Štvrtok, 9. apríl, 2020 | Meniny má Milena

Slávnu filmovú chatu ani Medenú vežu nehľadajte. Neexistujú

Dnes už kultový film Medená veža pritiahol Mira Nágela do vysokých hôr. Aj vďaka nemu neskôr niekoľkokrát navštívil Nepál a Himaláje.

Korene Mira Nágela siahajú do kraja pod Javorinou.Korene Mira Nágela siahajú do kraja pod Javorinou. (Zdroj: SÚKROMNÝ ARCHÍV MIRA NÁGELA)

LUBINA. Tešíte sa na nádherné jesenné počasie, ktoré láka do malebne sfarbených hôr? A že máte zlezené už všetky vysokohorské chaty? Téryho, Zbojnícku, Zamkovského i tú pod Rysmi? Pýtate sa, kam ísť? Zrazu sa vám v pamäti vynorí dvojica legendárnych slovenských filmov Medená veža (1970) a Orlie pierko (1971) neodlučiteľne spojená s trojicou vysokohorských nosičov Pirinom, Starcom a Valérom a ich podmanivou chatou.

Myseľ začne mapovať všetky turistické chodníčky a vám presná cesta k nej nenapadá. Kde tá chata vlastne je, veď ju nikto po túrach nespomína a nikto k nej nechodí. Nie, nehľadajte ju. Slávna filmová vysokohorská chata dávno nejestvuje. Ostalo z nej už len zopár zvyškov drevených trámov a kovových rúrok, ktoré sa pri jej likvidácii nedali vysoko v horách vytrhnúť zo skál. Neexistuje ani Medená veža. Názov štítu vytvorili tvorcovia filmu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Návštevník Himalájí miluje najviac Vysoké Tatry

Miro Nágel. Vysokohorský turista, fotograf, filmár, spisovateľ, propagátor slovenských i zahraničných hôr. Muž, ktorý si dodnes spomína na Lubinu v Novomestskom okrese ako na miesto svojich pravidelných prázdnin. V tejto obci pod Javorinou sa narodil jeho starý otec, bývalý učiteľ a školský inšpektor Bedrich Predmerský, ktorý je na miestnom cintoríne aj s manželkou a ich dcérou (jeho mamou Vierou Žalmánkovou-Predmerskou) pochovaný.

Napriek tomu, že na vlastné oči videl veľhory po celej planéte, zo všetkých horských masívov miluje najviac Vysoké Tatry. Pozná v nich takmer každý meter a zaspomínať si na slávnu filmovú chatu a tajomstvá okolo Medenej veže nebol pre neho žiaden problém.

„Názov Medená veža bol vymyslený len pre film. V skutočnosti filmovou „Medenou vežou“ je štít Veľká Vidlová veža. Scenáristi sa zrejme zámerne vyhli reálnym zemepisným názvom a použili len vymyslené.,“ začal svoje rozprávanie Miro Nágel.

„Medenú vežu“ obdivoval už pred Himalájami

Miro Nágel si už v 60. rokoch zamiloval Veľkú Javorinu, ktorú často vo vibramkách navštevoval. Jeho kroky však smerovali čoraz vyššie a milovník hôr si dával pred seba čoraz vyššie, náročnejšie a zaujímavejšie ciele.

Trikrát zažil aj skvostné treky v nepálskom národnom parku Sagarmatha pod Mount Everestom i ďalšími legendárnymi osemtisícovkami Lhotse a Cho Oyu. Napriek obrovským zážitkom z hôr celého sveta je jeho rozprávanie o Medenej veži a filmovej „kultovke“ spojené predovšetkým s hlasom jeho srdca. Filmársky žľab vo Vysokých Tatrách si zamiloval na celý život.

Hercov zastúpili v skalách známi horolezci

Pirin, Starec a Valér. Traja nespútaní vysokohorskí nosiči. Alebo aj nezabudnuteľní muži slovenského filmového plátna. Štefan Kvietik, Ivan Mistrík a Ivan Rajniak. Kombinácia hereckých hviezd s majestátnou tatranskou prírodou pod bravúrnou režisérskou taktovkou Martina Hollého a so skvelým scenárom Ivana Bukovčana urobila z dvojice filmov Medená veža a Orlie pierko kultové diela. Tie očaria všetky generácie aj po vyše štyridsiatich rokoch. Aj preto by mnohí radi vlastnou nohou vstúpili do vysokohorskej chaty, v ktorej nechýbali ani krásne ženy Milka Vášáryová či Andrea Čunderlíková.

