TRENČÍN. Mesto sa dohodlo s prevádzkovateľom kotolne na biomasu, ktorá vykuruje najväčšie trenčianske sídlisko Juh, na nových meraniach.
Tie majú dokázať, či prevádzka kotolne ovplyvňuje život ľudí, ktorí bývajú v jej okolí.
Radnica už pred časom podala na spoločnosť žalobu, tá ale tvrdí, že prevádzka kotolne spĺňa všetky normy. Výsledky meraní hlučnosti, ktoré predložil prevádzkovateľ kotolne, ale mesto spochybňuje.
Mesto hovorí o meraní hluku
Mesto sa najnovšie s prevádzkovateľom kotolne dohodlo na novom meraní, aj tu však nastal rozpor.
„Dohodli sme sa na tom, že mesto uskutoční meranie hluku – za takých poveternostných podmienok, keď bude prevádzka kotolne v čo maximálne možnej prevádzke,“ informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Spoločnosť podľa nej súhlasila, že firmu, ktorá meranie uskutoční, vyberie mesto.
Spoločnosť ale vo svojom stanovisku tvrdí, že merať sa nebude hluk, ale znečistenie ovzdušia. Firmu, ktorá meranie urobí, chcú vybrať s mestom spoločne.
„Dohodli sme sa s mestom na novom meraní imisií, pričom osoba uskutočňujúca meranie bude vybratá spoločne,“ uviedla v stanovisku Andrea Cingelová zo spoločnosti Služby pre bývanie s tým, že posledné uskutočnené meranie preukázalo korektnosť fungovania prevádzky v zmysle legislatívnych noriem.

Sťažnosti pretrvávajú
Oslovených obyvateľov, ktorí bývajú v okolí kotolne, však prevádzka kotolne obťažuje. Niektorí sa sťažujú na prach a popolček, iní tiež aj na hluk.
„V noci to počuť, také cvakanie, prepínanie, ruší to. Problém je aj popolček, je to na autách, oknách,“ povedal Martin, ktorý býva v bytovke vedľa kotolne.
„Trápi ma hluk, najmä v noci. Neviem, ako to tam majú, či je tam nejaký dopravníkový pás a ten strašne hučí. Chodili sem aj autá s takými obrovskými kolesami, bolo to hrozné. Trvá to doteraz,“ tvrdí Jana z bytovky odvedľa.
Prevádzka kotolne býva často témou susedských debát.
„Je to problém, medzi susedmi prebieha aj mailová komunikácia, aj keď sa stretnú na ulici a rozprávajú sa o kotolni, vnímajú to ako niečo, čo im zasahuje do kvality života. Určite by bolo dobré, aby si plnili svoje povinnosti, ktoré im stanovuje zákon – častejšiu výmenu filtrov, prípadne prevádzkovanie nie v časoch nočného pokoja,“ povedal Jozef Krištof.
Sťahovaním sa stále zaoberajú
Podľa hovorkyne Trenčína Eriky Ságovej sa ľudia s podobnými sťažnosťami často obracajú aj na mesto, podľa nej by problém vyriešilo presťahovanie prevádzky.
„Vzhľadom na občanov, ktorí tam žijú a ktorí sa sťažujú, chceme, a bolo by to ideálne, ak by sa kotolňa presťahovala,“ povedala Ságová.
Sťahovanie firma v minulosti aj plánovala, neskôr ho však konateľ odmietol, pretože by mohlo mať dosah na cenu tepla. V zatiaľ poslednom vyjadrení však Andrea Cingelová zo spoločnosti Služby pre bývanie tvrdí, že s myšlienkou sťahovania sa stále zaoberajú.
„Legislatívne nás nič nenúti k presťahovaniu, hľadáme vhodné ekonomické riešenie a finančné zdroje potrebné na realizáciu presťahovania. Je v našom záujme, aby prevádzka fungovala korektne a bola vnímaná pozitívne,“ dodala Cingelová.