TRENČÍN. Zber odpadov v Trenčíne čakajú zmeny. Mesto zavádza zber bioodpadu z rodinných domov, ľudia budú po novom platiť podľa objemu nádoby na smeti a frekvencie vývozu, nie podľa počtu členov domácnosti.
Vplyv na konečnú sumu bude mať tiež to, či sa obyvatelia rozhodnú kompostovať bioodpad na záhrade, alebo budú chcieť od mesta špeciálnu nádobu.
Mestskí poslanci zároveň schválili na novembrovom zasadnutí pre obyvateľov bytových domov paušálne platby za smeti.
Podľa hovorkyne mesta Eriky Ságovej budú od januára platiť obyvatelia bytoviek za smeti o niečo menej, doteraz platili ročne 31,75 eura, po novom to bude 29,56 eura za osobu na rok.
Kto má kompostovací zásobník, zaplatí menej
Ľudia, ktorí bývajú v rodinných domoch, budú od januára v súvislosti so zavádzaním zberu bioodpadov platiť poplatok množstvovým zberom, cieľom tejto zmeny je podľa Ságovej adresnejší a reálnejší výber poplatku podľa toho, aké služby bude občan využívať.
„Každý rodinný dom bude mať možnosť vybrať si objem nádoby a frekvenciu vývozu v zmysle navrhnutých dvoch variantov – komunálny odpad plus bioodpad, alebo komunálny odpad a vlastný kompostovací zásobník.
Ak má občan vlastný kompostovací zásobník a doplní mestu čestné prehlásenie o kompostovaní, nádobu na bioodpad nedostane a tým pádom si nenavýši poplatok za komunálne odpady,“ informovala hovorkyňa mesta.

Nádoby už má 600 domácností, zber rozšíria
Zber bioodpadu z rodinných domov už v Trenčíne čiastočne funguje, hnedé nádoby má zhruba 600 domácností.
Obce a mestá však musia od januára podľa nového zákona zabezpečiť, aby nádobu na zber odpadu zo záhrad alebo kompostovací zásobník na svojpomocné kompostovanie mala každá domácnosť. Zber preto rozšíria na celý Trenčín.
„Mesto nechcelo nútiť všetkých občanov povinne k bionádobám a mnoho občanov je už natoľko environmentálne uvedomelých, že už dávno kompostujú, preto sme prišli s návrhom takéhoto systému. Tí, čo kompostujú, nepredstavujú pre mesto žiadne náklady, čiže si nenavýšia poplatok za komunálny odpad. Tí, čo nechcú bioodpad kompostovať a chcú si ho nechať odvážať, chcú službu navyše, preto sa im to odrazí v poplatku,“ povedala Ságová.
Zber bioodpadu predstavuje pre mesto náklady, podľa hovorkyne mesta je to najmä nákup a distribúcia nádob, pravidelný zber a uloženie zozbieraného bioodpadu v kompostárni.

Motivačný charakter
Sadzba za komunálny odpad pri množstvovom zbere sa nemenila, do nariadenia mesta zaviedli novú sadzbu za bioodpad. Poslanci schválili ročný poplatok za bionádobu pri 26 vývozoch vo výške 38,38 eura.
Podľa poslanca Petra Hoštáka, ktorý zmenu nariadenia v mestskom parlamente predkladal, majú ľudia možnosť vybrať si, aký typ zberu odpadu chcú a aký komfort chcú pri tom mať.
„Má to aj motivačný charakter. Dnes pri paušálnom, ak je vývoz každý týždeň, ľudia sa príliš netrápia separovaním. Pri množstvovom zbere a čo najväčšom možnom separovaní odpadu si budú môcť nastaviť menej častý vývoz odpadu, a teda budú platiť menej,“ myslí si Hošták.
Zodpovednosť na obciach
Zodpovednosť za nakladanie s biologicky rozložiteľným komunálnym odpadom je na pleciach obcí a miest od januára tohto roka.
„Obce sú povinné poskytnúť svojim občanom príslušné zberové kapacity, aby mohli triediť jednotlivé zložky komunálnych odpadov. Spôsob vykonávania triedeného zberu je v súčasnosti ponechaný na obce, avšak od budúceho roka obce musia zabezpečiť triedený zber biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu v súlade s požiadavkami ustanovenými vyhláškou,“ informovala hovorkyňa Ministerstva životného prostredia SR Petra Stano Maťašovská.
Pre individuálnu bytovú výstavbu vyhláška stanovuje buď zbernú nádobu s minimálnym objemom 120 litrov so zabezpečením jej odvozu, alebo kompostovací zásobník.
Hrozia vysoké pokuty
Triedený zber zeleného bioodpadu musí obec zaviesť bez možnosti uplatnenia výnimky, tie sa vzťahujú podľa nového zákona o odpadoch len na biologicky rozložiteľný kuchynský odpad.
„Dodržiavanie zákona sú oprávnené kontrolovať príslušné okresné úrady, ako aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. V prípade nezavedenia triedeného zberu podľa zákona o odpadoch hrozí samosprávam pokuta od 800 eur do 80 000 eur,“ dodala Stano Maťašovská.