V Bzinciach pod Javorinou našli obsidián. Bol na ňom vyrytý pentagram

Obsidián využívali na mágiu už Indiáni. Čierny kameň so záhadným pentagramom často spájaným so satanistami zamotal hlavu malým školákom, ktorí ho objavili zakopaný v zemi.

Spolužiaci Ema a Šimon vykopali zo zeme zvláštny kameň.Spolužiaci Ema a Šimon vykopali zo zeme zvláštny kameň. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

BZINCE POD JAVORINOU. Čierny kameň so zvláštnou bledou „kôrkou“. A na ňom geometricky presne vyrytý pentagram v kruhu. Spojitosť s čiernou mágiou sa okamžite vrýva do mysle.

Mnohí jej veria a tvrdia, že sa s ňou neradno zahrávať, iní pred ňou zdesene utekajú a ďalší len s úsmevom mávnu rukou a povedia: Nezmysly.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čiernu mágiu praktizovali pomocou kameňov aj Indiáni. Pomáhal im aj obsidián, ktorý ich mal ochrániť pred zlom, ale dokázal pomáhať aj zlým ľuďom v nekalých kúskoch.

Čierny kameň s vyrytým pentagramom, ktorí našli v zemi v záhrade v Bzinciach pod Javorinou pri hraní sa na „archeológov“ dvaja školáci, je tiež obsidián.

SkryťVypnúť reklamu

Priniesli ho ukázať. Mysleli si, že je na ňom židovská hviezda a nevedeli si to vysvetliť. Mýlili sa. Bol to klasický pentagram. A tak vznikla séria výpovedí zo všetkých strán na adresu „nevinného“ čierneho kameňa.

A otázka, či aj v našom regióne sa niekto zahrával s čiernou mágiou. A s kameňom, ktorý mal matematicky presné rozmery.

Šesťboký nepravidelný hranol s výškou 20 milimetrov a štvoricou desaťmilimetrových bočných hrán doplnených dvojicou dvadsaťmilimetrových.

Šimon opatroval obsidián doma na polici

Nerozlučná dvojica spolužiakov Ema a Šimon z Nového Mesta nad Váhom si počas jesenného slniečka užívala hru na malých archeológov na záhrade u Eminho dedka v Bzinciach pod Javorinou.

„Kameň sme našli asi pätnásť centimetrov pod zemou. Ryli sme pri plote, to je naša záľuba. Kameň nás hneď upútal. Bol čierny a prstami sme ho vyšúchali,“ zhodli sa. Čierny obsidián objavili v zemi medzi ďalšími kameňmi.

SkryťVypnúť reklamu

„Tie boli obyčajné, také biele. Mne sa ten čierny veľmi páčil, tak som si ho zobral a položil doma v detskej izbe na policu na skrinku,“ prezradil piatak Šimon. Po čase začal rozmýšľať, na čo mohla slúžiť na jeho čiernom kameni zvláštna vyrytá hviezda.

„Myslel som si, že je to židovský kameň. Priniesol som ho vám, pretože viem, že ste hľadali aj ukradnuté náhrobné kamene Židov z cintorínov. Vôbec som netušil, že tento kameň so Židmi nemá nič spoločné. Že je to pentagram,“ vysvetlil Šimon, ako sa kameň dostal až na stránky našich novín.

Vyryť pentagram do „kôrky“ nebolo náročné

Zistiť, o aký kameň ide, nebol problém. Stačilo stretnutie s Romanom Tvarožkom zo Slovenského paleontologického klubu.

„Vo vnútri je prekremenená žila, je to obsidián. Používa sa aj v šperkárstve. Zo strán je obklopený bledohnedými pieskovcovými vrstvami. Kameň bol určite opracovaný a symbol vyzerá byť vcelku zachovaný,“ povedal. Podľa jeho slov by sa dal určiť aj vek. Bolo by však treba vedieť pôvodné miesto vzniku kameňa.

SkryťVypnúť reklamu

„To, kde bol teraz nájdený a vykopaný po opracovaní, nám už pri určovaní veku nepomôže. Podľa pôvodnej vrstvy by sa dalo zistiť, akého veku by približne mohol byť. Ak by to chceli nálezcovia datovať v tomto stave odborným výskumom, sú to veľmi nákladné metódy,“ pokračoval Tvarožka.

Prekremenené vrstvy vo vnútri sa zachovali omnoho viac, ako pieskovec po stranách, ktorý je výrazne mäkší.

„Pár rokov pôsobenia zimy a tepla na pieskovec stačí na to, aby sa medzierky medzi zrnkami pieskovca narušili. Určite bol istý čas vo vode, pretože je dosť omletý. Ale nemuselo to byť v potoku. V pôde mohol byť zahrabaný pol roka, ale možno aj päťdesiat rokov,“ dodal mineralóg, podľa ktorého je spojenie obsidiánu s pieskovcom bežné.

