TRENČÍN. Na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne preinvestujú milióny eur. Nové Centrum pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá FunGLASS získa 15 miliónov eur z európskeho programu Horizont 2020, miliónmi prispeje aj rezort školstva. Centrum vytvorí viac ako 40 pracovných miest pre odborníkov v oblasti sklárskeho výskumu nielen z Európy.
Špeciálne vrstvy v skle podporia rast rastlín
FunGLASS vznikne pod vedením prorektora a vedúceho Centra excelentnosti pre keramiku, sklo a silikátové materiály Dušana Galuska, podľa ktorého môže na univerzite vzniknúť európske centrum sklárskeho výskumu. Ako vysvetlil, úlohou vedcov bude sklo modifikovať, čím sa zmenia jeho vlastnosti.
„Klasickým príkladom sú ploché sklá, ktoré sa používajú ako okenné tabule, na ktorých sú naparované rôzne vrstvy zabraňujúce prehrievaniu budovy,“ priblížil Galusek. Môže ísť pritom aj o reflexné a antireflexné vrstvy, či o vrstvy, ktoré spôsobujú, že sklo má do určitej miery samočistiace schopnosti.
„Vplyvom slnečného žiarenia sa na skle rozkladajú organické nečistoty, ľudovo povedané – zabíjajú baktérie. Takéto antiseptické sklo môže mať využitie napríklad v nemocniciach,“ ozrejmil prorektor.
Možností, kam sa bude dať užitočnosť skla s vysokou pridanou hodnotou posunúť, je neúrekom, nové sklá môžu zlepšiť aj účinnosť fotovoltaických panelov a podporiť rast v skleníkoch.
„Rastliny vedia využiť iba červenú zložku svetla. A preto keď na sklo aplikujeme požadovanú vrstvu, chlorofyl v rastlinách ju spracuje a využije. Sklo tým pádom podporí ich rast v skleníkoch,“ povedal Dušan Galusek.

Spolupracovať budú so špičkovými univerzitami
Podľa rektora Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Jozefa Habánika ide o jeden z najväčších projektov v dvadsaťročnej histórii univerzity. „Do budúcnosti pôjde o významný prvok, ktorý bude znamenať veľký kvalitatívny posun pre našu univerzitu,“ predpovedá rektor.
Univerzita uspela v medzinárodnej konkurencii 167 projektov, FunGLASS skončil medzi deviatimi víťaznými.
Do projektu sú zapojené aj tri zahraničné univerzity, ktoré nechýbajú na zozname 500 najlepších univerzít sveta. S Trenčínom spolupracuje nemecká Univerzita Friedricha Schillera v Jene, Erlangensko-norimberská univerzita Friedricha Alexandra a Padovská univerzita. Spoluprácu dopĺňa Inštitút skla a keramiky v Madride. Napriek tomu, že prácu v centre nájde vyše 40 odborníkov, univerzita svoje priestory neplánuje rozšíriť.