TRENČÍN. Mrazivý charakter počasia od začiatku januára vyvolal zvýšené nároky na vykurovanie na viacerých miestach Slovenska, v okolí Trenčína nevynímajúc.
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal okrem Nitry, Košíc a Žiliny varovanie pred znečistením ovzdušia prachovými časticami aj pre Trenčín. Podľa riaditeľky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Ľudmily Bučkovej smog najviac ohrozuje alergikov s astmou, deti s alergiami, ľudí pracujúcich vonku ale aj fajčiarov.
Voľným okom sú prachové častice neviditeľné
Silne znečistené ovzdušie je dôsledkom stabilného, zato chladného a prevažne bezveterného počasia. „Takáto situácia má za následok hromadenie znečisťujúcich látok, obzvlášť pevných častíc PM10 a PM2.5 v nízkej prízemnej vrstve atmosféry,“ píšu meteorológovia vo svojej analýze o stave ovzdušia.
Výstraha pre Trenčín sa týka pevných častíc PM10, ktoré sú menšie ako 10 mikrometrov (0,01 mm). Tieto častice sú pomerne ťažké, pritom ale dokážu preletieť niekoľko desiatok metrov pokiaľ dopadnú na zem.
„Prachové častice menšie ako 10 mikrometrov prenikajú do dýchacích ciest, podľa veľkosti zasahujú nos, ústnu dutinu, oči. Menšie častice prenikajú hlbšie do dýchacích ciest, postupne do priedušiek a tie najmenšie až do pľúcnych alveolov,“ vysvetlila cestu pre oko neviditeľných častíc Ľudmila Bučková.
Ako ďalej ozrejmila, počas zimy zohráva svoju úlohu aj chlad, kedy sa účinky smogu prejavia dráždením slizníc nosa, hrdla, očí, nezriedka sa pripojí aj zápal dýchacích ciest a kašeľ.
„V takto narušenej sliznici sa ľahšie usídlia vírusy alebo iné mikroorganizmy. Aký zdravotný dopad majú prachové častice na organizmus je závislé nielen na veľkosti prachových častíc ale aj na ich schopnosti naviazať na seba chemické látky a tie môžu mať vplyv na vznik onkologických ochorení,“ upozornila riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne.
Podľa Bučkovej špinavé ovzdušie ohrozuje najviac alergikov s astmou, ľudí s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, malé deti a deti s alergiami, na pozore by mali byť aj ľudia pracujúci vonku a fajčiari.
Ľuďom sa dýcha ťažšie
Monitorovacia stanica kvality ovzdušia je v Trenčíne umiestnená na frekventovanej Hasičskej ulici, po ktorej denne prejdú tisícky áut.
Podľa ľudí pracujúcich v centre mesta bol vzduch v posledných dňoch o poznanie horší ako pred nástupom mrazov na začiatku januára. Ján (45) dochádza do Trenčína za prácou každý deň autobusom, špinavý vzduch zacítil aj on. „Nie som alergik, ale dýchalo sa mi za posledné dni veľmi ťažko. Vzduch cítiť po spálenine, je to nepríjemné nemôcť sa zhlboka nadýchnúť čerstvého vzduchu,“ povedal.
Trenčianka Klára (33) pracuje v širšom centre Trenčína ako lekárnička, smog jej ako alergičke spôsobuje problémy. „Veľmi trpím pri takomto počasí, keď kráčam po vonku bez šálu cez nos a ústa, hneď sa rozkašlem. Najradšej by som bola zavretá v dome a neotvorila okno pokiaľ sa nezmení počasie,“ posťažovala si.
Priveľmi vetrať obytné priestory Ľudmila Bučková v období, keď je ovzdušie znečistené neodporúča. Namiesto častého vetrania radí vyvetrať krátko, najlepšie v ranných hodinách. Na znečistení ovzdušia v trenčianskom regióne sa podľa nej podieľa hlavne energetika, nízka kvalita palivovo-energetických zdrojov, uhlie s obsahom síry a doprava.
V mestách kvalitu vzduchu zhoršuje stavebná činnosť, na dedinách sú lokálnymi zdrojmi znečisťovania domy a chatky, v ktorých majitelia spaľujú nekvalitné palivo.
Čo je smog?
Smog obsahuje oxidy dusíka, oxidy síry, oxid uhoľnatý a veľmi jemné prachové častice, Ak sú vhodné poveternostné podmienky smog sa koncentruje pri povrchu zeme a spálené splodiny sa držia na jednom mieste. Vysoký tlak, nízky vietor až bezvetrie, inverzia znamenajú zlé rozptylové podmienky a v kotlinách sa smog drží, pretože častice sú ťažšie. (ĽUDMILA BUČKOVÁ)
Odporúčané opatrenia pre obyvateľov
- obmedziť dobu pobytu vonku – odpoludnia a večer
- obmedziť fyzickú námahu vonku (fyzická práca, športové aktivity)
- nevykonávať aktivity, pri ktorých dochádza k úniku iných znečisťujúcich látok do ovzdušia, napr. natieranie, lepenie, brúsenie, prášenie, fajčenie, voľné spaľovanie.
- skrátiť vetranie obytných miestností – minimálne – nie odpoludnia a večer (ĽUDMILA BUČKOVÁ)