Z kameňa vyžaruje negatívna energia

Obsidián pochádza z horúceho vnútra Zeme. Na jej povrch sa dostal sopečnou činnosťou. Patrí medzi vulkanické sklá s nízkym obsahom vody, ktoré vznikajú prudkým ochladením a tuhnutím lávy. Už v paleolite a neolite ho pravekí ľudia využívali na výrobu rezných nástrojov. Pred 9000 rokmi ho využívali aj v Mezopotámii. Svedčia o tom archeologické nálezy.

Indiánske kmene v Južnej Amerike mu prisudzovali mystické schopnosti. Chránil ich pred zlými silami. Bol to kultový kameň, ktorý mal v kmeňových rituáloch aj opačné účinky. Okrem toho, že mal Indiánom pomáhať pri odvracaní magických účinkov zlých síl a stával sa kameňom zvyšujúcim schopnosť obrany, dokázal podľa Indiánov pomáhať zlým ľuďom a vyvolávať depresie.

A tak sme nechali otestovať čierny kameň – obsidián u pána Vargu, ktorý meria, posudzuje a odrušuje geopatogénne zóny. V jeho rukách sa objavilo siderické kyvadlo. Pre viacerých magická pomôcka na hľadanie odpovedí a vyžarujúcich energií.

Pre mnohých skeptikov zase nástroj, ktorým dokáže zámerne a umne otáčať nejeden psychotronik. Napriek tomu sme boli zvedaví na jeho názor. Kyvadielko sa nad obsidiánom s pentagramom roztočilo a prišiel výsledný ortieľ.

„Z kameňa vyžaruje negatívna energia. Je ňou doslova nasýtený,“ povedal Varga.

Ide o „čerstvý“ výrobok

Ďalšie „pátracie“ kroky viedli najskôr za odborníkmi na okultizmus. „Ide o „klasický“ symbol satanizmu, umelo vyrobený, pravdepodobne za účelom škodiť, respektíve niečoho sa domôcť na úkor človeka, na ktorého pozemku bol nájdený plniac pritom okultno-magickú úlohu ,“ povedal Ján Šafin, dekan Pravoslávnej bohosloveckej fakulty v Prešove.

Podľa jeho slov ide o „čerstvý“ výrobok, nakoľko zobrazenie je zreteľné, nepoškodené a ani nezanesené zubom času.

„Kameň je taktiež spracovaný do podoby roztiahnutej šesťcípej hviezdy. Viac sa treba spýtať ľudí, na pozemku, ktorých bol nájdený. Či sa tam nedialo alebo nedeje niečo neobvyklé, aké mávajú sny, či nemajú pocity stiesnenosti až depresie a strachu z niečoho na prvý pohľad nevysvetliteľného. Alebo či sa tam nestalo niečo zlé až tragické,“ povedal ďalej odborník na okultizmus z Katedry cirkevných dejín a byzantológie Prešovskej univerzity.

Kameň sa tam dostal asi počas úpravy potoka

Ďalšie kroky viedli preto na záhradu jej vlastníka Ľubomíra Stacha. Starý otec nálezkyne nepredpokladá, že by na tento pozemok kameň niekto v minulosti cielene umiestnil. V jeho záhrade sa za posledné roky nestala žiadna mimoriadna udalosť a, našťastie, ani nič tragické.

„Predpokladám, že sa sem dostal ako nános z potoka, pretože záhrada je neďaleko potoka. Na záhradu sme vozili aj nejaký materiál z potoka, keď sa rozširoval, mohlo sa to tam dostať aj týmto spôsobom, keď sme ho naviezli na dvor,“ uviedol Ľubomír Stacho. Koryto potoka bolo upravované, aby voda pri jeho rozvodnení nevytekala priamo do záhrady a na dvor.

„Potok bol párkrát rozvodnený, ale to nemusí byť príčina, že sa tam kameň objavil. Potok sme rozširovali a prehlbovali, aby sa voda z neho nevylievala do záhrady a na dvor. Vtedy sa z dna vyťažil materiál a naviezli sme ho na dvor. Kameň sa tam mohol dostať týmto spôsobom,“ dodal Stacho.

Profesor Nakonečný čiernu mágiu vylúčil

„Predpoklady“ o čiernej mágii výrazným spôsobom „schladil“ 84-ročný historik a psychológ Milan Nakonečný, ktorý po Nežnej revolúcii viedol od roku 1990 Katedru andragogiky na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe.

Profesor Nakonečný je autorom niekoľkých kníh a článkov o fenoméne mágie.

„Ide o pentagram, ktorý má polohu bieleho znamenia. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že nie je sprevádzaný žiadnymi nápismi a ani menami. Takmer s istotou by som vylúčil, že poslúžil k magickým operáciám,“ uviedol Milan Nakonečný, ktorý bol na počiatku obdobia normalizácie z Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej prepustený z politických dôvodov. Podľa jeho slov kameň mohol slúžiť ako ozdoba.

„Mohol ju používať niekto, kto sa zaoberá okultizmom alebo ezoterikou, pretože v každom prípade býva pentagram vnímaný ako symbol mágie. Ak by bol postavený na jeden z daných hrotov, bol by symbolom čiernej mágie. Ale tak to asi nie je,“ dodal profesor Nakonečný, ktorý v súčasnosti vyučuje na Teologickej fakulte Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach a žije v Tábore.

