MYJAVA. Štát preberie zodpovednosť za myjavskú skládku galvanických kalov v lokalite Holičov vrch. Okrem toho upraví ďalších päť lokalít, ktoré sú ekologickou záťažou. Aby na tieto práce mohli byť použité eurofondy, zodpovednými za ich likvidáciu sa stanú ministerstvo životného prostredia a ministerstvo obrany.
V prípade týchto lokalít okresné úrady v sídle kraja zastavili konanie o určení povinnej osoby v zmysle zákona o environmentálnych záťažiach, vysvetlila hovorkyňa envirorezortu Petra Stano Maťašovská. „Pôvodca zanikol a nebolo možné určiť povinnú osobu,“ ozrejmila.
S procesom verejného obstarávania na odstránenie tejto environmentálnej záťaže plánuje ministerstvo začať na budúci rok. „Na základe štúdie uskutočniteľnosti sa cena samotných sanačných prác odhaduje na minimálne 250-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty,“ dodala Stano Maťašovská
Pôvodca skládky nie je známy
Vinníka sa nepodarilo zistiť v prípade skládky galvanických kalov Myjava – Holičov vrch. Skládku galvanických kalov na Holičovom vrchu dali do prevádzky v roku 1994, pôvodne slúžila Slovenskej armatúrke Myjava.
Povolil ju ešte obvodný úrad životného prostredia v roku 1994. Po tom, čo podnik v roku 2003 skrachoval, správca konkurznej podstaty skládku previedol na samosprávu, ktorá získala environmentálnu záťaž. Zodpovednosť za ňu prebralo od samosprávy ministerstvo životného prostredia.
Podľa Enviroportálu má skládka približne šesť hektárov, okrem toho, že predstavuje rušivý prvok v krajine, môže byť aj potenciálnym zdrojom znečistenia životného prostredia. Minulý rok v tejto lokalite ukončili podrobný geologický prieskum, zistili znečistenie horninového prostredia aj podzemnej vody. Zo záverov analýzy rizika vyplynula potreba túto skládku zlikvidovať.
Skládku už riešilo mesto, kaly zostali
Podľa hovorcu Myjavy Mareka Hrina tým, že zodpovednosť na seba zobral štát, padol mestu Myjava kameň zo srdca. „Mesto v minulosti pripravilo projekt na rekultiváciu skládky, úspešne sa uchádzalo o granty. Nepodarilo sa ale vyriešiť konkrétne tie galvanické kaly pretože mesto nebolo ich pôvodcom, nemohlo ani čerpať peniaze na vyriešenie tejto časti skládky,“ skonštatoval Hrin.
V blízkosti skládky nie sú obydlia, podľa Hrina ani nedochádza k otvorenému ohrozovaniu životného prostredia. „Problém sa môže ukázať pri veľkých dažďoch, povodniach, eróznej činnosti, kedy by mohla byť znečistená spodná voda alebo rieka. Toto riešenie pomôže predchádzať potenciálnym ekologickým haváriám, umožní nám doriešiť si inú časť odpadového hospodárstva,“ skonštatoval Hrin.
Pozemok, na ktorom je skládka, prešiel na mesto, pôvodcov odpadov sa však nepodarilo zistiť. Odstránením galvanických kalov vznikne pre mesto priaznivá situácia, mesto plánuje pozemok využiť. „Chceli by sme tam umiestňovať inertné odpady, ktoré nie sú nebezpečné, ako stavebná suť, nekontaminovaná zemina. Toto územie môžeme využiť a následne upraviť tak, aby to nešpatilo okolie,“ dodal Hrin.
Pomôcť môžu fotopasce
V Myjave sa okrem tejto skládky nachádza aj niekoľko menších skládok menšieho rozsahu. „S týmto problémom bojujeme, nie je však nejako dramatický, ale musíme sa s tým vysporiadať. Riešime to priebežne,“ povedal Hrin s tým, že mesto plánuje do vybraných lokalít umiestniť fotopasce, aby zamedzilo opätovnému objavovaniu sa odpadu v prírode alebo na miestach, kde nemá čo robiť.