TRENČÍN. Maturantov jednej z tried Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne trápia okrem blížiacich sa skúšok dospelosti aj zdravotné problémy. Po stužkovej slávnosti sa u viacerých študentov rozšírilo vírusové ochorenie, ochorelo už približne 20 žiakov. Medzi žiakmi sa na sociálnych sieťach rozšírila panika, mnohí zostali s obavami radšej doma.
„Ochorenie sa u jedného žiaka prejavilo drobnými pľuzgierikmi, išiel k lekárovi a ten na základe symptómov diagnostikoval vírus Coxsackie. Žiak zverejnil svoju diagnózu na internete a počas víkendu vznikla panika. Žiaci a ich rodičia sa naľakali, v pondelok som mal desiatky telefonátov od rodičov, čo sa deje, že nepošlú deti do školy, lebo majú strach,“ opísal situáciu riaditeľ Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne Pavol Kováč.
Školu dezinfikovali
Kontaktoval preto Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne a na základe odporúčaní urobili v škole preventívne opatrenia, aby sa vírus nešíril.
„Vydenzifikovali sme sociálne zariadenia, zábradlia, kľučky na dverách. Na sociálne zariadenia sme dali mydlá a jednorazové utierky,“ povedal Kováč. Podľa neho nie je žiadny dôvod na paniku. „Podľa mojich informácií väčšina žiakov, čo zostali doma, nezostala pre chorobu, ale zo strachu a preto, že podľahli panike. Toto ochorenie nebolo priamo diagnostikované u nikoho, výsledky laboratórnych skúšok ešte nemáme k dispozícii,“ dodal Kováč.
Ochorenie s podobnými symptómami diagnostikovali približne u 20 žiakov gymnázia.
Najviac študentov ochorelo v 4. D, triedna učiteľka Bernarda Luptáková odporučila žiakom posilňovať sa vitamínmi.
„Triedu sme vydenzifikovali, žiakov sme poučili, že ak by mal niekto z nich problémy, nemá ísť do školy, ale má navštíviť lekára. Sú to dospelí ľudia, treba to nechať na nich. V stredu chýbalo 13 žiakov z našej triedy, ale nie všetci majú toto ochorenie, je tam aj angína. V triede je 32 žiakov,“ dodala Luptáková.
Vírus sa ďalej nešíri, pripomínal chrípku
Ochorenie sa u žiakov prejavilo najmä počas víkendu, momentálne sa už nešíri.
„Ľudia zostali izolovaní, myslím si, že nie je žiadny dôvod na paniku. Človeka začne bolieť hrdlo, dostane horúčku, bolí ho chrbát, niektorí naši spolužiaci to opisovali, akoby ich privalil kôň, vyhádže sa na tvári, na rukách, na nohách,“ opísal symptómy študent 4. D Ján Hunák. Podľa ďalšieho študenta Daniela Beďatša sa prejavy príliš nelíšia od obyčajnej chrípky.
„Bral som vitamíny, ale nejako zvlášť som sa tým nezapodieval, ani som nepanikáril. Komunikujeme cez internet, netreba to príliš riešiť osobne,“ dodal.

Nie je dôvod na paniku
Ľubomíra Slemenská z trenčianskeho regionálneho úradu verejného zdravotníctva upozorňuje, že ochorenie ruka, noha, ústa je je ľahko prenosné z človeka na človeka, spôsobujú ho vírusy Coxsackie.
„Vyskytuje sa najmä u detí do 10 rokov, zriedkavejšie u starších detí alebo dospelých. Inkubačná doba pri tomto ochorení trvá 3 až 5 dní, hlavným prejavom ochorenia je výskyt červených vyrážok, ktoré sa neskôr menia na pľuzgieriky naplnené tekutinou. Tie sú pomerne bolestivé, vyskytujú sa najčastejšie na sliznici v ústach, na ďasnách a po stranách jazyka, ďalej na dlaniach a chodidlách. Sprievodnými príznakmi môžu byť príznaky podobné prechladnutiu alebo chrípke, ako sú zvýšená teplota, únava, nechutenstvo, bolesti v krku, bolesti hlavy,“ povedala Slemenská.
Občas sa pri komplikáciách môže vyskytnúť vyššia teplota.
„Veľmi zriedkavo môže dôjsť k postihnutiu srdca alebo mozgu. Ale to je naozaj veľmi zriedkavé, naozaj nie je dôvod na paniku pri dodržiavaní základných hygienických pravidiel,“ upokojila Slemenská.