TRENČÍN. Koniec novembra v Trenčíne patril poézii a próze. Na pôde Verejnej knižnice Michala Rešetku vyhlásili výsledky celoslovenskej literárnej súťaže Jozefa Braneckého Studňa sa tajne s dažďom zhovára.
Medzi ocenenými bola aj najstaršia členka Literárneho klubu Omega Ružena Viskupičová-Kondelová (85), dve ocenenia si odniesla Magdaléna Martišková (15), ktorá ich v literárnych súťažiach získala doposiaľ viac ako 60.

Rastie Slovensku veľká poetka?
Celoslovenská súťaž tento rok oslávila svoj 24. ročník, podľa predsedu poroty, spisovateľa a básnika Jaroslava Rezníka jej úroveň každým rokom rastie.
„Na začiatku mala súťaž len jednu kategóriu – poézia a próza pre mladých do 20 rokov. O súťaž sa začali zaujímať aj starší, preto sme zaviedli aj kategóriu pre ľudí nad touto vekovou hranicou. Súťaž ukazuje, ako veľa ľudí píše a my sme o tom ani nevedeli,“ priblížil predseda odbornej poroty.
Autor desiatok literárnych diel na mladých autoroch oceňuje aj ich záujem o čítanie. „Bez toho, aby veľa čítali, nie je možné, aby dobre písali. Písaním si cibria pamäť a na ich dielach to bolo znať,“ dodal Rezník.
Tajomníčka trenčianskej pobočky Spolku slovenských spisovateľov a členka poroty Margita Ivaničková hodnotí tento ročník ako originálny.
„Mimoriadne silná bola kategória poézia autorov do 20 rokov. Je to veľmi sľubný prísľub do budúcnosti, pretože napísať dobrú báseň nie je jednoduché. Mladí ľudia musia mať načítané veľké množstvo kvalitnej literatúry, aby mohli ísť s kožou na trh,“ vysvetlila Ivaničková, ktorú pozitívne prekvapila atmosféra súťažných prác.
„Potešilo nás, že aj napriek ťažkým a vážnym námetom, ktoré súťažiaci spracovali, neprepadajú depresii a beznádeji. Tá neobchádza ani našu spoločnosť, autori zašli ďalej a našli nádej, čo nás teší,“ prezradila Ivaničková.
Písanie baví v každom veku
Jednou z najúspešnejších mladých autoriek je Magdaléna Martišková (15) z Topoľčian. Gymnazistka získala na literárnych súťažiach doteraz viac ako 60 ocenení, z Trenčína si odniesla ďalšie dve.
„Prvé miesto som získala v kategórii poézia, druhým ocenením bola Cena poroty. Vo voľnom čase najradšej čítam ruskú literatúru,“ povedala študentka. Svoju budúcnosť vidí jasne – byť aktívna v literatúre.
Tretie miesto v kategórii próza do 20 rokov získala 16-ročná Alžbeta Bulíková. Študentku gymnázia fascinuje štúdium žurnalistiky, v budúcnosti chce vydať vlastné knihy.

„Rada by som vydala román, dokonca som si spísala, čo všetko by som rada vydala,“ usmiala sa prozaička, ktorá do súťaže poslala príspevok o slepej žene.
„Je to o jednej našej známej, ktorá sa dokáže vysporiadať so životom a mať svoj svet, je to úžasná osoba,“ zvýraznila Alžbeta, ktorá okrem písania rada číta cestopisy, históriu či Shakespeara. Najstaršou ocenenou bola 85-ročná Ružena Viskupičová-Kondelová. Za knihu Gest – Hoste získala Cenu Európskych miest mieru.
„Kniha je historickým prierezom mojej rodnej dedinky, a to od čias praveku do súčasnosti,“ priblížila svoje dielo stále aktívna spisovateľka žijúca v Trenčíne.