Poznáme víťazov súťaže Majster rétor

Študenti sa nevyhli ani téme slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Eva Trokanová a Samuel Štefánek.Eva Trokanová a Samuel Štefánek. (Zdroj: ERIK STOPKA)

TRENČÍN. Na pôde Strednej odbornej školy obchodu a služieb sa odohral tretí ročník biling-válnej súťaže Majster rétor. Súťaž rozdelená na slovenskú a anglickú časť otestovala kvality stredoškolákov z celého kraja. Po vzájomnom meraní síl dominovali súťažiaci z Trenčína, Dubnice nad Váhom a Púchova.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súťaž má už 18 rokov

Škola organizuje súťaž v spolupráci s krajským centrom voľného času už niekoľko rokov, za posledné tri roky sa súťaž presunula z okresnej úrovne na krajskú. Podľa pedagogičky Miroslavy Mastelovej z hosťujúcej školy núdzu o súťažiacich nemajú.

SkryťVypnúť reklamu

„Tento rok tu máme 80 súťažiacich, pre ktorých sú pripravené dve disciplíny. Prvou je pripravený prejav na tému Som Slovák, som Európan a druhou je nepripravený prejav,“ vysvetlila Mastelová. Podstatou pripraveného prejavu je niekoľkominútová prezentácia myšlienok na určenú tému, pri ktorej komisia hodnotí viaceré aspekty. „V pravom rade je to ústnosť – teda do akej miery je prejav pripravený. Ako žiak využíva jazykové, mimojazykové prostriedky, mimiku, gestikuláciu, proxemiku a ďalšie veci,“ vysvetlil člen komisie a pedagóg Marián Mišík z Gymnázia v Dubnici nad Váhom.

Podľa stredoškolského učiteľa je dôležité aj to, aby študent v súťaži Majster rétor vedel zaujať nielen hodnotiacu komisiu, ale aj ľudí v publiku. „Súčasná doba je dosť hektická, každý chce rýchlo získať informácie. U žiakov je badať trend ekonomizácie vyjadrovania, rýchlosti, pohotovosti, čo sa, pochopiteľne, prejavuje v nižšej úrovni štylizácie. Vidíme to hlavne na slohových prácach, úroveň čitateľskej gramotnosti v spoločnosti poklesla,“ povedal Marián Mišík na margo problémov s vyjadrovaním sa u mladej generácie.

SkryťVypnúť reklamu

Súťaž, ktorej prvý ročník sa konal už pred 18 rokmi, vznikla podľa Miroslavy Mastelovej práve kvôli problematickému vyjadrovaniu sa mladých. „Deti mali s tým problém, rovnako sa aj postaviť pred publikum. O pár rokov neskôr sme súťaž skúsili bilingválne,“ priblížila Mastelová.

Nechýbal ani stres

Študenti svoje prejavy predniesli okrem poroty aj ostatným súťažiacim. Eva Trokanová (18), ktorá skončila vo svojej súťažnej kategórií na prvom mieste, zažívala podľa vlastných slov veľký stres.

„Ten pociťujem stále, mám zodpovednosť za to, čo hovorím a ako vystupujem,“ povedala gymnazistka, ktorá sa na súťaž pripravovala asi dva týždne.

Ďalší gymnazista Samuel Štefánek sa v prejave venoval podstate toho, čo preňho znamená byť súčasne Slovákom a Európanom. „Riešil som otázku, či Európska únia nie je iba ďalším ‘diktátorom,‘ ako bolo Rakúsko-Uhorsko alebo ZSSR. Príprava vyzerala tak, že som asi mesiac o tom premýšľal, sledoval som médiá a vyjadrenia poslancov na túto tému a za týždeň som si myšlienky spísal na papier a tu ich predniesol,“ vysvetlil Štefánek, ktorý sa v 2. kategórií SJ umiestnil na druhom meste.

SkryťVypnúť reklamu

VÝSLEDKY SÚŤAŽE:

Slovenský jazyk 1. kategória (študenti 1. a 2. ročníka SŠ): 1. miesto: Jana Vozárová (Gymnázium Púchov)

Slovenský jazyk 2. kategória (študenti 3., 4. a 5. ročníka SŠ): 1. miesto: Eva Trokanová (Gymnázium Dubnica nad Váhom)

Anglický jazyk 1. kategória: 1. miesto: Isabelle Vincente (Súkromné gymnázium Trenčín)

Anglický jazyk 2. kategória: 1. miesto: Rebecca Žigo (Gymnázium Dubnica nad Váhom).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 050
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 721
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 511
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 164
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 708
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 344
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 627
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Za jeden deň zistili viac ako dve desiatky priestupkov.


V blízkosti požiaru boli uskladnené približne tri kubické metre palivového dreva.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu