BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Samospráva Bánoviec nad Bebravou sa aktuálnou situáciou ohľadom náhradného bývania ľudí z bytových domov na ulici K nemocnici zaoberá. Primátor mesta Marián Chovanec inicioval viacero rokovaní k tejto téme, mesto sa so žiadosťami o pomoc obracia tiež na mimovládne organizácie či charitu.
Informoval o tom hovorca Bánoviec nad Bebravou Miroslav Schlesinger.
Bytové domy na ulici K nemocnici, kde obyvatelia bývajú, sú v nevyhovujúcom stave, ktorý môže ohroziť aj ich životy. Na základe znaleckých posudkov, ktoré dalo mesto vypracovať, neuzavrelo s nájomníkmi z trojice domov nové nájomné zmluvy.
Platnosť tých predchádzajúcich im skončila 1. novembra, čím mestu zo zákona nevyplýva povinnosť zabezpečiť ľuďom náhradné ubytovanie. Zároveň radnica bývalým nájomníkom rozposlala výzvu, kde ich upozornila na stav domov a odporučila im hľadať si nové bývanie.
"Osud nájomníkov a najmä rodičov s deťmi či so zdravotným postihnutím nie je mestu ľahostajný a preto už pred doručením oznámení o ukončení nájmu začalo v tejto veci konať. Primátor zvolal odvtedy už tri pracovné stretnutia z dôvodu krízovej situácie, kde mesto aktívne spolupracuje s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, sociálnym oddelením, mestskou políciou, ako aj s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, poslancami mestského zastupiteľstva a políciou v Bánovciach nad Bebravou, ktorá celú lokalitu v súčasnosti dôkladne monitoruje," uviedol Schlesinger.
Pripomenul, že ešte 25. novembra sa primátor stretol aj so splnomocnencom vlády pre rómske komunity Ábelom Ravaszom, ktorý mu prisľúbil pomoc v rámci svojich kompetencií.
"V súčasnosti sa mesto obracia o pomoc ohľadom náhradného bývania na mimovládne a charitatívne organizácie. Odporúča ale obyvateľom dotknutých bytových domov, aby si hľadali vo vlastnom záujme aspoň dočasné bývanie u svojich príbuzných alebo známych," vysvetlil hovorca mesta.
Samospráva v trojici domov oficiálne registruje 406 bývalých nájomníkov, samotní obyvatelia uviedli, že ich je asi 600, z toho by podľa nich malo byť 300 detí. Jeden z bývalých nájomníkov Peter Murko ešte 23. novembra pripustil, že obyvatelia v bytoch zostanú.
Bývalí nájomníci by ich mali opustiť najneskôr 1. decembra, v tento deň sa im odpojí voda a energie. Samospráva je podľa slov prednostky bánovského mestského úradu Alexandry Gieciovej pripravená vysťahovanie ľudí riešiť aj súdnou cestou. Obyvatelia, ako tvrdil Murko, vidia za vysťahovaním rasistický motív, keďže domy majú opustiť všetci naraz.
Krízová situácia v meste vyvolala podľa Schlesingera i viacero zavádzajúcich správ a informácií, a to najmä na sociálnych sieťach.
"Ide skôr politicky formované kampane s množstvom obsahu, ktorý bude mesto riešiť trestnoprávnou formou. Z uvedeného dôvodu odporúča občanom nenechať sa vtiahnuť v tomto adventom čase do žiadnych nenávistných diskusií," dodal.