TRENČÍN. Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Aj tak by sa dal parafrázovať odkaz novej detskej knihy režisérky a spisovateľky Barbory Kardošovej.
Druhú časť dobrodružstiev trojice kamošov uviedla medzi čitateľov so stovkou detí na pôde trenčianskej knižnice.
Za „krstných rodičov“ si autorka vybrala ilustrátorku Katku Slaninkovú a moderátora Dada Nagya.
Z bunkra po poklad
Knižka „Traja kamoši a fakticky fantastický poklad“ je pokračovaním čarovného príbehu o sile priateľstva.
Na jeho začiatku stál desaťročný Juraj Králik, túžiaci po domácom miláčikovi. Keď v lese našiel fantastický bunker a troch zvieracích kamošov, na scénu prichádza hľadanie strateného pokladu.
Už z mien hlavných hrdinov – koňa doktora Haflinga, psa agentky Bondy a mačacej slečny Mliečnej je však zrejmé, že novinka z pera trenčianskej rodáčky nie je len o poklade v jeho základnom význame.
„Podľa niektorých ľudí zvieratká nerozprávajú. Ja si myslím, že keď deti doma nejaké majú, tak mu rozumejú. Želala som si, aby táto knižka naučila deti rozprávať sa so zvieratkami, lebo ony zase môžu deti naučiť veľa dobrých a užitočných vecí. Napríklad logicky myslieť, veriť si či byť odvážnejší,“ vysvetlila Kardošová.
Harmónia písma a umeleckej ceruzky
Vychádzajúc z prvého dielu, aj v tomto prípade textovú stránku pútavo vyvažujú ilustrácie Katky Slaninkovej. Množstvo motívov je precízne pospájaných obsahovo i formálne. Ako povedal Dado Nagy, knižka je plná humoru, fantázie, symbolov, dojímavých scén a vtipných obrázkov. „Z každej strany cítiť, že príbeh je premyslený a že ho vytvoril niekto, kto pozná detský svet. Na pokračovanie som sa tešil rovnako, ako sa už teraz teším na tretí diel o fantastických prázdninách,“ doplnil známy popularizátor a milovník kníh.
Beseda literárnych hostí so žiakmi základných škôl v trenčianskej knižnici vyvrcholila vystrojením knižky do šíreho čitateľského sveta. So želaním šťastnej cesty ju symbolicky posypali miniatúrami zvieratiek.
Súčasť podujatia tvoril aj rýchly kurz kreslenia či motivačný sled detských otázok. Najodvážnejšie deti boli odmenené chutnou domácou bábovkou neviditeľnosti. Ktovie, ako využili túto čarovnú schopnosť, ktorá mala účinkovať práve v noci po besede. Možno snorili po dome a hľadali fantastický poklad.
