Trenčianska univerzita oslávi v máji 20. narodeniny

O štúdium v Trenčíne sa zaujíma stále viac študentov zo Španielska a Ruskej federácie.

Prorektor pre vedu, výskum a medzinárodné vzťahy Dušan Galusek (vľavo) a rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozef Habánik (vpravo). Prorektor pre vedu, výskum a medzinárodné vzťahy Dušan Galusek (vľavo) a rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozef Habánik (vpravo). (Zdroj: ERIK STOPKA)

TRENČÍN. Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne oslávi tento rok svoje dvadsiate narodeniny. O minulosti a budúcnosti univerzity sme sa rozprávali s jej rektorom Jozefom Habánikom.

Aké boli pohnútky pre vznik štátnej univerzity v Trenčíne?
– Trenčiansky kraj bol dlhodobo jedným z krajov, ktorý nemal vysokú školu a to aj napriek silnej koncentrácii priemyslu, mnohým významným výskumným, športovým, kultúrnym, sociálnym a vzdelávacím inštitúciám. Nemenej dôležitým argumentom pre vznik univerzity bol veľký potenciál mladých ľudí v kraji.
Trenčín ako krajské mesto bol známy kvalitnou sieťou stredných škôl na úrovni gymnázií a stredných odborných škôl.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa historických zdrojov tu už od 17. storočia študovali významné osobnosti slovenských dejín, vedy nevynímajúc. Preto na podnet vtedajších predstaviteľov politického, spoločenského, priemyselného a výskumného života bol v roku 1996 vymenovaný Ing. Ján Pristach do funkcie splnomocnenca vlády pre zriadenie univerzity a začalo sa s prípravami.

Čo nasledovalo potom?
– Vo februári 1997 Akreditačná komisia ako poradný orgán vlády SR schvaľuje projekt zriadenia a vzniku univerzity, následne 15. mája 1997 zákonom NR SR schvaľuje zriadenie a vznik Trenčianskej univerzity. Prvým rektorom bol akademik profesor Ivan Plander. Alexander Dubček bol ďalším míľnikom v živote univerzity – v apríli 2002 schvaľuje zákonom Národná rada Slovenskej republiky zmenu názvu na Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, bol to taký darček k 5. výročiu založenia univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko študentov opustilo brány školy počas jej doterajšej histórie?
– Viac ako 9 000 študentov inžinierskeho a magisterského a viac ako 180 absolventov doktorandského štúdia. Takmer 70 % našich absolventov pracuje v odbore, ktorý u nás vyštudovali. Teší ma, že naši absolventi majú v rukách skôr pracovnú zmluvu ako vysokoškolský diplom, ktorý im odovzdávame počas slávnostných promócií. Neplatí to, samozrejme, pre všetkých, ale pre tých najlepších.

Zamestnávatelia spolu s portálom Profesia zverejnili minulý rok rebríček top 10 univerzít a vysokých škôl na Slovensku a siedme miesto pre našu univerzitu je pre nás potešením ale aj záväzkom do budúcnosti, pretože si uvedomujeme, že trh práce je dynamický, konkurencia v globálnom prostredí sa zostruje a my by sme napriek istej zotrvačnosti vzdelávacieho systému mali mať schopnosť na nové trendy reagovať.

SkryťVypnúť reklamu

Aké rezervy má podľa vás slovenský vysokoškolský systém?
– Máme isté rezervy, ktoré vychádzajú z jeho samotnej povahy. Som ale presvedčený, že máme v sebe schopnosť tieto rezervy premieňať na potenciál, aj keď je to beh na dlhšiu trať. Napríklad to, že 20 až 22 % ľudí po skončení slovenskej vysokej školy odchádza do zahraničia by som nebral ako zlú vizitku práce našich vysokých škôl a univerzít.

Naším záujmom by malo byť, aby sa po troch-štyroch rokoch získaných skúseností v zahraničí dokázali vrátiť na Slovensku, našli tu uplatnenie v sofistikovaných technologických a výrobných procesoch a pomáhali tvoriť nové hodnoty a pridanú hodnotu našej krajine a tak zvyšovať životnú úroveň.

Čím si prešla univerzita za takmer dve desaťročia svojej existencie?
– Keď som v máji 2013 prevzal z rúk prezidenta Slovenskej republiky akademické insígnie, mala univerzita za sebou úspešný štart svojich absolventov, nadviazané cezhraničné kontakty, ale aj isté turbulentné obdobie, ktoré vyplývalo z povahy novo sa tvoriacej inštitúcie v neľahkom sociálno-ekonomickom prostredí. Tým, že sa kolektív pedagogických, tvorivých a vedeckých pracovníkov dával postupne dohromady zo všetkých kútov Slovenska, ale aj zahraničia, generovali sa isté problémy, ktoré nemajú svetlé miesto v našej histórii.
V roku 2013 sme nastavili nanovo smer fungovania univerzity, začali sme hovoriť o zmysluplnej stratégií a realizovali sme rozvoj súčastí univerzity. Je pre nás záväzok ukázať Slovensku, že zriadenie univerzity v Trenčíne malo a má zmysel a univerzita má osobitý zmysel pre rozvoj celého Trenčianskeho kraja.

Za posledné roky sa nám podarilo nadefinovať takú stratégiu univerzity, ktorá sa stáva istým výskumným, vzdelávacím, ale aj spoločenským stánkom nielen v Trenčianskom kraji, ale čoraz viac sa ukotvuje aj v európskych výskumných a vzdelávacích štruktúrach. Nie je jednoduché presvedčiť o pozitívnych zmenách, smerovaní a ambíciách verejnosť, pretože je tu istá pamäť. Ale chceme ukázať a dokázať, že máme schopnosť posúvať sa v oblasti vzdelávania a vedy dopredu.

