TRENČÍN. Na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Trenčíne začali od septembra minulého roka s výučbou nového predmetu – životológie.
Mentori pri nej používajú metódy neformálneho vzdelávania, počas hodiny sa snažia o zapojenie každého študenta.
Projekt funguje na piatich slovenských školách, podľa jeho autorky dáva mladým ľuďom možnosť sa slobodne vyjadriť a porozprávať o svojich pocitoch.
Študenti si s mentormi tykajú

Životológia sa skladá zo štyroch oblastí: vnútrovedy, vzťahológie, kariéristiky a zdravia. Ako vysvetlila autorka projektu Henrieta Holúbeková, cieľom mentorov je nájsť v študentoch potenciál a odhaliť ich silné stránky, ktoré môžu neskôr v praxi zužitkovať.
„Táto generácia sa bojí rozprávať o svojich pocitoch, pretože je to internetová generácia. Väčšinou esemeskujú, četujú, boja sa tvárou v tvár rozprávať,“ priblížila komunikačné problémy stredoškolákov. Na 45-minútovej hodine raz do týždňa rozprávajú aj o témach, ktoré sú vo vzťahu dieťa – rodič v mnohých prípadoch tabu.
„Prvákov zaujímajú najmä vzťahy – čiže aj prvý sex. Druhákov skôr kariéristika – ako nájsť svoju vášeň, ako si nastaviť život,“ priblížila Holúbeková, pre ktorú je zadosť-učinením otvorenie sa študenta skupine a mentorovi samotnému. „Niekedy to trvá aj vyše roka, inokedy to prejde po pár mesiacoch. Dôvera medzi nami a študentmi sa veľmi rýchlo vytvára, pretože sme úprimní a otvorení,“ vysvetlila kamarátsky vzťah, pri ktorom si navzájom tykajú.
Trenčianska teen mentorka Nikola Sedláčková hodnotí životológiu ako predmet, ktorý študentom neprikazuje, ako majú robiť veci, ale hľadá v nich potenciál. Ten sa snažia nájsť komunikovaním v skupine.
„Životológia je super v tom, že aj keď máme nejaké sylaby postavené, vieme ich prispôsobiť. Keď sú momentálne decká nastavené na inú tému, robíme tú, ktorá ich baví a na našu, naplánovanú prejdeme inokedy, keď budeme vedieť, že sú na to pripravení,“ zdôraznila Sedláčková.

Riaditeľka škola Mária Hančinská hodnotí predmet ako užitočný, zhodnotenie vplyvu na kvalitu vnútorných vzťahov v triede analyzuje vedenie školy po ukončení školského roka. „Určite je životológia prínosom, deti sa naučia, ako správne komunikovať a vystupovať,“ myslí si Hančinská.
Životológia mladých baví
Študentka prvého ročníka Mária má z nového predmetu dobré pocity. „Keď nám niečo napadne, spýtame sa a mentori nám veľmi radi odpovedia, sú ochotní. Je to zaujímavá hodina, iná ako klasické hodiny,“ povedala Mária. Životológiu pozitívne zhodnotil aj Roman.
„Je lepšia ako klasická hodina, pretože sa s lektormi bavíme uvoľnenejšie a otvorene o všetkom. Preberáme svoje životné ciele a to, čo chceme dosiahnuť,“ vyzdvihol prvák.