TRENČÍN. Keď internet ešte nebol bežnou súčasťou domácností, trenčianska knižnica ponúkla seniorom inštruktáž základov e-mailovej komunikácie. Na odvážnom nápade dnes stojí tradícia s mottom Nikdy nie je neskoro. Počítačový kurz patrí aj po desiatich rokoch k veľmi žiadaným službám Verejnej knižnice M. Rešetku v Trenčíne (VKMR).
Sedem krokov k počítačovej gramotnosti
Elektronický boom, ktorý do nového milénia vniesol množstvo inovácií, odsunul na vedľajšiu koľaj predstaviteľov takzvanej starej školy. Aj tí, ktorí výdobytkom doby spočiatku odolávali, postupne zistili, že z hračiek budúcnosti sú ovládače súčasnosti a tvoria neoddeliteľnú súčasť života ľudskej spoločnosti.
Trenčianska knižnica zamerala pozornosť na staršie generácie svojich návštevníkov, ktoré nevyrastali v ére novodobých informačných technológií. V roku 2006 pre nich začala organizovať bezplatnú inštruktáž základov práce s osobným počítačom (PC). Aktivita s príznačným názvom „Babi, pošli mi to mejlom“ im dodnes poskytuje priestor na realizáciu, aby sa nestratili vo svete 21. storočia. Stovky absolventov na čele s najstarším, 95-ročným Š. Šteflovičom dokazujú, že človek sa učí v každom veku.
Seniori majú v knižnici nárok na tri lekcie. Postupne sa naučia pracovať so základnými súčasťami a ovládacími prvkami PC, textovým editorom, internetom, webovými prehliadačmi či e-mailom. Po zvládnutí týchto krokov sa v počítačovom prostredí pohybujú oveľa istejšie.
Didaktické know-how
Kurz počas uplynulého desaťročia oslovil 954 návštevníkov. Podľa vedúcej knižnično-informačných služieb VKMR Sylvie Fabovej okrúhle jubileum jeho vzniku predstavovalo ideálnu príležitosť na vydanie publikácie, dokumentujúcej východiská, výsledky, skúsenosti a špecifiká v siedmich zrozumiteľných krokoch.
„Našou ambíciou bolo zároveň vytvoriť seniorom pomôcku na opakovanie získaných poznatkov. Okrem didaktickej časti bulletin obsahuje historické súvislosti, štatistiky a spätnú väzbu vrátane výročnej ankety,“ doplnila Fabová.
Základ neutíchajúceho počtu záujemcov je tajomstvom organizácie. Ako však informuje spomínaná brožúra, v rámci jednotlivých lekcií sa lektori v prvom rade snažia, aby im seniori začali dôverovať a aby odhodili počiatočný strach z nepoznaného. Kľúčom k úspechu je zážitkové vzdelávania s cieľom získavania vedomostí v praxi.
„Najviac problémov mi robilo používanie myši, ale vďaka dobrému prístupu a tolerancii inštruktora som sa to naučila,“ priznala absolventka Elena Eliášová.
Modernizácia techniky
Od polovice decembra sa návštevníci trenčianskej knižnice tešia z nových spolupracovníkov. Modernizácia počítačového vybavenia sa týka čitárne s internetom pre verejnosť v budove na Hasičskej ulici a v multimediálnej študovni na Jaselskej ulici. Podľa Martiny Zobkovej z oddelenia metodiky a elektronizácie VKMR sa celkovo vymieňa deväť zostáv. Ide o súčasť projektu Inovácia výpočtovej techniky, na ktorý knižnici finančnou dotáciou z verejných zdrojov prispel Fond na podporu umenia.