tým, že človeku s troškou nadania stačí laptop a zvuková karta, aby hudobne prerazil, sa pole vyrovnáva a inak správa. Budem veľmi rád, ak sa niekam dostane, ale nerobili sme ich s týmto zámerom.
Akými zmenami prešli texty v porovnaní s rokmi, keď ste s hudbou začínali?
– Zmenilo sa to, o čom v hudbe hovorím. Zo začiatku boli o nešťastných láskach, táto téma sa na najnovšom EP veľmi nevyskytuje. Skladby z Poisoned EP narážajú na snahu muža vyrovnať sa s tým, že sa dostal do polovice svojho života. Do obdobia, kedy začne cítiť, ako veľa vecí je za ním a nie je úplne isté, čo ho ešte v živote čaká.
Ktorá pesnička z EP je vaša najobľúbenejšia?
– Malady. Na EP je záverečnou a trošku naznačuje, kam sa hudba môže v budúcnosti vyvinúť.
Nové skladby s kapelou máte v skúšobni odohraté, ako vám to spoločne hrá na pódiu?
– Stále to rástlo, no nebol som úplne spokojný. Predminulý týždeň sme ale hrali v Bratislave a všetko sa tam konečne spojilo a podarilo sa nám zahrať veci tak, ako máme na skúškach. Na pódiu je to vždy trochu iné, v Bratislave sme to mali vo vlastnej réžii a dokázali sme, čo vieme.
Kde vás budú môcť ľudia počuť najbližšie?
– O dva týždne hráme na festivale Radio_Head Awards v budove Slovenského rozhlasu, nejaké koncerty na menších festivaloch budú určite aj v lete a chystáme sa aj na klubové turné. To by sme chceli zrealizovať niekedy medzi septembrom až novembrom.
Plánujete sa po koncertoch zavrieť do štúdia a pracovať na albume, prípadne na EP?
– Tajne dúfam, že sa podarí vydať ďalšie EP.
Predstavujem si na ňom šesť elektronických vecí, teoreticky by mohlo vyjsť na budúcu jar.