NEMŠOVÁ. Celodenné mrazy nás s krátkymi prestávkami sužujú už niekoľko týždňov, ako pred nimi ochrániť svojho štvornohého miláčika? Na otázky nám odpovedal veterinárny lekár Dušan Bútora.
Ako psy znášajú zimu, čo im robí najväčšie problémy?
– Psy sú zvyknuté na výkyvy počasia, aj na tvrdšie podmienky, ako je zima, vietor a chlad. Avšak ich domestikácia a prijatie za členov rodiny spôsobilo to, že sa viac pohybujú v interiéroch ako v exteriéroch. U týchto sa vyskytuje precitlivenosť na zmeny počasia. Pokiaľ majú ľudia vo vnútri obydlia 24 °C a vonku mrzne, jednoducho sa oblečú, psík toto ale urobiť nevie.
Schvaľujete ako veterinár obliekanie psov pri pohybe vonku?
– U interiérových psov určite. Pokiaľ im nedáme oblečenie, ktoré zabráni markantným zmenám, môžu ochorieť.
Aké oblečenie odporúčate?
– Hlavne nie pletené, to prefúkne. Skôr by som poradil zvoliť materiál, ktorý neprefúkne a nepremočí sa, v ňom sa bude psík cítiť lepšie a hlavne mu nebude zima.
Stretávate sa s prípadmi prechladnutia u psov?
– Prechladnúť môžu. Často sa stretávam s prechladnutím bedro-krížovej časti chrbtice a svaloviny, bolí ich potom chrbát a nemôžu sa hýbať, vyskočiť, skučia od bolesti.
Najčastejšie v súvislosti so zimou ide o ochorenia chrbtice, nervov, zápaly svalov, nachladnutia chrbtice a kĺbov.
Ako silné mrazy dokážu zniesť?
– Záleží na tom, či sú krátkosrsté, strednosrsté alebo dlhosrsté plemeno. Dlhosrstí majú duté chlpy a dobre sa prispôsobia postupne sa znižujúcej teplote od jesene do zimy. Pokiaľ na nich neprší, vydržia aj teplotu – 10°C, v dobre zateplenej búde aj viac.
Krátkosrsté plemená, ako jazvečík a doberman pri teplote klesajúcej k bodu mrazu potrebujú výraznejšie pomôcť – dať ich napríklad do garáže či pivnice.
Mali by majitelia počas zimy nejako upraviť jedálniček svojho psa?
– Interiérovým psom nie, tie majú komfort a nespotrebujú veľa energie na tvorbu tepla. Exteriérovým sa žiada energeticky dobiť stravu, aby u nich nenastal nadmerný rozklad tukovej a svalovej zložky tela – teda, aby si udržiavali telesnú váhu a nechudli.

Ako ochrániť labky pred presolenými cestami a chodníkmi?
– Môžeme používať rôzne prípravky, najlepšie na prírodnej báze. Môže to byť norkový olej bez konzervantov alebo aj indulona nanesená v jednej vrstve. Najdôležitejšie je ale po prechádzkach labky psíkom osprchovať vlažnou vodou a osušiť.