Kameň odporučila zakopať

Liečivé účinky kameňov skúma Marcela Bubeníková z Bratislavy. Zaujímavý názor o nájdenom obsidiáne s pentagramom vyslovila aj ona.
„Ak sa kameň použil na nejaký zámer a nabral do seba energiu, v tom prípade odporúčam kameň zase vrátiť späť Zemi, odkiaľ vlastne prišiel. Nie je vhodné kameňa sa dotýkať a mať ho ani pri sebe. Treba ho zakopať nazad do zeme,“ prízvukovala.

Bubeníková predpokladá, že kameň niekto použil na nejakú očistu od magických činností. „Ak je na ňom vyrytý pentagram, myslím si, že tento kameň niekto použil práve na očistu od čiernej mágie. Pentagram je v symbolike Moc svetla a je to základný očistný znak ochrany. Je to štít, ktorý odráža zlé želania a kliatby a vracia ich k pôvodcovi. Ochraňuje počas magických praktík,“ pokračovala.

Ako ďalej prezradila, pomocou neho je možné sily zla stiahnuť na určité miesto a tam ich spútať.

„Obsidián je takisto kameň, ktorý sa používa na ochranu,“ povedala. Popriala a odporučila: „Buďte opatrný a želám veľa šťastia. Keďže tento kameň s pentagramom môže byť momentálne „naprogramovaný“ nejakou negatívnou energiou, odporúčam ho zakopať späť do zeme. Zem dokáže negatívnu energiu absorbovať z kameňa späť tak, že nikomu neublíži.“

Porobenina v našom kraji?

Pri zisťovaní pôvodu a zmyslu obsidiánu s pentagramom nemohlo chýbať ani stanovisko religionistu. Novomešťan Juraj Štefanec nás posunul opäť kúsok ďalej.

„Pentagram, aj keď nepatrí medzi dominantné symboly v ikonografii, sa objavuje v starých európskych kultúrach. Známe sú nálezy na staroslovanskej keramike, keltských minciach a podobne. V tomto prípade by bolo treba osloviť aj archeológa, aby poskytol svoje vyjadrenie. On bude vedieť, či je to dielo 15- ročného black-metalistu „od susedov“ alebo starogermánsky kultový predmet z obdobia markomanských vojen. Prvý krok by som videl v pokuse o datovanie predmetu, pretože takto je to „iba“ kameň s pentagramom,“ usmial sa absolvent štúdia religionistiky.

Podľa neho by mohlo ísť o magický ochranný predmet alebo v súvislosti s negatívnou energiou o takzvanú „porobeninu“ . Teda o predmet, ktorý má za úlohu nejakým spôsobom poškodiť cieľovú osobu na zdraví, prípadne na majetku.

„Podobné predmety dokladajú na Slovensku etnologické a religionistické výskumy, ako súčasť rurálnej záškodníckej mágie. V tejto podobe by to však bolo netradičné a išlo by skôr o novodobý variant takejto porobeniny. Treba to však brať s rezervou, sú to naozaj iba hrubé špekulácie,“ dodal.

Nájsť v zemi obsidián s pentagramom nie je bežné

Jedným z posledných bolo stretnutie s mužom z Kežmarku, ktorý sa otvorene hlási k pohanskej filozofii a okultizmu. Od roku 2000 je členom black metalovej kapely Pagan Spirit, v ktorej textoch sa objavujú okultné, mystické i historické témy. Ich koncerty sprevádzajú horiace pochodne, sviečky a pomaľované tváre.

„Zaujímavý nález, kameň je skutočne pekný a ide z neho majestátnosť. Vôbec ma neprekvapuje, že niekto naň vyryl pentagram na čierny obsidián. Ten si to priam žiadal. Kameň určite nie je súčasťou nejakej starej kultúry, skôr ide o výtvor jednotlivca zo súčasnosti,“ prezradil bubeník Daimonion.

Podľa jeho slov môže ísť aj o nejaký pozostatok z dôb, keď bol rozšírený spiritizmus medzi bežným obyvateľstvom na prelome 19. a 20. storočia, hoci Slovenska sa to týkalo iba okrajovo.

„Nech už je akokoľvek, kameň s pentagramom sa nevykope každý deň. Želám veľa zdaru pri ďalšom odhaľovaní pôvodu kameňa a kochaním sa z jeho krásy,“ dodal Daimonion.

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  1. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  2. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  3. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  4. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  5. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  8. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 771
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 678
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 463
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 398
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 275
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 036
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 936
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 745
  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 847
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 989
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 585
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 218
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 234
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 672
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 747
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 603
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

LUNA, n.o. radí, čo robiť, ak poznáte niekoho, kto zažíva domáce násilie


Trenčianske múzeum museli do konca marca vysťahovať.

Exponáty presťahovali do iných miest.


Ilustračné foto.

V štatistike dominovali technické zásahy, ktorých bolo 87.


SITA

Muži mali obchodovali s pervitínom.


SITA
  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 847
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 989
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 585
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 218
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 234
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 672
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 747
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 603
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu