Hudba, spev, piesne a tance oddávna sprevádzajú históriu Hornej Súče a dodnes predstavujú neodmysliteľnú súčasť života jej obyvateľov.
Zrejme aj to prispelo k tomu, že 5. novembra 2016 sa uskutočnil už 2. ročník festivalu mužských speváckych súborov pod názvom MSS FEST 2016, z iniciatívy tamojšej Mužskej speváckej skupiny Chotár.
Tá vo veľkej miere prispieva k uchovávaniu či udržiavaniu ľudových zvyklostí a speváckej tradície vo svojej obci. Vznikla 8. novembra 2007 z iniciatívy jej dvoch členov – Jozefa Ranka a Petra Országha, ktorým skrsla v hlave takáto myšlienka. Jej výsledkom je silný 13-členný mužský spevácky kolektív so zvučným hlasovým rozsahom.
Svoje vystúpenia prezentujú veľmi tradične – v úplnom súčanskom kroji, čo ich spevácky prednes ešte viac umocňuje. Účinkovaním na rôznych folklórnych podujatiach či stretnutiach nadväzujú nové priateľstvá s inými speváckymi súbormi. Práve to podnecuje tradíciu ich opätovných vzájomných priateľských stretnutí u jedných či druhých.
Tak vzniklo takéto podujatie aj v Hornej Súči. Hlavným cieľom tejto iniciatívy je nielen vyzdvihnutie domácej či zahraničnej hudobnej tradície, ale tiež úsilie o vytvorenie akejsi hudobnej symbiózy tým, čo všetkých účinkujúcich spája a čo majú spoločné – čiže spev a zmysel pre tradičný folklór.
Na pozvanie organizátora, domácej speváckej skupiny, vystúpili s piesňami svojich regiónov Mužský zbor z Vápenic, mužská časť Folklórneho súboru Rozvadžan z Trenčianskych Stankoviec, Mužský zbor Pulgárčané, Ľudová hudba súrodencov Chudobovcov z Oravskej Lesnej a Mužský zbor z Březí u Mikulova.
Sériu hudobných vystúpení svojich hostí ukončil samotný organizátor podujatia, Mužská spevácka skupina Chotár z Hornej Súče. Okrem slovenských, ale i zahraničných účinkujúcich podporili podujatie svojou prítomnosťou aj predstavitelia obce či známy muzikant, tanečník, choreograf, no najmä zberateľ ľudových piesní trenčianskeho regiónu, Jozef Lehocký. Podujatie malo vydarený priebeh, o čom svedčila aj intenzita neutíchajúceho diváckeho potlesku. Zaiste si každý prišiel na svoje, veď prítomní si mohli vypočuť naozaj všeličo – piesne známe i menej známe, vďaka ktorým tak určite prežili príjemné kultúrne popoludnie.
Aj touto cestou si Mužská spevácka skupina Chotár rozšírila okruh svojich skalných priaznivcov. Všetci totiž pri ich vystúpeniach, ale i snahe vidia, no hlavne cítia, že to, čo robia, robia s láskou a oddanosťou k spevu, ktorý ich všetkých spája. Dnes patria chlapi z Chotára k hudobným obľúbencom v blízkom i ďalekom okolí. Ich spev vnáša ľudskosť a dobrú náladu do života ľudí a ich každodenných dní.
Snáď im toto odhodlanie vydrží ešte dlhé roky. Veď i touto cestou prispievajú k bohatej kultúrnej tradícii svojej obce a zároveň píšu novú etapu hornosúčanskej hudobnej kroniky.

Autor: Mária Michaličková