BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Minimálne 250 titulov detskej a odbornej literatúry zaradí do svojho knižničného fondu do konca tohto roka Mestská knižnica Ľ. Štúra v Bánovciach nad Bebravou.
Inštitúcia bola totiž úspešná so svojím projektom Podpora čitateľskej gramotnosti detí a študentov a od Fondu na podporu umenia získala finančnú dotáciu na nákup kníh, informovala Zuzana Janáčová, riaditeľka Bánovského kultúrneho centra, pod ktoré mestská knižnica patrí.
Prostredníctvom projektu získa bánovská knižnica dotáciu na nákup nových kníh vo výške 4 100 eur, jej finančná spoluúčasť bude vo výške 215,80 eura.
"Súčasťou projektu je aj komunikácia s čitateľmi, a to najmä formou online dotazníka, v ktorom chceme zistiť, o aké tituly je záujem, aby sme lepšie vyhoveli ich požiadavkám. Na druhej strane by sme radi týmito kanálmi šírili informácie o zakúpených tituloch v snahe prilákať nových čitateľov. Aby sme oslovili cieľovú skupinu, zameriame sa hlavne na online priestor, a to webové sídla knižnice, mesta Bánovce nad Bebravou, mestského kultúrneho strediska či sociálne siete," ozrejmila Janáčová.
Vlani pribudlo do bánovskej knižnice 86 titulov pre deti a 169 titulov náučnej literatúry pre dospelých, vyradených bolo 2 560 kníh pre deti a 195 kníh odbornej literatúry pre dospelých, a to najmä z dôvodu ich opotrebovania.
"V súčasnosti knižničný fond tvorí 13.635 odborných titulov pre dospelých a 11.277 titulov pre deti. Tento stav sa začína prejavovať na znížených počtoch návštev študentov od 16 do 29 rokov, medziročne o 144. Pritom v meste počet študentov navštevujúcich vysoké školy narastá. Na druhej strane počet návštev detí pribúda, medziročne o 1749, pričom deti do 15 rokov tvoria vyše 45 percent návštev. Počet titulov pre deti sa medziročne znížil o 2474 kusov," konkretizovala riaditeľka bánovského kultúrneho strediska.
Propagáciou z projektu nakúpenej detskej a odbornej literatúry sa tak podľa nej ponuka knižnice stane pre mnohých zaujímavejšia a je predpoklad, že sa tak aj zvýši počet zapísaných čitateľov najmä do 29 rokov.