TRENČÍN. Aj keď chrípková sezóna nie je na svojom vrchole, chorých ľudí stále pribúda. Podľa štatistík Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne v kraji bolo najviac chorých pred Vianocami, chorobnosť medzi sviatkami klesla, aby mohla od druhého kalendárneho týždňa roku 2017 opäť rásť.
Chrípkové prázdniny vyhlásili na štyroch školách. Počet chorých medzi štvrtým a piatym týždňom bol takmer identický, minulý týždeň bojovalo s chrípkou 3 322 ľudí na stotisíc obyvateľov. Podľa epidemiologičky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Márie Štefkovičovej chrípka najviac trápi deti vo vekových skupinách 6 – 14 rokov a 15 – 19 rokov. V kraji sú na tom s chorobnosťou najhoršie okresy Myjava a Bánovce nad Bebravou.
Podľa hovorcu Myjavy Mareka Hrina materské a základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta nemuseli pristúpiť k uzatvoreniu niektorej z nich. „Mesto eviduje zvýšenú chorobnosť detí najmä v materských školách. Materská škola na Bradáčovej ulici funguje v obmedzenom režime a pedagógovia musia spájať triedy pre nižší počet detí,“ vysvetlil Hrin. K uzatvoreniu škôl nedošlo ani v okrese Trenčín a Bánovce nad Bebravou, čo ale neplatilo pre iné okresy.
Ako informovala Veronika Rezáková z odboru komunikácie Trenčianskej župy, chrípkové prázdniny vyhlásili na štyroch školách. Chrípka v posledných dvoch týždňoch zavrela na dva až tri dni brány Gymnázia v Handlovej, Gymnázia v Partizánskom, Strednej zdravotníckej školy v Považskej Bystrici a elokovaného pracoviska považskobystrickej Obchodnej akadémie v Ilave. Štandardné vyučovanie sa začne v posledných troch školách 6. februára.
Čo urobiť, keď sa prejavia príznaky chrípky?
- opustiť pracovisko alebo školu, lebo na začiatku ochorenia sa vylučuje najviac vírusov
– často vetrať
– ostať v posteli niekoľko dní, lekára vyhľadať iba v prípade komplikácií, vyležať ochorenie je veľmi dôležité (nielenže sa neroznáša ochorenie, zabraňuje sa tak zoslabnutiu organizmu a predchádza sa prípadným komplikáciám)
– v žiadnom prípade v čase, keď sa začína človek cítiť zle – nenavštevovať chorých v nemocniciach, rodiny so staršími osobami, novorodencov
– kýchať a kašlať do jednorazovej vreckovky, keď sa nestihne do rukáva, následne si umyť ruky (MŠ)
Autor: ES