NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Aj vy patríte k tým, ktorí sa už nevedia dočkať oteplenia? Niekoľko nekonečných týždňov silných mrazov lezie tým, čo milujú jarné slniečko a letné horúčavy,poriadne na nervy.
Iní si však zimu užívajú plnými dúškami. Zimu, aká tu už roky nebola. Zimu s nepretržitými mrazmi, ktorú v našom regióne nečakal už takmer nikto.
Svedčia o tom aj meteorologické zápisy 26-ročného Novomešťana Maroša Margetína, ktorý je už od detstva aktívnym pozorovateľom počasia.
Od roku 2001 si presne zapisuje počasie v Novom Meste nad Váhom. Pozrime sa aspoň na porovnanie novomestských januárov v posledných rokoch a pochopíme, prečo nám je stále taká zima.

Zapisuje teplotu, oblačnosť i smer vetra
V Novom Meste nad Váhom neexistuje oficiálna pozemná meteostanica, prehľadné údaje o počasí v tomto meste však môžete nájsť v archíve nadšenca meteorológie Maroša Margetína.
„Presné údaje o počasí v Novom Meste nad Váhom si vediem už od dvanástich rokov. Meteorológia ma vždy zaujímala. Už ako žiak základnej školy som si od roku 2001 písal stav počasia do zošitov, od roku 2012 evidujem údaje v elektronickej podobe na jednom z internetových portálov, ktorý sa venuje počasiu. Na webe mám už 2164 hlásení o počasí,“ potvrdil Margetín.
Marošovi chýba v archíve, ktorý má vyše 5000 dní, zmapovaných iba niekoľko dní, keď sa nachádzal mimo Nového Mesta nad Váhom.
„Denne si zaznamenávam teplotu ovzdušia, oblačnosť a jej typ, silu a smer vetra, zrážky či hrúbku snehovej pokrývky. Snažím sa o niekoľko meraní denne, najmä večer a ráno. Keď nie som v práci, zapisujem údaje počas celého dňa,“ pokračoval pozorovateľ.
Svoju meteostanicu i snímač teploty má v západnej časti mesta.

Naše územie „obsadil“ arktický vzduch
Maroš Margetín si už takmer dvadsať rokov staré zošity s meteorologickými záznamami opatruje dodnes ako oko v hlave. Aj vďaka nim môže potvrdiť, že tohtoročný január v Novom Meste nad Váhom bol výnimočne mrazivý.
„Január je extrémne chladný a teplotne vyrovnaný. Mrzne od začiatku roka a od 4. januára máme aj súvislú snehovú pokrývku, už 26 dní,“ skonštatoval.
Hoci mnohých pohľad na teplomer desí, pocitová teplota je ešte nižšia, ako ukazuje ortuť teplomera.
„V týchto dňoch, keď je inverzia, je nižšia pocitová teplota spôsobená zvýšenou vlhkosťou, ktorá sa pohybuje aj vyše 80 percent. Keď bolo dlhodobo jasno, svietilo Slnko a bola tlaková výš, reálna teplota sa od pocitovej veľmi nelíšila,“ vysvetlil Margetín.
Aj nadšenca meteorológie mrazivý január 2017 prekvapil. Napriek tomu, že globálne otepľovanie je neodškriepiteľný fakt, všetci v súčasnosti mrzneme.
„Cirkulácia vzduchu je už taká rozbitá, že nad Arktídou je v podstate teplý vzduch a masa studeného vzduchu sa od októbra -novembra „vylievala“ nad kontinent. Najskôr nad Rusko, odkiaľ to začalo prúdiť sem a do celej strednej Európy až takmer na Balkán. Od začiatku januára bola tlaková výš a suchý kontinentálny vzduch,“ dodal Maroš Margetín.
Posledné zimy nás rozmaznali
Zdá sa vám tohtoročný január jeden z najstudenších? Nemýlite sa, takto dlho pretrvávajúce silné mrazy tu už neboli dlhé roky. A navyše, posledné zimy si nás doslova teplotne rozmaznali. Veď posúďte sami z údajov novomestského meteopozorovateľa.
„Pred dvoma rokmi som 10. januára nameral o 16. hodine takmer + 14 °C, deň predtým vyskočila teplota večer na + 8,3 °C. Samozrejme, nad nulou. V druhej polovici januára 2015 bolo na toto obdobie teplo a hodnoty namerané počas dňa, ale aj večer niekedy takmer desaťstupňové,“ potvrdil Maroš Margetín.
Takmer celý január 2015 sa na toto ročné obdobie niesol v teplom ovzduší. Počas januára 2015 Maroš zaznamenal vyše dvadsať dní, kedy teplota výraznejšie vystúpila nad bod mrazu. „V roku 2015 mrzlo v januári mierne iba v období po Novom roku a počas Troch kráľov. Aj to iba zopár dní.
Po 10. januári boli až do konca mesiaca teploty počas dňa denne nad nulou. Často bolo zamračené a oblačno, na zemi bola malá vrstva mokrého snehu. Posledný januárový deň priniesol 16-centimetrovú vrstvu vlhkého snehu,“ pokračoval Margetín.
Dlhodobé mrazy v posledných rokoch nehrozili
Minuloročný január 2016 bol v Novom Meste nad Váhom predsa o niečo chladnejší ako veľmi teplý január 2015.
„Posledné tri zimy nebola v Novom Meste nad Váhom dlhodobo takmer žiadna snehová pokrývka. A niečo také, ako mrazy tri-štyri-päť týždňov v kuse za sebou, tak to vôbec nehrozilo,“ usmial sa meteopozorovateľ.
Minuloročný január 2016 odštartoval teplotami tesne pod nulou, zamračeným počasím a dvojcentimetrovou vrstvou snehu.
„Moje januárové záznamy z minulého roku potvrdzujú, že do 9. januára klesali teploty pod nulu pravidelne najmä v ranných, podvečerných a večerných hodinách. V týždni medzi 10. a 16. januárom sa oteplilo a teploty aj vo večerných hodinách sa vyšplhali nad nulu aj o niekoľko stupňov,“ prezradil Margetín.
Od 17. januára 2016 teploty opäť klesli pod nulu, ale zďaleka nedosahovali také výrazné mrazivé hodnoty ako január v tomto roku.
Najchladnejšie bolo 23. januára 2016 (min. – 13,4 °C) a 22. januára (- 12,9 °C s Marošovou poznámkou: mrazivý večer, ako sa patrí). Ku koncu januára 2016 sa oteplilo nad nulu s veľkou oblačnosťou, občasným dažďom, snehom i hmlami. Napadnutý sneh sa v plusových teplotách roztopil a február 2016 bol bez snehovej prikrývky.