Aké novinky chystá univerzita v najbližšom období?
– U vybraných študijných programoch začíname od budúceho roka s možnosťou štúdia v anglickom jazyku. Pre študentov v technicky orientovaných študijných programoch zavádzame v spolupráci so Zväzom automobilového priemyslu a projektom Aktivita zvyšuje úspech prax vo firmách. Novinkou je, že študenti v týchto programoch môžu u nás získať celoeurópsky uznávaný titul EUR ING. Ten by mal po splnení istých podmienok automaticky zabezpečiť uznanie vysokoškolského diplomu u technicky orientovaných profesií v rámci celej Európskej únie.

Do budúceho akademického roka ideme aj s novými programami. Zvýšili sme počet študijných programov tretieho stupňa – dnes má päť oblastí výskumu zo šiestich pokryté vzdelávanie na najvyššom stupni vysokoškolského vzdelávania. Tri oblasti výskumu sme pokryli možnosťou udeľovať titul docent a profesor, čo je významný kvalitatívny posun.

Koľko študentov u vás v súčasnosti študuje?
– Momentálne má univerzita 2 550 študentov na svojich štyroch fakultách, dvoch celouniverzitných pracoviskách v dennej a externej forme štúdia. Máme akreditovaných 53 študijných programov v dennej a externej forme. Záujem o štúdium sa nám podarilo v priebehu troch rokov stabilizovať aj napriek určitému demografickému poklesu a tomu, že čoraz viac študentov odchádza za štúdiom do zahraničia. Napriek tomu sa nám podarilo zabezpečiť stabilitu pri prijímaní študentov do prvého stupňa vysokoškolského štúdia.

Treba poznamenať, že demografický pokles a ďalšie faktory sa podpísali pod počet študentov nepriaznivo a ich celkový počet nám medziročne klesá.

V súvislosti s uplatniteľnosťou absolventov univerzít na pracovnom trhu po ukončení štúdia sa hovorí aj o prepojení praxe so štúdiom. Ako to vyzerá s praxou študentov Trenčianskej univerzity A. Dubčeka?
– Takzvané zdravotnícke študijné programy majú prax povinnú. Študent absolvuje aspoň 1 000 hodín praxe, pričom sa bez jej absolvovania nemôže prihlásiť na štátnu skúšku. Pri technicky orientovaných študijných programoch vieme na druhom stupni do firiem umiestniť na krátkodobé alebo dlhodobé stáže viac ako 80 % študentov daného ročníka.

Čo sa týka spoločenských alebo ekonomických študijných programov, tam je to s praxou ťažšie. V rámci akreditácie sme u niektorých zaviedli v treťom ročníku povinnú dvojtýždňovú prax u vybraných inštitúcií štátneho alebo samosprávneho sektora. Uvedomujeme si, že to nie je veľa, ale je to pilotný projekt, ktorý budeme zdokonaľovať.

Asi najväčšie rezervy v rámci praxe počas semestrov sú v študijných programoch zameraných na politológiu, tu budeme v budúcnosti prijímať opatrenia, aby sme viac prepojili štúdium s praxou a požiadavkami trhu práce.
Opustili sme masovosť a kvantitu a nastavili sme to tak, že ročne v jednotlivých ročníkoch vzdelávame približne 20 študentov, hovoríme o bakalárskom a magisterskom štúdiu.

Mladých ľudí motivuje štúdium v zahraničí cez výmenný program Erasmus Plus. S ktorými univerzitami má tá vaša nadviazanú spoluprácu?
– Máme podpísaných viac ako 50 zmlúv s partnerskými univerzitami v rámci Európskej únie i mimo nej. Spomeniem napríklad Českú republiku, Poľsko, Nemecko, Chorvátsko, Taliansko, Španielsko, Fínsko, z neeurópskych krajín môžu študovať na Ukrajine a v Rusku.

Do ktorých krajín vysielate najviac študentov?
– Najväčší záujem študentov je už tradične o Španielsko, Taliansko, Nemecko, Česko a Chorvátsko. Naopak – o mobilitu v Trenčíne majú najväčší záujem španielski študenti – veľmi dobrá spolupráca funguje s univerzitami vo Valencii, permanentný záujem o štúdium na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne je aj z Ruskej federácie.

V akom jazyku študujú?
– Napríklad ruským študentom zabezpečujeme prípravu v slovenskom jazyku. Ide o intenzívny trojmesačný jazykový kurz predtým, ako k nám prídu, a to spravidla v mesiacoch júl až september. Takýto študent má u nás individuálny študijný plán, naši pedagógovia prednášajú okrem slovenského a anglického jazyka aj v jazyku ruskom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 029
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 146
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 240
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 513
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 129
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 263
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 123
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 779
  1. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  3. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  4. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  5. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  6. Štefan Šturdzík: 350
  7. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  8. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 372
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 735
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 832
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 170
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 464
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 672
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 709
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 623
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Myjava (v žltom) remizovala v Martine.

Prehľad výsledkov, komentárov, hráčov zápasu a tabuliek od III. po IX. ligu.


Otec a dvaja synovia Bredschneiderovci.

Dvaja synovia s otcom pripravili výstavu Hračkovo, ktorá fascinovala všetky generácie nadšených návštevníkov.


Na snímke ľadová plocha a hľadisko v budove Regionálnej hokejovej akadémie počas slávnostného otvorenia v Trenčíne v sobotu 5. apríla 2025.

Výstavba spolu s vyvolanými investíciami stála vyše 23 miliónov eur.


TASR 1
  1. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  3. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  4. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  5. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  6. Štefan Šturdzík: 350
  7. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  8. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 372
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 735
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 832
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 170
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 464
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 672
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 709
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 623
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu