BOŠÁCA. Cyklopark s pumptrackovou dráhou vznikne budúci rok v Bošáci. S myšlienkou vybudovania cykloparku prišli za starostom Bošáce Danielom Juráčkom mladí nadšenci bicyklovania. Spoločne vyhliadli miesto, kde by sa projekt mohol postaviť.
„Zhodou okolností je okolo tohto priestoru mladý ovocný sad, takže dráha bude osadená v ovocnom sade,“ hovorí starosta Daniel Juráček.
Trať by mala mať sto až dvesto metrov, jej dĺžka závisí od peňazí, ktoré sa obci podaria pre tento projekt získať. Predpokladané náklady odhaduje na približne 3600 eur, obec požiadala o príspevok nadáciu komerčnej banky, kde v hlasovaní o komunitný grant môžu tento projekt podporiť aj ľudia. Hlasovanie sa začalo v pondelok 7. novembra a potrvá dva týždne.
Vhodná pre malých aj veľkých
Pumptracková trať bude voľne prístupná, podľa starostu bude vhodná pre všetky vekové kategórie. Umiestnia ju v ovocnom sade, ktorý obec vybudovala z peňazí, ktoré získali vďaka druhému miestu v súťaži Dedina roka.
„V sade, ktorý je už vysadený, je približne 50 stromov, sú to staré odrody ovocných stromov, chceme tak spojiť moderno s tradíciou. Mladí možno o desať rokov budú medzi stromami automaticky vtiahnutí do našich ovocinárskych tradícií, možno ich to zaujme,“ dúfa starosta.
Stavať začnú na jar
Úplne dokončiť projekt plánujú v januári budúceho roka, na jar by sa mali začať prvé práce. „Keď opadne sneh, chceme začať so strojmi a s bagrom, tak aby to bolo do leta hotové,“ odhaduje Juráček.
Cyklistika je v Bošáci populárna
Veľa práce urobia podľa neho aj miestni mladí nadšenci bicyklovania, ktorí pomôžu priestor vyčistiť, ale aj po dokončení sa o trať budú starať.
Cyklistika je v Bošáci momentálne veľmi populárna. Obec každoročne pomáha zorganizovať miestne cyklistické preteky, ktoré sa tešia veľkej obľube súťažiacich – tento rok bolo na štarte 89 pretekárov, v detských kategóriách preteká pravidelne vyše 40 detí z obce a blízkeho okolia.
Jedným z dôvodov, pre ktoré sa obec rozhodla tento projekt podporiť, je snaha ponúknuť mladým ľuďom viac možností na trávenie voľného času.
„Má zmysel sa verejne zapájať do aktivít, ak ich to bude baviť, odtrhneme ich od počítačov, prípadne od iných „zábaviek“, ako sú drogy. Doteraz sme sa tvárili, že drogy sú len výsadou miest, ale spoločnosť sa mení aj na dedine,“ dodal starosta.
Trať prejdú aj bez šliapania
Jedným z iniciátorov myšlienky je aj bývalý člen profesionálneho cyklistického tímu Dukly Trenčín Juraj Moško.
„Bude to klasický okruh – sto až dvesto metrov, závisí to od finančných možností. Kopa hliny, ktorá tu je, bude štart, odkiaľ sa cyklisti spustia cez prvé vlny, klopené zákruty, mierne lavice a skoky sa vrátia sa naspäť na štart,“ opisuje Moško.
Unikátnosťou tejto dráhy je podľa neho aj to, že ju jazdci môžu prechádzať bez šliapania do pedálov iba s využitím ťažiska a rovnováhy.
„Tento spôsob sa využíva aj pri výučbe cyklistiky u detí. Trať budú môcť využívať všetky vekové kategórie – od najmenších detí až po dôchodcov,“ dodal.
V minulosti boli takéto dráhy skôr vzácnosťou, teraz sa začínajú budovať, u nás však pumptrackovú dráhu nemá ani Trenčín, ani Nové Mesto nad Váhom.
Zaangažovanie obce aj mladých je dobrá cesta
Výstavbu pumptrackovej dráhy vníma pozitívne aj predseda komisie BMX pri Slovenskom zväze cyklistiky a tréner Mikuláš Rapčan.
„Cyklistika je zdravý šport, možno s ním začať už v ranom detstve, to znamená niekedy od päť rokov, a možno to praktizovať veľmi dlho, až do dôchodkového veku. Ja už mám sedemdesiat rokov, bikrosu sa venujem 30 rokov a jazdím aktívne ešte aj v tomto veku,“ hovorí Rapčan.
Podľa neho sa v poslednom období začína budovať viacero takýchto dráh, ich výskyt je však stále vzácny.
„Ak by sa do toho pustili obce, je to najlepšia cesta, ako takéto športoviská budovať. Je tam bezprostredne určený adresát, ktorý ju bude využívať, aj ten, kto dráhu bude udržiavať,“ dodal Rapčan.