TRENČÍN. Každé deviate dieťa sa u nás narodí predčasne. V posledných rokoch ich počet stúpa, podľa odborníkov má na predčasné pôrody vplyv aj stúpajúci vek matiek-prvorodičiek.
Na tento problém upozornila celotýždňová akcia na Strednej zdravotníckej škole v Trenčíne, ktorú pripravili pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí. Ten je 17. novembra.
Každý príbeh je iný
So svojimi skúsenosťami s tým, ako zvládnuť komplikácie, ktoré predčasný pôrod prináša, sa podelila Trenčianka Emília Šprtlová. Jej syn Martin sa narodil už v 29. týždni, mal 970 gramov.
„Z Trenčína nás poslali do Bratislavy, kde sa aj syn narodil. Boli sme tam dva týždne, a potom sme chodili z Trenčína do Bratislavy každý druhý deň, spolu sme tam boli 55krát," spomína Emília. Prvý rok prežili množstvo komplikácií.
„Syn mal slabý krvný obraz, dostal transfúzie, cvičili sme Vojtovu metódu, mal problém s prijímaním potravy, bolo toho veľa. Teraz už bude mať 6 rokov, vyradili ho takmer zo všetkých ambulancií, chodí normálne do škôlky, na rok pôjde do školy, je to fajn," povedala Emília Šprtlová.
Podobný príbeh rozpráva aj matka 10-ročnej Natálie Monika Hermanová. „Rodila som nemocnici vZlíne, dcéra sa narodila v 32. týždni tehotenstva, mala 1340 gramov a 38 centimetrov. Váha bola veľmi nízka, dostávala podporné látka na rozvinutie pľúc, neskôr sa vyvinula komplikácia, srdcové ťažkosti," hovorí Monika Hermanová. Spolu s manželom žili istý čas v neistote, malej Natálii hrozila aj operácia.
„Nakoniec sa to podarilo bez nej, ale čakalo nás dlhé obdobie, kedy sme stále navštevovali ambulancie, cvičenie Vojtovou metódou. V nemocnici sme boli 8 týždňov, potom som bola každý týždeň v nejakej odbornej ambulancii, či už to bola neurológia, kardiológia, chodili sme k pediatrovi, na rehabilitácie. Takáto intenzívna starostlivosť bola do troch rokov," opisuje Hermanová.
Dnes už je, našťastie, všetko za nimi, Natália podľa nej rýchlo napredovala, rýchlo začala rozprávať chodiť, venuje sa aj umeniu, pričom nemá žiadne komplikácie.
Orgány sú často nezrelé
Prednosta Kliniky pediatrie a neonatológie Fakultnej nemocnice v Trenčíne Pavol Šimurka upozorňuje, že po predčasnom pôrode potrebujú všetky životné orgány dieťaťa pomoc, pretože sú väčšinou ešte nezrelé.
„Dieťa nevládze dýchať. Srdce obyčajne dokáže ako-tak pracovať, ale pľúca nie. Kým neboli dýchacie prístroje, dieťa vlastne na nedostatok kyslíka zomrelo. Tam sú nevyvinuté pľúca, kyslík sa nedokáže dobre vstrebávať. Teraz už máme liek, ktorý to umožní. Druhá vec je trávenie. Ono netrávi, potrebuje umelú výživu, dostatok tekutín a energie, aby procesy mohli ísť. Potrebuje podporu obličiek, aby sa rozbehli a vedeli vylučovať látky," povedal Šimurka.
Dôležitá je podľa neho tiež príčina, ktorá vyvolala predčasný pôrod, môžu to byť vrodené chyby, infekcie, ale aj gestačnývek.
Rodičom predčasne narodených detí pomáha okrem lekárov aj občianske združenie Malíček. Predsedníčka združenia Ľubica Kaiserová hovorí, že v posledných rokoch predčasných pôrodov pribúda.
„Je to zapríčinené aj tým, že ženy si nechávajú narodenie dieťaťa do vyššieho veku, je veľa umelých oplodnení, rôzne problémy počas tehotenstva. Je to veľká skupina detí a, samozrejme, aj rodičov, pre ktorých je to veľký šok a obavy z toho, aké problémy môžu nastať. Rodine sa zmení celý život," skonštatovala Kaiserová.

Dôležitá je prevencia
Trenčianska Stredná zdravotnícka škola zorganizovala podobnú akciu už piaty rok po sebe. Podľa bývalej riaditeľky tejto školy Janky Gugovej im ide hlavne o prevenciu.
„Práve prevencia je potrebná, aby sa mladé dievčatá starali o svoj zdravotný stav, aby sa rodilo skôr ako po tridsiatke, dôležitá je aj psychická stránka mamičky počas tehotenstva," povedala Gugová.
Aj v jej rodine majú skúsenosť s predčasne narodeným dieťaťom.
„Môj vnúčik sa tiež narodil skôr, viem preto, aké to je. Najskôr počítate hodiny, potom dni, mesiace a až niekedy po roku sa ukáže, aký sme boli úspešní, aby sa ten malý človiečik do života skutočne ujal. Teraz má päť rokov, je to krásny, šikovný chlapček, dnes hovorím, že je to zázrak, že z maličkého človiečika, ktorý nemal ani kilo, máme dnes takéhoto šikovného mládenca," dodala Gugová.