TRENČÍN. Trestné oznámenie, ktoré po svojom prvom nástupe do úradu podal na bývalé vedenie mesta súčasný primátor Richard Rybníček, stopla prokuratúra.
Týkalo sa trestných činov zneužitia právomocí verejného činiteľa a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Dopustiť sa ich mali bývalý primátor Trenčína a tiež bývalý prednosta mestského úradu.
Mesto podľa Rybníčka prišlo o milióny
Trestné oznámenia podal trenčiansky primátor po tom, ako po jeho nástupe do funkcie urobili na mestskom úrade audit.
„Prvé sa týkalo podpísania dodatku k verejnému obstarávaniu v súvislosti so spoločnosťou, ktorá spravovala kotolne. Druhé súviselo s objednávkami, ktoré boli nad rámec rozpočtu a neboli kryté, v súvislosti s údržbou ciest, čistotou mesta a kosením,“ vysvetlil primátor Trenčína Richard Rybníček.
Mesto podľa neho zaplatilo v súvislosti s kotolňami navyše milión eur, za údržbu ciest a zelene to bolo 4,2 milióna eur.
„Od roku 2011 do roku 2014 sme popri normálnom kosení splácali ročne 700 tisíc eur za kosenie v roku 2010, poškodilo nás to. Plus boli to peniaze, ktoré v tom čase, keď sa to objednávalo kosenie a údržba nebolo kryté v rozpočte, čo polícii stačilo,“ dodal Rybníček.
Vyšetrovateľ obvinil dvoch ľudí
Vyšetrovanie prebiehalo od roku 2011, ukončili ho až minulý rok.
„Policajný vyšetrovateľ navrhol obžalovať 49-ročného Branislava C. a 54-ročného Františka O. pre obzvlášť závažný zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa spáchaný formou spolupáchateľstva a obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku," povedala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová.
V jednom prípade mala byť podľa polície škoda spôsobená mestu vo výške takmer 670 tisíc eur a v druhom prípade vyše 180 tisíc eur.
Podľa prokuratúry nešlo o trestný čin
Trenčianska krajská prokurátorka nakoniec trestné stíhanie zastavila.
Skutky, z ktorých boli dvaja ľudia z bývalého vedenia mesta obvinení nie sú podľa stanoviska prokuratúry trestným činom.
„Vyhodnotenie dôkazov v prípravnom konaní preukázalo, že nedošlo k naplneniu subjektívnej ani objektívnej stránky oboch trestných činov. S týmto rozhodnutím sa stotožnila aj Generálna prokuratúra, ktorá zamietla sťažnosť poškodenej strany – mesta Trenčín voči uzneseniu o zastavení trestného stíhania,“ skonštatoval hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Marián Sipavý.
Bývalý primátor sa nevyjadril
V konaní zastupovala bývalého primátora mesta advokátska kancelária Danice Birošovej. Podľa nej platí, že v demokratickej spoločnosti môže byť človek odsúdený iba trestný čin.
„Ak sa aj nejaký skutok stane, ale nie je trestným činom, nikto nemôže byť odsúdený. Tie sumy boli riadne vyfakturované na základe riadnych zmlúv, všetko bolo schválené v rozpočtoch aj zastupiteľstvom,“ skonštatovala Birošová.
Ak by mal byť niekto potrestaný, podľa nej by muselo byť nie len bývalé vedenie mesta, ale aj celé zastupiteľstvo.
„Tie sumy neboli vyhodené von oknom. Boli dohodnuté podľa platných zmlúv,“ uviedla Birošová. Bývalé vedenie bolo podľa nej riadne potrestané tým, že im občania vyslovili nedôveru a že už ich nikdy nezvolia.
Bývalý primátor sa podľa nej k zastaveniu trestného stíhania nechcel vyjadriť.