TRENČÍN. V poradí šieste slovenské Centrum včasnej intervencie (CVI) vznikne v Trenčíne. Jeho úlohou bude poskytovať pomoc a sociálne služby rodinám s deťmi so zdravotnými problémami. Peniaze na centrum získali za podpory Plesu v opere, vzniknúť má do leta.
Dieťa zostane v domácom prostredí
Po Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline a Banskej Bystrici bude mať špecializované centrum aj Trenčín, iniciátorom ich založenia je Nadácia Socia. Podľa jej riaditeľa a koordinátora projektov Vladislava Mateja má služba včasnej intervencie zmysel len pre deti od narodenia do približne siedmich rokov.
„Včasná intervencia stavia na silách a schopnostiach členov rodiny. Snaží sa umožniť rodičom podporovať vývin dieťaťa tak, aby dokázalo čo najviac využiť svoje možnosti, schopnosti a predpoklady. Dieťa tak ostáva v domácom prostredí, čo považujeme za najlepšie možné riešenie nielen pre neho a jeho rodičov, ale aj pre celú spoločnosť,“ priblížil Matej.
Centrum tak poskytne rodinám pomoc prioritne formou terénnych služieb špeciálnych a liečebných pedagógov, logopéda, psychológa a fyzioterapeuta. „Poradcovia ponúkajú rodinám partnerstvo, usilujú sa spoločne s rodinou vytvárať podmienky pre vývin dieťaťa tak, aby sa včas posilňovali všetky oblasti jeho vývinu a aby každá rodina nachádzala silu, možnosti a zdroje vo vlastnej rodine, aby každá bola predovšetkým rodinou,“ vysvetlil riaditeľ Nadácie Socia.
V centrách sa stretávajú aj rodiny chorých detí
Odborníčka na sociálnu prácu Katarína Mažárová pripravované spustenie centra v Trenčíne víta. „Centrá včasnej intervencie sa mi ako sociálna služba zdajú byť nevyhnutné pre bežné fungovanie rodín, v ktorých je dieťa zdravotne znevýhodnené,“ myslí si Mažárová.
Centrá podľa nej vytvárajú aj priestor pre vzájomné stretnutie rodín detí, ktoré sa môžu o problémoch voľne porozprávať a vzájomne sa podporiť, pričom zistia, že so svojím bôľom na svete nie sú samy. Absencia centier či ich neexistencia by postavila rodičov detí pred zložitú dilemu, ktorej sa mnoho rodín nevyhlo.
„Tým, že zariadenia sú v deinštitu-cionalizácii a rodičia nezvládajú domácu starostlivosť o dieťa, sú postavení pred problém. Sú nútení deti umiestňovať do detských domovov. V nich vznikajú oddelenia zo zdravotne znevýhodnenými deťmi, čo sa mi zdá v tomto storočí hrozné,“ dodala odborníčka.
Záštitu prevzal bývalý hokejista
Ambasádorom trenčianskeho centra je bývalý slovenský hokejový reprezentant Richard Lintner. Okrem úlohy „tváre“ vznikajúceho trenčianskeho Centra včasnej intervencie mu prisľúbil aj ďalšiu pomoc.
„Veľmi dobre poznám ľudí, ktorí v Trenčíne tento projekt pripravujú. Budem maximálne nápomocný, aby bolo otvorené čo najskôr a fungovalo čo najefektívnejšie,“ zdôraznil Lintner.
O tom, kde bude centrum sídliť, rozhodnuté zatiaľ nie je, rovnako ako ani o presnom dátume spustenia. Ročné náklady na prevádzku odhadol riaditeľ Nadácie Socia na približne 140-tisíc eur, počíta sa s nákupom auta, zariadenia centra a nákladov na vzdelávanie zamestnancov. V súčasnosti 36 odborných pracovníkov a 50 dobrovoľníkov, prevažne študentov, pomáha viac ako 200 slovenským rodinám v priamej starostlivosti.