BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. V Bánovciach nad Bebravou sa pripravujú na znovuotvorenie zimného štadióna.
Prví korčuliari by sa po takmer dvoch rokoch, kedy bol štadión zatvorený, mohli objaviť na ľade už počas vianočných prázdnin.
Pôvodne bola na mieste zimného štadióna len nekrytá ľadová plocha, ktorú pred ôsmimi rokmi mesto zastrešilo.
Plochu využívali ľudia na verejné korčuľovanie, trénovali tu aj športové kluby.
Štadión nebol bezpečný
Pred dvoma rokmi sa mesto rozhodlo, že štadión uzatvorí a vybuduje tu tribúny. Stavebné práce ale uzatvorili ľadovú plochu a na vetranie zostali len dva veľké vetracie otvory, ktoré boli podľa primátora mesta Mariána Chovanca nedostatočné na to, aby bola zaručená bezpečnosť pre návštevníkov zimného štadióna.
„V prípade, ak by rolba dlhšiu dobu upravovala ľad, výfukové splodiny by mohli zostať nad ľadom vo väčšom množstve a ľudia by sa mohli priotráviť,“ povedal Chovanec. Mesto preto zimný štadión minulú sezónu neotvorilo.

Otvoria ho pred prázdninami
Tento rok sa už situácia nezopakuje, mesto vyčlenilo vlastné peniaze na dokončenie vzduchotechniky. Korčuľovanie by tak už malo byť bezpečné.
„Dokončili sme vzduchotechniku a bezpečnostné zariadenia, dokončujeme sociálne zariadenia, urobili sme aj plynovú prípojku a kanalizáciu, čo boli najväčšie investície,“ skonštatoval Chovanec.
Aktuálne ešte dokončujú posledné drobné stavebné úpravy. „Chceme urobiť radosť rodinám a deťom, korčuľovanie na ľadovej ploche by sme chceli spustiť k zimným prázdninám,“ prisľúbil Chovanec.
Správca zimného štadióna Milan Filo vysvetľuje, že kvalitná vzduchotechnika zabezpečí odvlhčenie priestoru štadióna tak, aby sa nevytvárala kondenzačná vrstva ľadu.
Pod strechou sú už inštalované havarijné ventilátory, ktoré zabezpečujú vyvetranie priestoru v prípade úniku nebezpečných látok.
„S výrobou ľadu začneme tak tri – štyri dni pred spustením prevádzky. Proces spočíva v tom, že najskôr sa betónová plocha sa pár hodín chladí, na to sa naleje tenká vrstva vody, ktorá sa nechá zamrznúť, po zamrznutí namaľujeme čiary, potom nalejeme ďalšiu tenkú vrstvu, po zamrznutí ďalšiu, a tak to pokračuje. Celková hrúbka ľadu je asi 5 centimetrov,“ dodal Filo.
Po úplnom dokončení bude mať štadión kapacitu pre 1300 divákov, ľadová plocha má 30 krát 60 metrov.
S reštauráciou už nepočítajú
Pôvodný projekt zahŕňal v rámci zimného štadióna aj vybudovanie reštaurácie, výsadbu zelene, úpravu okolia a aj vybudovanie nových parkovísk. Mesto ale projekt upravilo, reštauráciu už na štadióne neplánuje.
„Konzultujeme ďalšie kroky, ktoré sa týkajú výsadby zelene a skultúrnenia okolia zimného štadióna, sme v štádiu, keď nám odborníci naceňujú skutočné náklady, ktoré budeme potrebovať na kompletnú dostavbu, aby sa návštevníci cítili komfortne. Čakáme na konečné číslo, ktoré ešte treba investovať do zimného štadióna, túto sumu by sme postupne rozdelili do rozpočtu každého roka,“ spresnil primátor Chovanec.
Peniaze z Úradu vlády SR neprišli
Rekonštrukcia štadióna stála doteraz takmer 1,75 milióna eur. Takmer milión tvoria štátne dotácie. Ďalšej úprave štadióna mala pomôcť aj dotácia Úradu vlády SR. Z pôvodne sľúbených 400-tisíc eur však mesto dostalo zatiaľ iba polovicu.
Podľa primátora mali od premiéra prísľub ďalších peňazí, tie však doteraz do mestskej kasy neprišli. Úrad vlády argumentuje, že o ne mesto doteraz nepožiadalo.
„Bánovciam nad Bebravou bola poskytnutá dotácia na rekonštrukciu a zastrešenie zimného štadióna vo výške 200 000 eur. V roku 2016 ale nepožiadalo Úrad vlády o dotáciu z rezervy predsedu vlády. Podľa platných postupov je potrebné, aby každý žiadateľ zaslal svoju písomnú žiadosť, v ktorej zdôvodní svoj zámer, výšku a účel dotácie,“ povedala hovorkyňa Tlačového odboru Úrady vlády SR Beatrice Szabóová.