TRENČÍN. S obnovou fasády Kostola sv. Františka Xaverského začali reštaurátori pod záštitou pamiatkového úradu v máji tohto roku. Do zimy ukončili práce po korunnú rímsu veže, oproti pôvodnému termínu evidujú asi mesačné zdržanie. Podľa reštaurátora práce zdržala technologická náročnosť projektu.
Omietka musí dýchať
Prvá časť prác v hornej polovici kostola pozostávala z odstránenia omietky, ktorá nasávala vlhkosť a zhoršovala stavebno-technický stav budovy. Podľa reštaurátora Juraja Krajča budova potrebovala dýchať. „Bol to jeden z hlavných účelov – aby boli omietky priedušné a omietková zmes stabilná,“ vysvetlil. Po ich odstránení naniesli na budovu nové omietky na báze minerálneho vápna a k slovu sa dostali reštaurátori.
„Reštaurovali sme prakticky všetko. Väčšina vecí, ktoré majú teraz okrovú farbu, sú pôvodne kamenné. Kamenné časti na fasáde kostola sa robili reštaurátorským spôsobom a omietky umelecko-remeselne,“ ozrejmil Krajčo. Piaristický kostol podstúpil v prvej fáze obnovy aj zmenu farebného akcentu fasády. Okrovú farbu nahradila lomená biela. Výraz kostola zlepšili aj obnovené drevené žalúzie zvukových otvorov veží.
Podľa pamiatkarky Márie Vdovičíkovej nemožno pri obnove nespomenúť revíziu klampiarskych prvkov. Po ukončení prác budú všetky omietky v lomenej bielej farbe a architektonické články zviditeľní tmavší farebný akcent.
„Snažíme sa o to, aby sme fasádu prispôsobili pôvodnému barokovému výtvarnému výrazu. Výskum preukázal, že kostol mal biele steny, okrové vystúpené prvky a šedé hlavice a pätky pilastrov. Tak bol farebne vyhotovený po vyhorení začiatkom 18. storočia, keď ukončili aj výzdobu interiéru,“ vysvetlil Krajčo, ktorý v minulosti reštauroval aj interiér kostola. Po ukončení obnovy fasády bude interiérová a exteriérová výzdoba časovo zosúladená.
Spúšťačom bol vstupný portál
Jednou z najväčších výziev bude reštaurovanie hlavného vstupného portálu, ktorý je podľa Krajča v havarijnom stave. Práve portál bol jedným z hlavných spúšťacích mechanizmov, odkedy majiteľ začal uvažovať o reštaurovaní fasády. „Jeho architektúra je v havarijnom stave a hrozí značná deštrukcia,“ upozornil. Obnovenie prác odhaduje Krajčo na marec – apríl roka 2017, v pláne je aj odvodnenie obvodových múrov kostola. „Keďže sa plánuje rekonštrukcia námestia, chceli by sme to spraviť v súčinnosti s mestom,“ dodal Krajčo.

Drevené sochy sv. Petra a Pavla čaká reštaurovanie
História má čím prekvapiť, o čom sa presvedčili minulý rok aj samotní pamiatkari. Ich odborné výskumy odhalili, že sochy sv. Petra a Pavla po stranách vstupného portálu nie sú kamenné, ale drevené, vyžadujú si preto samostatný reštaurátorský prístup. „Vlastník pamiatky musí požiadať o rozhodnutie, ktoré vydá krajský pamiatkový úrad na reštaurovanie sôch. Boli by sme radi, keby pri finalizačných prácach na konci roka 2017 boli sochy zreštaurované a mohli byť nainštalované na priečelie kostola,“ dodal Juraj Krajčo.
