TRENČÍN. Mesto Trenčín bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom v celkovej výške viac ako 45,85 milióna eur. Návrh rozpočtu schválilo na stredajšom zasadnutí trenčianske mestské zastupiteľstvo. Rozpočet na rok 2017 je v porovnaní so schváleným rozpočtom na tento rok vyšší o viac ako 10 miliónov eur. Schvaľovanie sprevádzali protesty niektorých poslancov, mesto podľa nich pri príprave rozpočtu ignorovalo diskusie.
Primátor mesta Richard Rybníček považuje prijatý rozpočet za vyvážený. „Ideme minimálne 11 miliónov investovať do mesta. Je v tom rekonštrukcia Mierového námestia, nájomné byty, cesty, chodníky, školy, škôlky. Je v súlade so znižovaním dlhu mesta, zvyšujeme peniaze na vzdelávanie a sociálne služby, kam ide až 51 percent rozpočtu. Ja som s rozpočtom spokojný,“ skonštatoval Rybníček.
Rekonštrukcia námestia a nájomné byty
Za najväčšie priority z hľadiska kapitálových výdavkov označil primátor rekonštrukciu Mierového námestia a kúpu 48 nájomných bytov. Obnova Mierového námestia súvisí s nutnou výmenou inžinierskych sietí, mala by začať už na jar. Mesto už spustilo verejné obstarávanie, primátor verí, že námestie dokončia ešte budúci rok.
„Chceme ho urobiť za osem – deväť mesiacov, keď všetko pôjde podľa plánu, začneme koncom marca aby sme ho v decembri mohli dať do predčasného užívania, kolaudovať budeme až v roku 2018. V rozpočte je na rekonštrukciu vyčlenených viac ako tri milióny eur. „Keď bude vysútažená za menej, zoberieme úver v menšej výške,“ spresnil Rybníček.
Druhou strategickou investíciou označuje rozpočet kúpu 48 nájomných bytov za 2,3 milióna eur. Financovanie by mal kryť úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
Čistota a kosenie
Pri bežných výdavkoch je budúci rok podľa rozpočtu absolútnou prioritou zlepšenie čistoty v meste. „Navýšili sme výdavky o 400 tisíc eur na kosenie, odburinenie, čistenie, starostlivosť o zeleň. Je to dôležité, končia sa veľké stavby,“ dodal Rybníček.
Zabezpečovať to má v rámci mestskej organizácie Mestského hospodárstva a správy lesov 15 nových sezónnych pracovníkov. V rozpočte je na budúci rok plánovaných šesť celoplošných kosení mesta, tento rok boli štyri.
Protestná neúčasť
Spôsob prípravy rozpočtu mesta kritizovali viacerí poslanci. Šesť poslancov Občianskeho klubu sa nezúčastnilo zasadnutia. Počas rokovania zastupiteľstva poslali médiám tlačovú správu, v ktorej vysvetľujú svoju neúčasť pri schvaľovaní rozpočtu. Ako hlavný dôvod uvádzajú neochotu vedenia mesta komunikovať s Občianskym klubom pri vytváraní rozpočtu.
„Mrzí nás, že zo strany exekutívy nebol po zabezpečení potrebného počtu hlasov v zastupiteľstve ďalší záujem o komunikáciu so zvyšnými poslancami. Sme totiž toho názoru, že poslanec v zastupiteľstve nereprezentuje len vlastné záujmy a postoje, ale hlavne záujmy svojich voličov,“ píše sa vo vyhlásení klubu.
Ignorovanie diskusie s poslancami je podľa predsedu Občianskeho klubu Richarda Ščepka aj ignorovaním voličov, ktorých poslanci zastupujú.
„Nesúhlasíme s predloženým návrhom rozpočtu, pretože neodráža potrebu systémových zmien, ktoré sme sa ako klub snažili komunikovať. Cieľom klubu nie je demonštratívne predkladať pozmeňovacie návrhy, o ktorých vieme, že by v zastupiteľstve nenašli potrebnú podporu. Ak sme neboli potrební ako klub pri kreovaní rozpočtu mesta na ďalší rok, nie sme teda potrební ani pri jeho schvaľovaní,“ uzavrel Ščepko.
Počas rozpravy opustili rokovaciu miestnosť dvaja poslanci, Vladimír Poruban a Miloš Mičega. Dôvody boli podobné.
„S niektorými poslancami nebolo ani jedno stretnutie, považujem to za scestné,“ povedal Mičega. Podľa neho to súvisí s faktom, že časť poslancov nehlasovala počas roka za zmeny v parkovacej politike mesta. Rozpočet mesta považuje za údržbársky.
„Z hľadiska rozvoja nemá nič, nič tam nie je. Oproti roku 2015 je vyčlenených raz toľko peňazí na plátanie ciest, nemá to nič so systematickou prácou,“ reagoval Mičega.