„Ešte v roku 1974 tam chata stála. Demontovaná bola postupne. Zhotovitelia chaty dostali podmienku, že ju po skončení natáčania musia zlikvidovať. Kedysi tam žľabom viedol turistický chodník so zelenou značkou. Ešte v 80. rokoch minulého storočia bol v mapách zakreslený,“ pokračoval Nágel. Napriek tomu, že hlavní protagonisti filmu boli chlapmi na svojom mieste, na riskantné horolezecké výstupy si z bezpečnostných dôvodov netrúfli. A tak ich bez problémov na tatranských štítoch zastúpili poprední slovenskí horolezeci. Kvietika nahradil Ivan Gálfy, Rajniaka Ivan Urbanovič a za Mistríka zaskočil vysoko v skalách Ladislav Šedivý.

Rachot skál sa ozýva Filmárskym žľabom

Pri jednej z mnohých tatranských ciest zatúžil Miro Nágel stáť aj na miestach, kde sa natáčali filmy, ktoré ho navždy pritiahli nerozlučným putom k horám. „Pri jednej z mnohých návštev Tatier niekedy na jeseň som si naplánoval výstup „Filmárskym žľabom“ do Lomnického sedla. Filmársky žľab leží takmer na konci Malej Studenej doliny niekoľko sto metrov nižšie od Veľkého hangu, ktorým sa chodí na Téryho chatu. Zo značkovaného turistického chodníka prakticky k nemu nevedie žiadna odbočka,“ pokračoval Nágel.

Horúci čaj na Zamkovského chate mu rozprúdil krv v žilách a vydal sa ďalej po stopách svojho filmového srdca. „Toto nie je klasická túra, pretože ani chôdza v kamenistom teréne sa nedá nazvať chôdzou. Poskakujete medzi malými, ale aj veľkými kameňmi či balvanmi. Občas je počuť rachot padajúcich skál kdesi z vysokej steny. Je to žľab, kde naozaj veľmi často padajú zo stien kamene, a preto sa odporúča chodiť s prilbou,“ spomína Nágel. Pre pohyb vo Filmárskom žľabe sú potrebné teleskopické palice. Vyhnúť sa obrovským balvanom je nemožné a na mnohých miestach je umenie udržiavať rovnováhu. Mira pri výstupe znepokojovali aj čoraz častejšie ozývajúce sa pády skál zo stien Veľkej Lomnickej veže.

Z chaty ostalo už len zopár pozostatkov

Cieľ vysokohorskej túry mal už na dosah. Už onedlho sa postaví na miesta, kde stála vysnívaná chata Pirina, Valéra a Starca. Len zopár majestátnych kameňov a opäť, aspoň na pár momentov, návrat do trávnatého porastu a zároveň k množstvu nostalgických spomienok. Sklon žľabu je však stále veľmi strmý, Lomnické sedlo je už na dosah, svah sa zmierňuje, Mira „vítajú“ posledné pozostatky chaty. „Obišiel som niekoľko v zemi ukotvených kovových rúrok a pár rozbitých a schátraných drevených trámov. Bol som na mieste bývalej horskej chaty, kde sa pred desaťročiami nakrúcal film Medená veža. Ono to ani chata nebola, ale len drevené kulisy. Interiérové zábery z chaty sa nakrúcali v štúdiu na Kolibe,“ povedal milovník hôr, ktorý v súčasnosti žije v Žiline a z prvých dvoch ciest do Nepálu vydal literárnu prvotinu, knihu Himalájske sny. Tá je, mimochodom, doteraz na Slovensku jedinou knihou s problematikou nepálskych trekov.

Z Filmárskeho žľabu môžete odísť s pokutou

Znalec Vysokých Tatier však prípadných záujemcov o výstup k bývalej filmárskej chate vystríha pred možnou pokutou. „Upozorňujem na skutočnosť, že výstup žľabom nie je turistickým chodníkom, takže prípadným záujemcom z radov klasických víkendových turistov hrozí pokuta.

Aj keď práve do týchto miest ochrancovia prírody sotva zájdu. V zime žľab využívajú skialpinisti na jednu z túr v Malej Studenej doline,“ pokračoval Nágel. Na nezabudnuteľné chvíľky spojené s jeho obľúbenými filmami si odniesol aj malú spomienku. Kúsok dreva s hrdzavým klincom je pre neho dodnes vzácnym suvenírom. V spomienkach sa aj po čase objavujú myšlienky na prekvapených turistov, ktorí na neho pozerali z miest, kam ich vyviezla lanovka zo Skalnatého plesa. „Sotva znateľným chodníkom v miestach, kde Milku Vášáryovú poštípala vretenica, som vtedy vyšiel do Lomnického sedla. Tam na mňa s nemým úžasom pozerali i pokrikovali turisti, ktorí zhora sledovali majestátnosť Vysokých Tatier. Mňa v týchto miestach určite nečakali.“

Kríž na Medenej veži už nestojí

Nejestvujúca chata, nejestvujúci názov slávnej Medenej veže. Ani kríž na jej vrchole, kam ho po tragickom úmrtí svojej filmovej manželky Milky Vášáryovej vyniesol jej herecký partner Štefan Kvietik, sa už na Medenej veži netýči. Pravdepodobne ho strhla búrka a silný vietor.

