TRENČÍN. Projekty, ktoré zlepšia život v trenčianskom regióne, opäť podporí Trenčianska nadácia prostredníctvom grantového programu. Vyčlenia naň 16-tisíc eur.
Do 2. ročníka programu je možné prihlásiť projekty na záchranu kultúrnych pamiatok, budovanie turistických chodníkov a cyklotrás, na ochranu vodných zdrojov, údržbu chránených území, ochranu životného prostredia či na kultúrno-spoločenské a športové aktivity. Projekty treba prihlásiť do konca marca.
Vyhodnotí ich nezávislá grantová komisia z hľadiska zvolených kritérií, ako je spoločenský význam, prínos pre región, udržateľnosť a efektivita vynaložených prostriedkov.
„Prvé kolo grantového programu prinieslo projekty prospešné nielen pre okolie. Tešíme sa na 2. kolo a pevne veríme, že miestni aktivisti nájdu odvahu povedať, čo ľuďom v regióne chýba a posunúť oblasť opäť o stupienok vyššie,“ uviedla vo vyhlásení Alena Karasová, správkyňa Trenčianskej nadácie. Dodala, že o grant môžu žiadať mimovládne organizácie, neformálne skupiny obyvateľov aj individuálni žiadatelia .
Tematín aj cyklotrasy
V 1. kole bolo prerozdelených 15 390 eur na päť projektov. Grant prispel na opravu zrúcaniny hradu Tematín.
„Podarilo sa nám zachrániť tri najohrozenejšie objekty hradu pred kolapsom a počas archeologického výskumu sa podarilo objaviť jedinečné nálezy,“ uviedol Mojmír Choma zo združenia.
Podporu získal aj Slovenský cykloklub, ktorý v rámci projektu Nové cykloturistické trasy pod Tematínom vyznačil dve nové trasy v dĺžke 25 km.
„Grant pokryl väčšinu nákladov spojených so značením, ako je výroba všetkých prvkov značenia, zakúpenie licencií na výrobu máp, tlač máp, výrobu veľkoplošných máp, prenájom dopravných prostriedkov, montážny materiál či iné drobné výdavky,“ vysvetlil Michal Hlatký, predseda Slovenského cykloklubu.
Školský klub Modrová získal peniaze na vybavenie Fit parku, v obci Lúka pomohol grant pri obnove budovy etnologického múzea a v tejto obci za získané financie na časomieru na štadión. Na projektoch sa podieľalo viac ako 80 dobrovoľníkov.