Jeden z aktérov filmu a dablér Ivana Mistríka v tatranských stenách, horolezec a bývalý člen tatranskej horskej služby Ladislav Šedivý, v rozhovore pre spisovateľku Miru Kováčikovú uviedol: „Kríž bol vyrobený z novoduru, a preto bol relatívne ľahký. Mal asi pol druha metra, bol upevnený lankami. Nainštalovali sme ho na vrchol, filmári urobili pár záberov – napríklad veľkým transfokátorom z Lomnického sedla, alebo aj z lanovky a bolo hotovo. Kríž spadol sám, asi ho zhodila búrka, náporom počasia nemohol odolať.“

Filmový kríž bol na jednom z vrcholov Vidlového hrebeňa a ležal tam spadnutý ešte v roku 1978. A tak nám ostávajú už len spomienky. Na trojicu úžasných chlapov, na nerozlučné priateľstvo, ktoré spojili navždy hory a na dobrodružno-romantický príbeh, ktorý so svojím voľným pokračovaním Orlie pierko patrí dodnes medzi najobľúbenejšie slovenské filmy.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Originálne ochranné rúško pre každého!
 2. Krížovky nielen na veľkonočné lúštenie
 3. Prečo by ste mali prestať kosiť? Lebo budete mať krajší trávnik
 4. Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 €
 5. Vo VÚB si odložíte splátky až na 9 mesiacov
 6. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 7. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 8. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 9. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 10. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 1. Prečo vás raz GPS modul v autokamere zachráni...
 2. Nadácia Orange navýši Fond pomoci o ďalších 100 000 eur
 3. O2 Športová akadémia Mateja Tótha spúšťa Telesnú na doma
 4. Originálne ochranné rúško pre každého!
 5. BILLA venovala seniorom potravinové balíčky
 6. Prečo by ste mali prestať kosiť? Lebo budete mať krajší trávnik
 7. Krížovky nielen na veľkonočné lúštenie
 8. Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 €
 9. Sú vaše deti teraz viac na nete?Zoberte ich na www.detinanete.sk
 10. Pri kúpe klimatizácie sa oplatí poznať aj druhý názor
 1. Prečo by ste mali prestať kosiť? Lebo budete mať krajší trávnik 28 553
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 27 857
 3. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 25 744
 4. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace 19 154
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 18 748
 6. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho 18 070
 7. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT! 16 849
 8. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 13 127
 9. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná? 12 850
 10. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 12 123

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Droždie, múka či kypriaci prášok. Kde ešte stále zoženiete suroviny na veľkonočné pečenie?

Veľká noc sa začína už tento štvrtok a aj napriek aktuálnej situácií si ju chce každý vychutnať bez stresu a starostí.

Stavebný materiál zatiaľ ide na Považí na odbyt

Na Považí sa stavia stále dosť, čo pociťujú aj prevádzky, ktoré ponúkajú stavebný metriál. Zákazníci sú však opatrnejší. Netušia, ako sa zachovajú banky pri úveroch.

Ilustračná fotografia.

Spisovateľ krimi o vulgarizmoch: Postava gaunera nemôže povedať krucifix či dám ti facku

Peter Debnár pracuje ako skladník, no už devätnásť rokov sa venuje svojej veľkej vášni, písaniu krimi literatúry. V týchto dňoch mu vyšla už tretia kniha.

Peter Debnár.

Dobrovoľníci vyrobili vak na prevoz infikovaných pacientov

Vak stačí nasadiť na obyčajnú posteľ.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Slovensku pribudlo 101 nových potvrdených prípadov

Bolo vykonaných vyše 2 000 testov.

Sulík považuje obmedzenia za šialené, Matovič reaguje, hovorí o sebeckých hrách

Kolaps dopravy kvôli schváleným opatreniam priniesol prvé vážne roztržky vo vládnej koalícii.

Odvolali generálnu riaditeľku nitrianskej nemocnice

Spolu s Jarmilou Mikušovou skončil aj ekonomický riaditeľ Martin Neštický. Vedením nemocnice je poverený chirurg Milan Dubaj.

V okrese Prievidza dnes pribudlo desať nových prípadov koronavírusu

Slovensko za uplynulý deň zaznamenalo 101 nových ľudí nakazených koronavírusom. Až desať z nich je z okresu Prievidza.

Už ste čítali?